win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Νομιμοποίηση και προσθήκη καθ' ύψος 1μ και αντικατάσταση στέγης

    Χαιρετώ, διαβάζω καιρό το ιστολόγιό σας και το βρίσκω ιδιαίτερα βοηθητικό. Είμαι νέα μηχανικός και έχω μία περίπτωση που σε οικόπεδο εκτός σχεδίου 5 στρμ, υπάρχουν 2 κτίσματα ισόγεια αυθαίρετα. Ας υποθέσουμε ότι προχωράμε με τον 4014 (ή τον επικείμενο νόμο που αναμένεται) το ένα κομμάτι του 1ου κτιρίου πάει για απλή τακτοποίηση διότι είναι μέσα στο όρια των πλάγιων αποστάσεων. το δέυτερο κομμάτι του ίδιου κτιρίου, θέλει να το δηλώσει πχ με τον 4014 και να πάει για άδεια νομιμοποιίησης, αλλά θέλει και να το σηκώσει 1μ γιατί ειναι πολύ χαμηλοτάβανο, καθώς και να αλλάξει τη στέγη. Το 2ο κτιριάκι είναι βοηθητικό και βρίσκεται σε απόσταση 1,5μ από το πρώτο.

    Τα ερωτήματα που θέτω και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει είναι τα εξής:
    1) αρχικά νομιμοποιείται το κομμάτι του που πληρεί τις πλάγιες αποστάσεις, ή όχι επειδή είναι ακριβώς δίπλα στο 2ο κτίριο (και βάσει όρων δόμησης δεν επιτρέπονται περισσότερα του ενός κτιρίου στο οικοπεδο ή θα μπορούσε απλά να τακτοποιηθεί το 2ο και το 1ο να νομιμοποιηθεί κανονικά;

    2) σε περιπτωση νομιμοποιήσης του 1ου, για να το σηκώσω ένα μετρο και να αντικαταστήσω τη στέγη που είναι από ελενίτ, βγάζω άδεια νομιμοποίησης και προσθήκης ή αντικατάστασης στέγης;

    3) ποιές μελέτες απαιτούνται σε αυτές τις περιτπώσεις, διότι αυτό είναι και φτιαγμένο με τσιμεντόλιθο πριν το 1983.

    Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά, και κυρίως έχω απογοητευθεί με αυτά που έρχονται, αφού τα τελευταία δύο χρόνια μόνο τακτοποιήσεις έκανα και τώρα θα γυρίσουν όλα πίσω! Τί να πω ρε παιδιά, παίζουν με τον κόσμο.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες συνάδελφε.

    Για να ακριβολογούμε δεν πρόκειται για οικόπεδο αλλά για γήπεδο αφού είναι εκτός σχεδίου.
    Θεωρώ δε ότι η όποια τακτοποίηση θα ήταν φρόνιμο να γίνει με τον νέο νόμο, όταν με το καλό ψηφιστεί και ξεκινήσει να ισχύει.

    1) Ερωτο-απάντηση Γ-5:
    "Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής μπορεί τμήμα της, εφΆ όσον πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις, να νομιμοποιηθεί με την υπαγωγή του στην παρ. 2 του άρθρου 26 του Ν.4014/11 και τμήμα της να υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου ή επιβάλλεται ολόκληρη η αυθαίρετη κατασκευή να υπάγεται είτε στο άρθρο 24, είτε στο άρθρο 26;
    ---
    Μπορεί η αυθαίρετη κατασκευή συνολικά να υπαχθεί στη ρύθμιση του Ν.4014/11 καταβάλλοντας το παράβολο που της αναλογεί. Εναλλακτικά κάθε τμήμα μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη του νόμου, που το καλύπτει.
    "
    Δεν μπορώ όμως να φανταστώ, πώς είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί τμήμα της κατασκευής αν δεν είναι στατικά ανεξάρτητο από το τμήμα που δεν νομιμοποιείται. Εκεί είναι για μένα το πρόβλημα και όχι στο ότι εκτός σχεδίου πρέπει να έχουμε έναν όγκο. Βεβαίως για να νομιμοποιηθεί πρέπει να είναι σύννομο! Το πρόβλημα λύνεται με τη σύνδεση των όγκων είτε με έναν ημιυπαίθριο, είτε με μια πέργκολα που δεν προσμετράται σε κάλυψη/δόμηση/όγκο, είτε με υπόγεια δεξαμενή που επίσης δεν προσμετράται σε κάλυψη/δόμηση/όγκο. Αναλόγως της εκάστοτε Υ.ΔΟΜ. και του τι γίνεται αποδεκτό. Είναι βέβαια επίφοβη η νομιμοποίηση γιατί ενδέχεται η αρμόδια Υ.ΔΟΜ. να απαιτεί ημιυπαίθριο για τη συνένωση των όγκων και αν δεν έχεις περιθώρια κάλυψης/δόμησης/όγκου θα βρεθείς σε αδιέξοδο.

    Αν νομιμοποιήσεις μόνο το 2ο κτήριο που είναι σύννομο και όχι και το τμήμα του 1ου, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

    2) Αν καταλαβαίνω καλά δεν υπάρχει πλάκα στην οροφή και η στέγη είναι μέρος του φέροντα οργανισμού. Σ' αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε απλά για μια αντικατάσταση στέγης αλλά για προσθήκη που αυξάνει το ύψος του κτηρίου και τον όγκο του.
    Θα πρέπει βεβαίως να τηρούνται οι περιορισμοί ύψους ισόγειου κτηρίου, ύψους στέγης και όγκου.
    Η ερώτηση στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ. είναι μονόδρομος αν και δεν είναι δεσμευτική για κανέναν εφόσον είναι προφορική.

    3) Σίγουρα θα χρειαστείς αρχιτεκτονικά και στατικά. Μελέτη θερμομόνωσης εφόσον είναι μετά το 1979. Το τοπογραφικό κατά ΕΓΣΑ, θα το κάνεις έτσι κι αλλιώς.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου συνάδελφε.

    Ωστόσο, θέλω να σε ρωτήσω μιας που σίγουρα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα. Έστω ότι ρωτάω στην ΥΔΟΜ που ανήκει για το αν νομιμοποιείται κομμάτι κτιρίου -- για να βγει άδεια και να σηκωθεί ένα μέτρο παραπάνω, και μου λένε πως γίνεται, αυτό που εγώ θέλω να σηκώσω ένα μετρο είναι με τσιμεντόλιθο και έχει στέγη από ελενίτ. Οπότε γίνεται υποθέτω. 1)Σε αυτήν την περίπτωση θα πρόκειται για άδεια προσθήκης και αντικατάστασης στέγης? και 2)οι μελέτες που θα χρειαστούν θα είναι : αρχιτεκτονική μελέτη,/στατική μελέτη? για τη νέα στέγη?/ αλλά και κενακ?, μηχανολογικά κλπ 59τ.μ. είναι.

    3)Όσον αφορά τη σύνδεση των δύο κτιρίων, θα μπορύσε δηλαδή να πάει και το 2ο για νομιμοποίηση αρκεί να ενωθεί με το 1ο με ένα στεγαστρο πχ? ή και με μία πέργκολα, ώστε να μην προσμετρηθεί ως ημιυπαίθριος?

    Κάποιος μου είπε μόνο για παθητική πυροπροστασία και αρχιτεκτονικά. Δεν ισχύει?

    Η γνώμη των εμπειρότερων είναι σημαντική. Γιαυτό και θα σε ακούσω όσον αφορά τη δήλωση με το νέο νόμο που θα βγει, αν και δεν έχουν πει τίποτα για τα εκτός σχεδίου. Ελπίζω να συμπεριλαμβάνονται...Ξέρεις κανείς πότε θα βγει?

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1) Δεν θα το χαρακτήριζα ως άδεια προσθήκης καθ' ύψος διότι δεν προστίθενται μέτρα στη δόμηση ή στους ημιυπαίθριους κ.λπ.
    Ούτε όμως πρόκειται για μια απλή αντικατάσταση στέγης.
    Σαν τίτλο πάντως θα έβαζα "αντικατάσταση στέγης και υπερύψωση αυτής".
    Για τα φορολογικά ενδεχομένως να ζητήσουν μίξη συμβατικού (αντικατάσταση στέγης) και αναλυτικού (υπερύψωση) προϋπολογισμού.
    Γι αυτό σου είπα ρώτα στην Υ.ΔΟΜ.

    2) Σου απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα.
    Παθητική πυροπροστασία για προ του 1988 γιατί να χρειαστεί;
    Στατικά θα χρειαστούν σίγουρα αφού αλλάζει (αυξάνεται το ύψος) του φέροντα οργανισμού που είναι από φέρουσα τοιχοποιία.

    3) Μάλλον το 2ο κτήριο είναι πιο εύκολο να νομιμοποιηθεί. Για το 1ο και για το τμήμα αυτού που όμως δεν είναι στατικά ανεξάρτητο, έχω τις αμφιβολίες μου.

    Οι τελευταίες πληροφορίες για τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα λένε για μέσα στον Ιούνιο.

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Ύψος στέγης
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.10.2018, 21:26
  2. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) - αντικατάσταση στέγης
    Από το μέλος akakios στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2018, 14:17
  3. ΝΟΚ: Προσθήκη στέγης
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 10:45
  4. N.4178/13: Νομιμοποίηση στέγης
    Από το μέλος kajoanna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.09.2013, 17:39
  5. Προσθήκη καθ' ύψος-σιδέρωμα
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2012, 14:35

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •