win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Αποτελέσματα: 21 έως 38 από σύνολο 38
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Xάρης Προβολή Ανάρτησης
    Η οριζόντια ιδιοκτησία ποια είναι;
    Υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες;
    Είναι ισόγειο το κτήριο;
    Βλέπουμε μια σκάλα στα δεξιά που οδηγεί σε υπόγειο, σε όροφο, σε τι; Είναι μέρος της οριζόντιας ιδιοκτησίας;
    Ολος ο οροφος ειναι οριζοντια ιδιοκτησία. Ισόγειος εκ δυορόφου κτιρίου. Η σκαλα δεξια οδηγεί στον Α όροφο, εχει πορτα απο το χωρο των γραφείων για χρήση της κλίμακας για άνοδο στον πρώτο οροφο. Η πρασινη γραμμη ειναι ουσιαστικά η διαχωστικη επιφανεια των γραφειων με τους ΜθΧ, μπορεί δλδ να χρησιμοποιηθει μόνο το δεξι τμήμα σαν κτιριακη μονάδα. Οι Αποθηκες βεβαια αριστερα της πρασινης γραμμης απαλλασονται απο ΠΕΑ σε επικείμενη μίσθωση, αν και εφόσον μιλαμε για ολο τον οροφο σε χρηση απο τον μισθωτή

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άρα έχουμε ένα διώροφο κτήριο με δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες, μία στο ισόγειο και μία στον όροφο.
    Η οριζόντια ιδιοκτησία για την οποία μας ζητείται η έκδοση ΠΕΑ είναι αυτή του ισογείου.
    Τμήμα αυτής της ιδιοκτησίας είναι θερμαινόμενος χώρος γραφείων και τμήμα αυτής ΜΘΧ αποθηκών και λοιπών χρήσεων.
    Ο χώρος της κλίμακας που οδηγεί στον 1ο όροφο είναι ΜΘΧ και κοινόχρηστος, αν κατάλαβα καλά, άρα δεν είναι μέρος της οριζόντιας ιδιοκτησίας του ισογείου.

    Για την έκδοση του ΠΕΑ θα θεωρούσα μια θερμική ζώνη τα γραφεία με τον διάδρομο που τα συνδέει και τα WC χωρίς να περιλαμβάνω στη θερμική ζώνη τον διάδρομο από την πάνω κεντρική είσοδο, τον σκοτεινό θάλαμο και δυο ακόμα μικρούς χώρους που χαρακτηρίζεις ως ΜΘΧ.
    Τους υπόλοιπους χώρους θα τους έβαζα σε έναν ενιαίο ΜΘΧ και έτσι προκύπτει και η μεταξύ τους διαχωριστική επιφάνεια.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
    Σωστη μεν η σκέψη αλλα επειδη και ο χωρος διαδρομου και τα wc που αναφερεις να βαλω στη θερμικη ζωνη εχουν ανω του 10% του ογκου της, οπως την περιεγραψες, εγω δε θα επαιρνα ουτε αυτους τους χωρους...να βαλω ισως μονο τα wc υπολογιζοντας τους αν ειναι <10%...απλα αν τελικα θεωρησω με Χ τετραγωνικά μέτρα τη θερμικη μου ζωνη, θα βαλω συνολική =θερμαινόμενη επιφανεια?

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωσή σου η θερμαινόμενη επιφάνεια είναι διαφορετική από τη συνολική επιφάνεια. Στην συνολική επιφάνεια συμπεριλαμβάνονται όλοι οι χώροι θερμαινόμενοι και μη, εκτός του κοινοχρήστου κλιμακοστασίου (ΜΘΧ) που δεν ανήκει εξάλλου στην Ο.Ι. που μελετάς.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εννοεις ότι θα βαλω βασει κατοψης ισογειου 700τμ ως συνολικη και 150 θερμαινομενη ή βάσει κτιριακής μονάδας εφόσον μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο το δεξί από τη πράσινη γραμμή τμήμα , θα εχω συνολικη 250τμ και θερμαινομενη 150τμ? Στην ουσία για το δεξι τμημα, εχω 1 θερμικη ζωνη και 1 μη θερμαινομενο χώρο που περιλαμβανει διαδρομο wc κλπ...Η κάνω λάθος?

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος spapako δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    103
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    36
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Και την επιφάνεια προς κλιμακοστάσιο πως θα την περιγράψεις; Με την απλοποιητική U/2 ή αναλυτικά;

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν κανω αναλυτικα τους Μθχ θα κανω και αυτον...Το ζήτημα που δεν ειμαι 100% σίγουρος ειναι με τις επιφανειες όπως περιγράφεται παραπάνω

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος spapako δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    103
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    36
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Νομίζω αφού τα περιγράφεις αναλυτικά (και εγώ αυτό θα έκανα), ως επιφάνειες βάζεις συνολική όλους τους χώρους (+κλιμακοστάσιο δηλ), θερμαινόμενη δεξιά της πράσινης γραμμής (πλην κλιμακοστασίου) και 2 ΜΘΧ με διαφορετικές διαχωριστικές προφανώς.
    Το θέμα είναι πως κλείνει ο ΜΘΧ του κλιμακοστασίου, γιατί υπάρχει επικοινωνία και με το κλιμακοστάσιο του Α ορόφου...

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν εγώ τα αριστερά της πράσινης γραμμής δεν τα λάμβανα καν υπόψη μου
    Τώρα, συνολική θα έβαζα ότι είναι δεξιά της γραμμής, θερμαινόμενη μόνο τα γραφεία.Ως ΜΘΧ θα έβαζα διάδρομους, θάλαμος, WC (τα πάντα πλην γραφείων)
    Ο ΜΘΧ έχει πόρτα και τοίχο διαχωριστικό στο ισόγειο με τους υπόλοιπους χώρους ισογείου(δεν είναι ανοιχτός χώρος)

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το ακίνητο για το οποίο θέλεις να εκδόσεις ΠΕΑ, είναι ο όροφος που μας δείχνεις Ο.Ι. γραφείων ? ή τι άλλο. Κάπου ανέφερες ότι όλος ο όροφος είναι Ο.Ι. και συμπεριλαμβάνεις και το κλιμακοστάσιο αν κατάλαβα καλά. Έχει γίνει σύσταση στο συνολικό κτίριο και ποια η χρήση του? Είναι τελικά κοινόχρηστο το κλιμακοστάσιο? Επίσης ποιος ο λόγος που εκδίδεις ΠΕΑ. Αν είναι ενοικίαση που είναι το πιο πιθανόν, τι μισθώνεται? ολόκληρο το κτίριο, η Ο.Ι. του ορόφου, μέρος της Ο.Ι. του ορόφου?

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο ιδιοκτήτης συμβολαιογραφικά μπορεί να μισθωσει όλη την οριζόντια ιδιοκτησία που είναι ο ισόγειος όροφος. Επειδή βάσει νόμου απαλλάσονται οι αποθήκες για έκδοση ΠΕΑ και επειδή υπάρχει διαχωριστική επιφάνεια γι αυτό έβαλα τη πράσινη γραμμή. Στη σύσταση ο όροφος είναι βιοτεχνικός-γραφεία αλλά και με ΕΥΠΕΝ που μίλησα φυσικά και καταγράφουμε ότι βλέπουμε.(όπως και το έχω σχεδιάσει) Το κλιμακοστάσιο όχι δεν θα είναι κοινόχρηστο(αν κάποιος μισθώσει τον ισόγειο δεν θα έχει πρόσβαση για Α όροφο και αντίστοιχα ο Α ορ). ΠΕΑ για ενοικίαση οριζόντιας ιδιοκτησίας ισογείου ορόφου αλλα μιλώντας με ΕΥΠΕΝ(το έχω και γραπτως) θα βάλω στοιχεία στο ΠΕΑ μόνο αυτά που μπορούν να ληφθούν υπόψη, άσχετα με συμβολαιογράφους και λογιστές.(εννοεί ότι τα τετραγωνικά που θα φαίνονται στο ΠΕΑ δε πρέπει να τα λαμβάνουν υπόψη τους στα συμβόλαια και τα μισθωτήρια)

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι η Ο.Ι. που περιγράφεις δεν αποτελεί Ο.Ι. Είναι συμβολαιογραφικά λαθεμένη. Δεν αποτελεί εξ ολοκλήρου ξεχωριστή αποκλειστική και αυθύπαρκτη κυριότητα επί του ορόφου. Υπάρχει τμήμα εντός αυτής που χρησιμοποιείται ως κοινόχρηστος χώρος για πρόσβαση στον α΄ όροφο. Οπότε γνώμη μου είναι να επιλύσεις πρώτα αυτό το θέμα και μετά τα υπόλοιπα που αφορούν αποθήκες κλπ.
    Έχω την άποψη ότι στην περίπτωσή σου ή πρέπει να εκδοθεί ΠΕΑ για ολόκληρο το κτίριο (το σίγουρο) ή ΠΕΑ με συνολική επιφάνεια το εμβαδόν του ισογείου χώρου χωρίς το χώρο κλιμακοστασίου (με μια μικρή επιφύλαξη).

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    αφου υπαρχει δυνατοτητα διαχωρισμου θερμικων ζωνων(πρασινη γραμμη) γιατι να περιλάβω στη συνολική επιφάνεια και τους ΜΘΧ αριστερα της πρ.γραμμης?Το κλιμακοστασιο μαλλον ναι(έτσι πιστεύω και γω) θα το βγαλω εκτος της ΟΙ ουτως άλλωστε...

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γιατί πρέπει να πας σύμφωνα με το Νόμο. Αλλιώς θα μπορούσε κάποιος σε μία κατοικία να διαχωρίσει όλους τους χώρους (υπόγειο , διαδρόμους χωλ κλπ) και να αφήσει μόνο σαλόνια και Η/Δ :-).

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δε χωριζω γραφεια απο διαδρομους και ΜΘΧ "εντος του χώρου γραφείων"...Χωρίζω μία κτιριακή μονάδα εντός ΟΙ που μπορεί να υφίσταται, αφού κατά μήκος της διαχωριστικής γραμμής όντως η αριστερή πτέρυγα είναι "ανενεργή" και έτσι κάποιος μπορεί είτε να μισθώσει όλο τον όροφο είτε μόνο το δεξί τμήμα...
    Σε κάθε περίπτωση το ΠΕΑ με τετραγωνικά της δεξιάς πτέρυγας στη συνολική επιφάνεια, σε συνάρτηση και μ αυτά που έχω αντλήσει από την ΕΥΠΕΝ σε προσωπική μου επικοινωνία, πιστεύω ότι με καλύπτει και στις 2 περιπτώσεις. Απλά συνάδελφοι πιστέυω ότι είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα για αυτό και ζητάω τη συνδρομή σας...Και αυτό γιατί στην ουσία οι ΜΘΧ είναι περισσότεροι απο τους θερμαινόμενους...

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με την εγκύκλιο ΥΠΕΚΑ 16.2.2016
    "Το ΠΕΑ κτιρίου ή κτιριακής μονάδας απεικονίζει την ενεργειακή κατάταξη ενός κτιρίου ή κτιριακής μονάδας - όπου ως "Κτιριακή μονάδα" ορίζεται το "τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά" - ώστε να επιτρέπει στους ιδιοκτήτες ή στους ενοικιαστές του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας να συγκρίνουν και να αξιολογούν την ενεργειακή απόδοσή του και ισχύει για 10 έτη από την ημερομηνία έκδοσής του."
    Βάσει του ανωτέρω ίσως να έχεις εσύ δίκιο και να μπορείς τελικά να το κάνεις όπως λες. Από την άλλη η διατύπωση αυτή της εγκυκλίου εμπεριέχει μία ασάφεια όπου μπορεί να παρερμηνευτεί με ποικίλους τρόπους και αυτό με προβληματίζει.

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Πολιτικος μηχανικός
    Το μέλος antanto75 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.01.2017
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σου και γω περί ασάφειας γι αυτό και προβληματίζομαι...Αν γίνει επιτόπιος έλεγχος είμαι διασφαλισμένος?.....

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Νομικά νομίζω ναι, Τεχνικά ίσως όχι.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΕΑ σε τμήμα κτηρίου
    Από το μέλος ps.arch στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.07.2019, 13:47
  2. N.4495/17: Δήλωση υπαγωγής αυθαίρετου 2ου ορόφου
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.02.2018, 18:06
  3. ΠΕΑ σε τμήμα εργοστασίου
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.02.2017, 15:34
  4. Μεζονέτα σε επαφή μ' άλλες. Κτήριο ανεξάρτητο ή τμήμα κτηρίου;
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.11.2012, 10:43
  5. Τμήμα Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας του ΤΕΙ Σερρών
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Προπτυχιακά & Μεταπτυχιακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.02.2011, 15:58

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •