win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 12 από σύνολο 12

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    Ηλεκτρολογος Μηχανικος τ.ε.
    Το μέλος aves7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Παροχή ΔΕΗ και νερού

    Το 1980 αγοράστηκε οικόπεδο 1000τ.μ. και βγήκε άδεια για σπίτι 36τ.μ. και έγιναν όλες οι ενέργειες για παροχή δεη και νερού.
    Μετά από 10 χρόνια το σπίτι έγινε 100.τ.μ. με ταυτόχρονη νέα άδεια και αλλαγή στην δεη για τ.μ.
    Το 2010 έγινε αποδοχή κληρονομιάς σε 2 κληρονόμους με συμβόλαι και τοπιγραφικο διάγραμμ και χωρίστηκε το οικόπεδο στην μέση με διαφορετική είσοδο και το σπίτι σε 36τ.μ.και 54τ.μ. πάλι με διαφορετική είσοδο αντίστοιχα.
    Το ρολόι της δεη καθώς και ο ηλεκτρικός πίνακας είναι στον 1 κληρονόμο που έχει τα 36τ.μ.
    Μπορεί να το οικοποιηθεί πλέον για δικό του από την στιγμή που ο άλλος κληρονόμος δεν έχει πρόσβαση ούτε στο οικόπεδο ούτε στο σπίτι με τα 36.τ.μ.;
    Μπορει να κάνει ενέργειες να το πάρει πλέον στο όνομά του.( Να σημειώσω ότι το ρολόι της δεη είναι ακόμη στο άτομο που έχει πεθάνει ).
    Και αν γίνεται τί ενέργειες πρέπει να γίνουν ώστε το ρολόι της δεή να έχει τα στοιχεία του νέου ιδικοτήτη καθώς και τα νέα τ.μ. ( 36τ.μ. )
    Διαφορετικά τί άλλο γίνεται;

    Ευχαριστώ ,
    Νίκος

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το κτήριο φαίνεται συμβολαιογραφικά ως δύο αυτοτελείς ιδιοκτησίες των 36τμ και 64τμ;

    Πολεοδομικά, έχει τακτοποιηθεί; Έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις και τη δημιουργία των δύο ιδιοκτησιών από μία που ήταν;

    Αν οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι ναι, τότε θα πρέπει να πας:
    α) στον Δήμο (για τα τετραγωνικά που αφορούν τα ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ) και
    β) στη ΔΕΗ (για τα ρολόγια)
    με τα συμβόλαια, την οικοδομική άδεια, ταυτότητα, τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ, εκκαθαριστικό εφορίας για το ΑΦΜ και να τακτοποιήσεις το θέμα.
    Μάλλον θα χρειαστείς και υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου.

    Περιμένουμε να διαβάσουμε τι σου είπαν στη ΔΕΗ και στον Δήμο.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Τεχνίτης
    Ηλεκτρολογος Μηχανικος τ.ε.
    Το μέλος aves7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το κτίριο φαίνεται συμβολαιογραφικά και με βάση αποδοχή κληρονομιάς ότι είναι 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες.
    Επίσης πολεοδομικά , ΕΥΤΥΧΩΣ , είναι όλα εντάξει όταν το 1990 έγιναν τα επιπλέον 64τ.μ..
    Φοβάμαι όμως ότι θα έχω πρόβλημα με την ΔΕΗ γιατί μετά από τηλεφώνημα που είχα ( Ηγουμενίτσα ) μου είπανε ότι πρέπει να έχω υπεύθυνη δήλωση από τον άλλο κληρονόμο ότι συμφωνεί με την διακοπή της ηλεκτροδότησης στο δικό του τμήμα!!!!!!!!και αποδέχεται να βάλει νέο δικό του ρολόι στο δικό του χώρο.
    Δηλαδή αν δεν θέλει εγω δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο δικό μου χώρο που δεν έχει καθόλου πρόσβαση!!!!!
    Όλα αυτά βέβαια όταν θα πάω μέσα Αυγούστου ελπίζω να βγάλω άκρη.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πρόσεξε λίγο το πολεοδομικό πώς το εννοώ.
    Μπορεί μεν η προσθήκη των 64τμ να έγινε νόμιμα με την έκδοση οικοδομικής άδειας το 1990 αλλά να φαίνεται σαν μια ιδιοκτησία. Θα πρέπει και στην οικοδομική άδεια να φαίνεται ότι είναι δύο αυτοτελείς ιδιοκτησίες και όχι μία, κάτι το οποίο δεν είναι σαφές απ' όσα μας έγραψες.

    Τέλος, θεωρώ λογικό αυτό που σου ζήτησαν στη ΔΕΗ αφού εκεί εμφανιζόσασταν ως συγκύριοι και συνεπώς γιατί εσύ να πάρεις το υπάρχον μετρητή της ΔΕΗ και όχι ο συνιδιοκτήτης, παρόλο που εσύ μένεις στα αρχικά 36τμ.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Τεχνίτης
    Ηλεκτρολογος Μηχανικος τ.ε.
    Το μέλος aves7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    Πρόσεξε λίγο το πολεοδομικό πώς το εννοώ.
    Μπορεί μεν η προσθήκη των 64τμ να έγινε νόμιμα με την έκδοση οικοδομικής άδειας το 1990 αλλά να φαίνεται σαν μια ιδιοκτησία. Θα πρέπει και στην οικοδομική άδεια να φαίνεται ότι είναι δύο αυτοτελείς ιδιοκτησίες και όχι μία, κάτι το οποίο δεν είναι σαφές απ' όσα μας έγραψες.

    Τέλος, θεωρώ λογικό αυτό που σου ζήτησαν στη ΔΕΗ αφού εκεί εμφανιζόσασταν ως συγκύριοι και συνεπώς γιατί εσύ να πάρεις το υπάρχον μετρητή της ΔΕΗ και όχι ο συνιδιοκτήτης, παρόλο που εσύ μένεις στα αρχικά 36τμ.
    Το σπίτι τελικά χωρίστηκε , αφού έβγαλα άδεια διαμόρφωσης εσωτερικών χώρων-μικρής κλίμακας-
    Το θεμα έχει ως εξής: Δέχομαι να πάρει ο άλλος κληρονόμος το ρολόι , να πληρώσω ότι μου αναλογεί και να απαλλαγώ από κάθε δικαίωμα αλλά και κάθε υποχρέωση. Το κάνω με έτσι ώστε εγώ να βάλω νέο ρολόι.
    Ο άλλος κληρονόμος δεν θέλει να υπογράψει και αυτός ότι δέχεται να το πάρει δικό του γιατί προφανώς θα μπεί σε έξοδα μεταφοράς του ρολογιού καθώς και κόστος νέου πίνακα.
    Εκεί που έχω κολλήσει είναι ότι στην ΔΕΗ Ηγουμενίτσας που ρώτησα είπανε ότι δεν μπορώ να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση από την στιγμή που ηλεκτροδοτείται όλο το σπίτι αν δεν υπογράψει και ο άλλος κληρονόμος ότι δέχεται να πάρει το παλιό ρολόι!!!!!!!!!!
    Ειλικρινά αν ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ας μου απαντήσει....γιατί βλέπω να πηγαίνω νομικά...

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους anavatis
    Εγγραφή
    07.06.2011
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γειά σας. Γενικά ποιες είναι οι γενικές αρχές χωροθέτησης που ισχύουν για την κολόνα ΔΕΗ στο οικόπεδο, σε σχέση με το δρόμο αλλά και την οικοδομή.? στο σχεδιάγραμμα φαίνεται η θέση της οικοδομής που εφάπτεται μερικώς στον ένα δρόμο και σημειακά στον άλλο. Τη θέση της κολώνας την καθορίζει ο μελετητής ή η ΔΕΗ?
    Σημ.:
    -εκτός σχεδίου περιοχή στην οποία χρειάζεται να δοθεί εργοταξιακό ρεύμα.
    -στο τοπογραφικό μηχανικού της οικοδομικής άδειας δεν καθορίζεται θέση.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες DEH.jpg‎  
    "Anavatis" Αρχιτέκτων

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ο μηχανικός προτείνει και η ΔΕΗ εγκίνει.
    Θα πρέπει να είναι στο όριο της περίφραξης (Ρ.Γ. για οικόπεδα) αν δεν κάνω λάθος.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καταρχήν, πολύ καλά έκανες Νίκο που το τακτοποίησες και πολεοδομικά.

    1) Ζήτα από τον δήμο να καταχωρηθούν σωστά τα τετραγωνικά της οικίας (36,00τμ) θεωρώντας ότι το ρολόι αφορά αυτήν. Δεν επιτρέπεται ένας μετρητής της ΔΕΗ να τροφοδοτεί δύο ανεξάρτητες αυτοτελείς ιδιοκτήσίες.

    2) Πες στον γείτονά σου ότι θα μια και ο ηλεκτρολογικός πίνακας είναι στο δικό σου διαμέρισμα, θα επέμβεις σ' αυτόν και θα αποσυνδέσεις το καλώδιο που τον τροφοδοτεί με ρεύμα!
    Επιπλέον, υπόχρεος στη ΔΕΗ για το ρεύμα που καταναλώνεις θα είναι κι αυτός αφού και το δικό του όνομα αναφέρεται ως συνδικαιούχος.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Τεχνίτης
    Ηλεκτρολογος Μηχανικος τ.ε.
    Το μέλος aves7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Χάρη,

    Αυτό που έχω ξεκινήσει να κάνω είναι ότι στον νέο πίνακα που το έβαλα με δικά μου έξοδα είναι με την ίδια παροχή να τροφοδοτούνται και οι 2 οικίες , δηλαδή η κάθε οικία έχει δικό του γενικό διακόπτη-γενικη ασφάλεια-ρελε διαρροής , και η κάθε οικία να έχει ξεχωριστές γραμμές.Αυτά μέχρι να δω τι θα κάνω με το ρολόι.

    Αυτό που θέλω είναι να απαλλαγώ από το παλιό ρολόι ( από κάθε δικαίωμα και υποχρέωση ) και να βάλω νέο από την αρχή με τα 36τ.μ.
    Μέχρι την Τρίτη σκοπεύω να πάω στα κεντρικά της ΔΕΗ στην Αθήνα να μου ξεκαθαρίσουν όλα αυτά που αναφέρω.
    Ελπίζω να βγάλω άκρη.

    Χάρη θέλω να σου κάνω μια ακόμη ερώτηση.
    Το σπίτι που βρίσκεται σε οικόπεδο 500τ.μ. έχει βώθρο ο οποίος είχε φτιαχτεί απο την γιαγιά μου όσο ζούσε.Ο βώθρος με βάση την αποδοχή κληρονομιάς και με βάση τα όρια οικήματος και οικοπέδου του συμβολαίου βρίσκεται στο δικό μου οικόπεδο πλέον 250τ.μ..
    Εγώ αναγκάστηκα και έκανα νέα σύνδεση παροχής νερού , νέο μπάνιο , νέα κουζίνα οπότε και νεο σύστημα αποχέτευσης στον βώθρο που βρίσκεται στο οικόπεδο μου πλέον.
    Μπορεί ο άλλος κληρονόμος να χρησιμοποιεί τον βώθρο που ανήκει στο δικό μου πλέον οικόπεδο;

    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που σε ρωτάω αρκετά.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος ο πίνακας του διπλανού διαμερίσματος να είναι τοποθετημένος στο δικό σου διαμέρισμα. Αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή, εσύ ή ο μελλοντικός ιδιοκτήτης του διαμερίσματος σου, θα μπορούσατε να κατεβάσετε τον διακόπτη του γείτονα όποτε το επιθυμήσετε;
    Ρώτα και έναν ηλεκτρολόγο αν αυτό επιτρέπεται από τις σχετικές ΤΟΤΕΕ και τα πρότυπα του ΕΛΟΤ.

    Το ίδιο ισχύει για τον βόθρο. Είναι τοποθετημένος όχι σε κοινόχρηστο χώρο αλλά στο δικό σου τμήμα του οικοπέδου. Αν δεν προβλέφθηκε συμβολαιογραφικά η χρήση του και από τους δύο, τότε θα πρέπει ο γείτονας σου να κατασκευάσει τον δικό του βόθρο και να στέλνει εκεί τα λύματα του με νέο κεντρικό αγωγό αποχέτευσης.

    Διαφορετικά θα δημιουργηθούν προβλήματα.
    Ποιος θα πληρώνει για την εκκένωση του βόθρου;
    Θα τα μοιράζεστε στα δύο τα όποια έξοδα;
    Και αν τώρα ή κάποτε στο μέλλον δεν γίνεται χρήση του ενός διαμερίσματος;
    Αν εσύ το εγκαταλείψεις το σπίτι σου, πώς θα μπαίνει ο γείτονας στο δικό σου τμήμα του οικοπέδου για να εκκενώσει τον βόθρο σας;
    Αν τυχόν προκύψει πρόβλημα, π.χ. χαλάσει τμήμα του αγωγού αποχέτευσης του γείτονα που οδηγεί στον βόθρο σας και η ζημιά είναι στο δικό σου τμήμα του οικοπέδου; Θα σκάψει ο γείτονας το γκαζόν, πλακόστρωτο κ.λπ. που με τόσο μεράκι και κόπο κατασκεύασες;

    Επειδή το έχω δει το έργο σου λέω να γίνουν όλα χώρα για να είστε αγαπημένοι.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Τεχνίτης
    Ηλεκτρολογος Μηχανικος τ.ε.
    Το μέλος aves7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καταρχήν να διευκρινήσω ότι στον νέο πίνακα που έβαλα είναι σαν να είναι δύο , δηλαδή μπορεί να ηλεκτροδοτήσει 2 σπίτια , δηλάδη η κάθε μία οικία έχει ( Γεν. διακόπτη-Γεν. Ασφαλεια-Ρελέ Διαρροής και μερικές ασφάλειες για τις καταναλώσεις ). Αυτό προσωρινά.
    Η ΔΕΗ πηγαίνοντας εκεί μου είπε ότι επειδή το σπίτι επιδή έχει χωριστεί σε 2 μέρη μπορώ να κάνω αίτηση για νέα ηλεκτροδότηση με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Κατόπιν πρέπει να πάω στον Δήμο για το ΤΑΠ και δήλωση των νέων τετραγωνικών.
    Εδώ να σημειώσω ότι για αρχή το νέο ρολόι θα συνδεθεί στον πίνακα μου στο δικό μου γενικό διακόπτη και το παλιό ρολόι θα συνδεθει ΠΑΛΙ στον δικό μου πίνακα αλλά στον ξεχωριστό γενικό διακόπτη. Και λέω για αρχή γιατί ο άλλος κληρονόμος πρέπει να κάνει μεταφορά του παλιού ρολογιού στον δικό του χώρο και απαραίτητα βάση κανονισμού ΔΕΗ πρέπει η οικία που ηλεκροδοτείται να έχει στον δικό της χώρο τον γενικό πίνακα.

    Νομίζω όμως ότι υπάρχει ένα κενό το οποίο δεν το ξεκαθάρισα εν αγνοία μου.
    Απαλλάσομαι οριστικά από το παλιό ρολόι ή θα υπάρχει πρόβλημα;

    Ευχαριστώ.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Τεχνίτης
    Ηλεκτρολογος Μηχανικος τ.ε.
    Το μέλος aves7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τελικά έβγαλα άκρη.( Σε περίπτωση που βρεθεί κάποιος σε παρόμοια θέση ).
    1) Κάνεις άιτηση στην ΔΕΗ και αναγκαστικά στην αίτηση γράφεις την παροχή του ρολογιού που υπάρχει για να γίνει διαχωρισμός.
    2) Μετά απο 15 ημέρες περίπου σε καλεί η ΔΕΗ να έρθει να κάνει αυτοψία στον χώρο ότι έχει διαχωριστεί το σπίτι και ότι έχει γίνει ξεχωριστή εγκατάσταση εκεί που γίνεται η αυτοψία από τον ηλεκτρολόγο με ξεχωριστό πίνακα.
    3) Αφού εγκριθεί σου στέλνουν επιστολή με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται : - πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου , επικυρωμένη άδεια οικοδομής από πολεοδομία , χαρτί από μηχανικό με τα νεα τ.μ. που έχουν διαμορφωθεί θεωρημένα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ από τον Δήμο
    4) Καταθέτεις όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά μαζί με το κόστος σύνδεσης και την προκαταβολή.

    Εδώ να σημειώσω ότι η ΔΕΗ θα ζητήσει χαρτί από μηχανικό και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και για τον άλλο κληρονόμο προκειμένου να αλλάξουν τα τ.μ. και στον άλλο κληρονόμο.Όμως κια να μην γίνουν τα παραπάνω ΔΕΝ σε σταματάνε από την χορήγηση του νέου ρολογιού γιατί για τα νέα τ.μ. του 2ου κληρονόμου τα ζητάνε πιο πολύ ώστε να αλλάξει η χρέωση του χαρατσιού στους λογαριασμούς που θα έρχονται πλέον στον άλλο κληρονόμο.Όσο για το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για τον 2ο κληρονόμο από την στιγμή που δεν υπάρχει πρόσβαση στο άλλο σπίτι είναι στην υποχρέωση του 2ου κληρονόμου από την στιγμή που βάζω νέο ρολόι.
    Το πιο λεπτό θέμα ήτανε το παραπάνω αλλά τελικά έβγαλα άκρη , έκανα αίτηση , από εβδομάδα θα κάνουν αυτοψία στον χώρο και έχω ήδη στα χέρια μου το δικό μου χαρτί από μηχανικό και Δήμο και το δικό μου πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.
    Ευχαριστώ.

  13. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Γονική παροχή σε τέκνα παλλινοστούντων
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.04.2022, 14:49
  2. Excel για τον υπολογισμό της απόδοσης σωμάτων τύπου πάνελ & φέτες σε διαφορετικές θερμοκρασίας νερού
    Από το μέλος thermoidravliki στη θεματική κατηγορία Λογισμικό: Μηχανολογικά, ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.01.2021, 10:03
  3. Βεβαίωση μηχανικού για γονική παροχή
    Από το μέλος mdag στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.10.2019, 17:28
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.06.2019, 09:05
  5. Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα (μονοφασική παροχή)
    Από το μέλος soentall στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.02.2012, 12:58

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •