win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αναθεώρηση αδείας του 2009 για παράταση ισχύος

    Καλημερα
    Οικοδομικη αδεια εκδοθηκε το Μαιο του 2009 και η πρωτη της τετραετια ληγει τον Μαιο του 2013.Στην οικοδομη εχει τελειωσει ο Φερων οργανισμος και εχουν γινει μονο τα χτισιματα στο ισογειο και οχι σε ολο το κτιριο .
    Η αδεια ηταν σε ισχυ την 1/3/2011 οποτε με βαση το αρθρο 29 παραγραφο 5 του ΝΟΚ η ισχυ της παρατεινεται αυτοματα για 3 χρονια Μαιο 2016
    (ΝΟΚ αρθρο 29.5:Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-2011 παρατείνεται κατά τρία (3) έτη)
    Επισης με βαση την παραγραφο 5 του ΝΟΚ και την εγκυκλιο 18:
    Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.
    H συγκεκριμενη οικοδομη εχει εναρξη εργασιων το 2010 οποτε αναθεωρειται με με τις προισχουσες διαταξεις του 4030.

    Η ερωτηση ειναι μπορει να γινει αναθεωρηση για παραταση ισχυος επ αοριστο μια και εχει τελειωμενο φερων οργανισμο και αναθεωρειται με τις προισχυουσες διαταξεις δηλαδη με το ΠΔ του 93 ???????

    Ο ΝΟΚ στο αρθρο 29 παραγραφος 6 αναφερει οτι:
    παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2014, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.
    το αρθρο 6.3α του πδ 8.7.93 αναφερει :3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
    α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 )(ΓΟΚ).
    προφανως οπως το καταλαβαινω εγω αυτη η διαταξη εχει μπει για τις οικοδομες που ειναι στα μπετα και εχουν αναθεωρηθει για παραταση ισχυος επ αοριστο και για να συνεχιζουν να ειναι επ αοριστο πρεπει μεχρι το τελος του 2014 να εχουν τελειωσει και οψεις (προστασια του περιβαλλοντος κτλ).Επι της ουσιας μια ανεφαρμοστη διαταξη στην οικονομικη κατασταση που ζουμε.

    Eχω μπερδευτει πολυ απο την μια μου λενε οτι ανανεωνεται η αδεια σου για τρια χρονια αυτοματα απο την αλλη μου λενε εφοσον πληρεις τις προυποθεσεις πας με το ΠΔ του 93 που αναφερει οτι οικοδομικη αδεια που εχει φερων οργανισμο αποπερατωμενο αναθεωρειται για παραταση ισχυος επ αοριστο και στο τελος μου λενε οτι πρεπει να εχει τελειωμενες οψεις μεχρι το τελος του 2014 (πραγμα αδυνατο για την οικονομικη κατασταση )?????τελικα τι ισχυει ?????Σε ποιες αδειες αναφερεται το αρθρο 29 παραγραφο 6????Εσεις στην θεση μου τι θα κανατε?????
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 05.04.2013 στις 16:58

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από ISMINI_82 Προβολή Ανάρτησης
    ...μπορει να γινει αναθεωρηση για παραταση ισχυος επ αοριστο μια και εχει τελειωμενο φερων οργανισμο και αναθεωρειται με τις προισχυουσες διαταξεις δηλαδη με το ΠΔ του 93 ???????
    ΝΑΙ, αυτό λέει η περίπτωση (Γ) της εγκυκλίου 18/2012 την οποία και παρέθεσες.

    Όπως η ίδια αναφέρεις, υπάρχει α) ένας αυτόματος τρόπος παράτασης της ισχύος μέχρι 31.12.2014 και β) ένας "χειρωνακτικός".
    Στη β) περίπτωση ακολουθείς τη διαδικασία που προβλέπει το Π.Δ. του 93 (ΦΕΚ 795/Δ/1993).

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαρη καλησπερα.Και εγω σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει αλλα ενας συναδελφος με αδεια του 2004 και πρωτη αναθεωρηση το 2008 με τελειωμενο τον σκελετο εκανε αιτηση για αναθεωρηση αδειας επ αοριστο και δεν του την εδωσαν αλλα πηρε παραταση μεχρι το τελος του 2014 για να τελειωσει οψεις και μετα να παρει την επ αοριστο παραταση.(Βασιστικε η πολεοδομια στην παραγραφο 6 του αρθρου 29 του ΝΟΚ)
    Σε ποιες οικοδομες τελικα αναφερεται τοτε η παραγραφος 6 του αρθρου 29 του ΝΟΚ???
    παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2014, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.
    το αρθρο 6.3α του πδ 8.7.93 αναφερει :3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
    α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 )(ΓΟΚ).

    Με εχει μπερδεψει πολυ αυτη η παραγραφος.Σαν να αναιρει ουσιαστικα την παραταση ισχυος επ αοριστο που εδινε το ΠΔ του 93 οταν εχεις τελειωσει τον σκελετο σε παλιες αδειες.(προ Ν.4030).Mηπως αν παρω την αναθεωρηση επ αοριστο ουσιαστικα κανω κακο στον πελατη μια και για να συνεχισει να ισχυει η επ αοριστο παραταση θα πρεπει να εχει τελειωσει τις οψεις μεχρι τον Δεκεμβριο του 2014 Πραγμα αδυνατο μια και δεν εχει χρηματα????
    Επισης αν στην αδεια που εβγαλα το 2009 η οποια ηταν σε ισχυ την 1/3/2011 (α τετραετια) και η οποια παρατεινεται βαση του αρθρου 29 παραγραφος 5α για τρια χρονια μεχρι το ετος 2016.Το ετος 2016 δικαιουμαι να κανω αναθεωρηση για παραταση ισχυος για 4 χρονια μεχρι το 2020 ?(δευτερη τετραετια?)Αν η οικοδομη ειναι ακομα στα μπετα και δεν εχει τελειωσει τις οψεις ?(αν τελικα χρειαζονται και οι οψεις) .Σκεφτομαι δηλαδη μηπως δεν πρεπει να κανω αιτηση για αναθεωρηση της αδειας επ αοριστο (αν εμπιπτω στην παραγραφο 6 του αρθρου 29 του ΝΟΚ) και να το χειριστω ετσι.
    Η μηπως να κανω αναθεωρηση τωρα για την δευτερη τετραετια που ειναι η αδεια σε ισχυ ?
    ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.Εσυ πως θα το χειριζοσουν το θεμα μου?Ο πελατης μου δεν εχει καθολου χρηματα για περαιτερω εργασιες και εγω εχω πελαγωσει..........
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 05.04.2013 στις 22:30

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με τον ΓΟΚ 85 (άρθρο 22, §5), οι όψεις πρέπει να αποπερατώνονται εντός εξαετίας.
    Συνεπώς, ανεξαρτήτως της παράτασης ισχύος της αδείας για αόριστο χρόνο, οι όψεις πρέπει να ολοκληρωθούν μέχρι τον Μάιο του 2015.

    Από τις "συχνές ερωτήσεις" του ΤΕΕ/ΤΚΜ (ΙΙ):
    "6. Άδεια που εξεδόθη το 2003 και αναθεωρήθηκε για να ισχύει για άλλη μια τετραετία δηλαδή μέχρι 02.06.2011, παρατείνεται για μια τριετία δηλαδή ισχύει μέχρι 02.06.2014; (σύμφωνα με το άρθρο του 29, ΝΟΚ) .Θα πρέπει να ολοκληρωθεί το κτίριο μέχρι αυτήν την ημερομηνία ή αναθεωρείται επΆ αόριστον αν υλοποιηθεί μέχρι την παραπάνω ημερομηνία ο φέροντας οργανισμός ;
    Αν έχει γίνει παράλειψη της αναθεώρησης της ισχύος της αδείας για άλλη μια τετραετία τότε δεν ισχύει η παράταση των τριών χρόνων;


    Άδεια που εκδόθηκε το 2003 και αναθεωρήθηκε για να ισχύει μέχρι και το 02.06.2011 (άρα στις 01.03.2011 ήταν σε ισχύ) βάσει του ΝΟΚ, παρατείνει αυτοδίκαια την ισχύ της για άλλα 3 χρόνια.

    Μπορεί να αναθεωρηθεί απΆ αόριστον αν μέχρι αυτήν την ημερομηνία έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μόνον εφόσον οι εργασίες της είχαν αρχίσει αποδεδειγμένα πριν τις 01.03.2012 (οπότε έχει εφαρμογή για αυτήν το άρθρο 6 του ΠΔ του 1993).

    Αν έχει γίνει παράλειψη της αναθεώρησής της, στις 01.3.2011 είχε λήξει η ισχύς της και συνεπώς δεν μπορεί να έχει εφαρμογή η συγκεκριμένη διάταξη για τριετή παράταση. Μπορεί όμως να έχει εφαρμογή η παρ. 6 του άρθρου 29 του ΝΟΚ, εάν εμπίπτει η κατασκευή στο πεδίο εφαρμογής της παρ. 3α του άρθρου 6 του ΠΔ του 1993, ΦΕΚ 795/Δ/93 (δηλαδή περάτωση φέροντα οργανισμού μέσα στον χρόνο που ίσχυε η άδεια- τότε μέχρι τις 31.12.2014 θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή των όψεων και της τυχόν υποχρεωτικής στέγης του κτιρίου και θα ενταχθεί στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του Ν.4030/2011. Για τις εργασίες αυτές απαιτείται μόνο έγγραφη ενημέρωση της ΥΔΟΜ, που γνωστοποιείται και στο αστυνομικό τμήμα).

    Σε κάθε περίπτωση σημασία έχει ο χρόνος έναρξης της κατασκευής, δηλ. αν έχει ξεκινήσει πριν ή μετά τη 1/3/2012. Αν είχε ξεκινήσει πριν, ισχύουν οι προ του Ν.4030/2011 διατάξεις, ενώ αν ξεκίνησε μετά από τη 1/3/2012, η αναθεώρηση γίνεται βάσει του Ν.4030/11.
    "

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω παρα παρα παρα παρα πολυ

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτ
    Το μέλος PERIKLIS1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.10.2011
    Περιοχή
    Greece
    Αναρτ.
    255
    Εύσημα

    έδωσε
    39
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν μπορεις να παρεις επ' αοριστον παραταση μιας κ η Ο.Α. βρισκεται σε ισχύ μεχρι το 2016 (=2009+4+3).
    Μετα το 2016 για να παρεις παραταση επ'αοριστον θα πρεπει να εχεις ολοκληρωσει τις οψεις. Διαφορετικα πας για αναθεωρηση με ΝΟΚ.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας Μηχανικός
    Το μέλος janna δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.11.2011
    Αναρτ.
    70
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    48
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συγνωμη εχω μπερδευτει λιγο . Αδεια 2004 εχει αναθεωρηθει επ'αοριστον αρα ισχυε 1-3-11 υπολειπονται μερικες εργασιες οπως στεγη , περιβαλλον χωρος, ως ποτε πρεπει να τα κατασκευασω ?

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν έχει αναθεωρηθεί επ' αόριστον, τότε η άδεια σου δεν έχει ημερομηνία λήξης.
    Η ολοκλήρωση των όψεων όμως θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί μέσα σε 6 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας, διαφορετικά επιβάλλονται πρόστιμα. Κάτι που δεν νομίζω να έχει γίνει σε κανέναν δήμο.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα λογω ενος θεματος υγειας ειχα για αρκετο καιρο να μπω στο site και τωρα ειδα καποιες απαντησεις συναδελφων πανω στο αρχικο ερωτημα μου.Για να μην κουραζω η πρωτη τετραετια της αδειας ληγει στο τελος Μαιου.Ο φερων οργανισμος του κτιριου ειναι τελειωμενος.οι οικοδομικες εργασιες ειχαν αρχισει πριν απο τον Μαρτιο του 2012.
    Απο τις ερωτοαπαντησεις του ΤΕΕ που μου ειχε υποδειξει ο χαρης:
    Άδεια που εκδόθηκε το 2003 και αναθεωρήθηκε για να ισχύει μέχρι και το 02.06.2011 (άρα στις 01.03.2011 ήταν σε ισχύ) βάσει του ΝΟΚ, παρατείνει αυτοδίκαια την ισχύ της για άλλα 3 χρόνια.
    Μπορεί να αναθεωρηθεί απΆ αόριστον αν μέχρι αυτήν την ημερομηνία έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μόνον εφόσον οι εργασίες της είχαν αρχίσει αποδεδειγμένα πριν τις 01.03.2012 (οπότε έχει εφαρμογή για αυτήν το άρθρο 6 του ΠΔ του 1993).

    Επισης με βαση την παραγραφο 5 του ΝΟΚ και την εγκυκλιο 18:
    Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.
    Με βαση αυτα τα δεδομενα καταθεσα φακελο στην πολεοδομια για αναθεωρηση επ αοριστο.Απλα εχω παρει πρωτοκολλο.Δεν εχει προχωρησει η διαδικασια.Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει :
    1.
    PERIKLIS_1:
    Δεν μπορεις να παρεις επ' αοριστον παραταση μιας κ η Ο.Α. βρισκεται σε ισχύ μεχρι το 2016 (=2009+4+3).
    Για να παρω παραταση ισχυος επ αοριστο πρεπει να περασει και η επιπλεον τριετια που εδωσαν και αρα να φτασω στο 2016 ????
    2.PERIKLIS_1: Μετα το 2016 για να παρεις παραταση επ'αοριστον θα πρεπει να εχεις ολοκληρωσει τις οψεις.Διαφορετικα πας για αναθεωρηση με ΝΟΚ
    Γιατι να εχω οψεις τελειωμενες???Απο τις ερωτοαπαντησεις του ΤΕΕ προκυπτει οτι για τις "παλιες αδειες" αρκει να εχει περαιωθει ο φερων οργανισμος και οι εργασιες να εχουν ξεκινησει πριν απο την 1/3/2012.
    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι θα παω με ΝΟΚ ενω η αδεια το 2009 εκδοθηκε με ΓΟΚ ειναι περαιωμενος ο φερον οργανισμος και αναθεωρειται με τις διαταξεις του ΠΔ του 93.
    Ακομα ομως και ο 4030 στο αρθρο 6 παραγραφος β αναφερει:
    Oτι η αδεια αναθεωρειται για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.
    3.Ας υποθεσουμε οτι δεν προχωραει η αναθεωρηση επ αοριστο.

    Η αδεια εκδοθηκε τελος Μαιου του 2009 οποτε η πρωτη τετραετια ληγει τωρα και καθως εχει παρει την τριχρονη αυτοματη παραταση θα ληγει τον Μαιο του 2016.(Η πρωτη τετραετια της αδειας μαζι με την αυτοματη παραταση)
    Εγω τοτε (το 2016) πρεπει να κανω αναθεωρηση για να παρω παραταση για την δευτερη τετραετια (4 χρονια πρωτης + 3 χρονια αυτοματη παραταση+4 χρονια δευτερη τετραετια) ή πρεπει να κανω την διαδικασια για την δευτερη τετραετια τωρα που τελειωνει τυπικα η πρωτη τετραετια??? (τυπικα μια και εχει αναθεωρηθει αυτοματα για τρια χρονια.)Δηλαδη φοβαμαι μηπως παω το 2016 και μου λενε οτι δεν δικαιουμαι αναθεωρηση.............Βοηθειστε λιγο γιατι δεν την μπορω αυτη την γρουσουζικη αδεια καθολου
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 28.05.2013 στις 20:57

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Γεια σου Ισμήνη, εύχομαι να μην ήταν κάτι σοβαρό και να έχει αποκατασταθεί πλήρως η υγεία σου.

    Ας ασχοληθούμε τώρα με πιο πεζά πράγματα.

    Το μόνο που θέλεις να μην περιοριστείς στα 3 χρόνια αυτόματη παράταση της αδείας και να κάνεις είναι αναθεώρηση για παράταση ισχύος επ' αόριστο;

    Αν είναι αυτό, τότε κάνεις μια αίτηση και επισυνάπτεις ό,τι προβλέπεται από το Π.Δ. του 1993 (ΦΕΚ 795/Δ).
    Όλα τα παραπάνω σύμφωνα με την περίπτωση Γ) της εγκυκλίου 18/06.12.2012

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Kαλημερα Χαρη σε ευχαρστω για τις ευχες σου.Και εγω ευχομαι ολα να πανε καλα

    1.Αν δεν προχωρησω την επ αοριστο γιατι δεν ξερω αν θα μπορω και να το κανω μια και εχω "αλλα θεματα πιο σοβαρα" και μεινω στα τρια χρονια αυτοματης παρατασης και φτασω μεχρι το 2016 (τελος πρωτης τετραετιας και τριχρονη παραταση)τοτε θα μπορω να αναθεωρησω την αδεια για την δευτερη τετραετια η και να παρω την επ αοριστο ή θα μου δημιουργησουν προβλημα ?Η αυτοματη παραταση δηλαδη ουσιαστικα δεν κανει την πρωτη τετραετια της αδειας ουσιαστικα επταετια? ή μηπως πρεπει να αναθεωρηθει τωρα για την δευτερη τετραετια οποτε να προχωρησω και την επ αοριστο?

    2.Επισης και κατι αλλο η αυτοματη παραταση ισχυει ειτε εχεις κανει εναρξη εργασιων ειτε οχι σωστα?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 29.05.2013 στις 14:26

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαρη σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου

Παρόμοια θέματα

  1. Παράταση ισχύος οικοδομικών αδειών
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.06.2020, 15:14
  2. Αναθεώρηση παλιάς έντυπης άδειας εκτός ισχύος με αυθαιρεσία
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.09.2019, 14:01
  3. Παράταση ισχύος οικοδομικής άδειας
    Από το μέλος teop στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.12.2013, 19:50
  4. Παράταση ισχύος οικοδομικών αδειών
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.10.2012, 18:30

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •