win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους camelot
    Εγγραφή
    22.10.2009
    Αναρτ.
    15
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    26
    Ανέβασε
    4

    Προεπιλογή Ξύλινα σπίτια

    Θα ήθελα να ρωτήσω και να μάθω από την εμπειρία σας αν σε μία οικοδομική άδεια για την ανέγερση ενός ξύλινου σπιτιού σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο (ή αγροτεμάχιο) συντάσσεται μελέτη ξύλινης μόνιμης κατασκευής ή ξύλινης λυόμενης κατασκευής.
    Από την έρευνα που έχω κάνει εγώ μέχρι σήμερα δεν βρήκα νόμιμη άδεια για ξύλινη κατοικία. Κάποιες ξύλινες κατοικίες που έτυχε να ερευνήσω ήταν αυθαίρετες. Σε ορισμένες Πολεοδομίες της περιοχής μου η ΕΠΑΕ δεν έχει εγκρίνει ακόμα καμία ξύλινη κατοικία, ωστόσο στη διοικητική τους περιφέρεια υπάρχουν αρκετές ήδη από χρόνια ...
    Επίσης απευθύνθηκα σε κάποιες εταιρείες κατασκευής ξύλινων κατοικιών και μίλησα με τους επιχειρηματίες της εισαγωγής τους και όταν ζήτησα να επικοινωνήσω με τον Τεχνικό Σύμβουλό τους ή με τον Μελετητή Μηχανικό τους για να μπω σε λεπτομέρειες αρνήθηκαν πεισματικά να μου δώσουν κάποιο όνομα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη camelot : 09.11.2009 στις 09:15

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος lightname δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.10.2009
    Αναρτ.
    28
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ λυόμενων και μόνιμης κατασκευής. Ξύλινα μέχρι δυο ορόφους βγαίνει κανονικά η άδεια, σαν να έχεις τυπική οικία.
    Ξύλινα πάνω από δυο ορόφους απαγορεύονται.

    Η έλειψη μηχανικού οφείλεται στο ότι οι εταιρίες είναι κατά κανόνα εμπορικές και εισάγουν από το εξωτερικό τα υλικά και την μελέτη.
    Αφού κλείσουν την δουλειά ψάχνουν για μηχανικό να "υπογράψει" ή "περάσει" τα στατικά.

    Όταν λες ξύλινα σπίτια εννοείς αυτά που είναι με κορμούς από δέντρα, ή τα άλλα;

    Εσύ πώς εμπλέκεσαι, δηλ. σαν μελετητής, σαν κατασκευή, έχεις κανέναν πελάτη που ενδιαφέρεται κλπ;;;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους camelot
    Εγγραφή
    22.10.2009
    Αναρτ.
    15
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    26
    Ανέβασε
    4

    Προεπιλογή

    Ένας επενδυτής θέλει να εισάγει ξύλινες κατοικίες με κορμούς δέντρων και με κανονικές ξύλινες διατομές. Μέχρι πριν 2 χρόνια το Υπουργείο Ανάπτυξης έδινε πατέντες για συγκεκριμένους τύπους ξύλινων κατοικιών θεωρώντας ότι είναι λυόμενες κατασκευές ή προκατασκευασμένες. ('Οπως δηλαδή έρχονταν πακεταρισμένες από την χώρα εισαγωγής). Οι εταιρείες κατέθεταν την εγκεκριμένη πατέντα στην Πολεοδομία αλλά κατασκεύαζαν διαφορετικό σχέδιο σπιτιού σύμφωνα με την επιθυμία του ιδιοκτήτη, με την ανοχή του υπογράφοντα. Γι αυτό μίλησα για αυθαίρετες κατασκευές. Έχω δει τέτοιες κατασκευές κι έχω μιλήσει με τους υπογράφοντες. Εφ όσον την χαρακτήρισαν λυόμενη κατασκευή και πήραν συγκεκριμένη πατέντα δεν μπορούσαν να αλλάξουν το σχέδιο. Έπρεπε να εφαρμόσουν το συγκεκριμένο σχέδιο σπιτιού. Όχι άλλο.
    Μέχρι σήμερα δεν έχω βρει άδεια ξύλινης κατοικίας απολύτως νόμιμη. Δηλαδή κατασκευή σύμφωνα με εγκεκριμένη μελέτη.
    Εάν δεν χαρακτηριστεί λυόμενη η προκατασκευασμένη η κατασκευή τότε συντάσσεται μελέτη κανονικά και εκδίδεται Ο.Α.
    Θέλω να μιλήσω με συνάδελφο που έχει συγκεκριμένη εμπειρία.

Παρόμοια θέματα

  1. Χωμάτινα σπίτια, στατική μελέτη
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Φέρουσα Τοιχοποιία
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.01.2010, 16:14

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •