win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Ηλεκτρολογος μηχανικος Τ.Ε.
    Το μέλος christakosxo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.02.2013
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Εξοπλισμός νέου ηλεκτρολόγου μηχανικού

    Γεια σας !! Καλως σας βρηκα ! Συναδελφοι θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι ειμαι νεος στο χωρο !
    Δυσκολοι καιροι για ξεκινημα αλλα και κατι πρεπει να κανουμε . [IMG]http://www.**************/public/style_emoticons/default/smile.png[/IMG]
    Αρχικα θελω να μου πειτε συμβουλες και γνωμες για την αγορα εργαλειων και λογισμικου !!
    Απο πλευρας εργαλειων τι επιλογες εχω (πχ πολυοργανο ελεγχου και μετρησεων ) που θα μπορω να χρησιμοποιησω οχι μονο σε απλες εγκαταστασεις αλλα και σε εγκαταστασεις φωτοβολταικων ,δομημενης καλωδιωσης και δικτυων ;
    Απο πλευρας λογισμικου ποιο ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη για μελετη ,σχεδιο εγκαταστασεων και ποιο για εφαρμογες φωτοβολταικων συστηματων ;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω φίλε μου, αλλά το μηχανιλίκι έχει "πεθάνει"!

    Ειδικά ο τομέας των φωτοβολταϊκών ο οποίος θεωρώ ότι είναι κορεσμένος, ό,τι δουλειές να γίνουν έγιναν και σε μικρά και σε μεγάλα έργα.
    Το κράτος δε, αποδείχθηκε ότι δεν είναι αξιόπιστος εταίρος. Ανεξαρτήτως της τιμής που έχεις κλειδώσει για 20/25 χρόνια, μπορεί οποιαδήποτε στιγμή, αναλόγως των αναγκών του σε ρευστό, να σε φορολογήσει με έναν έκτακτο φόρο και να ανατρέψει όλη την τεχνικοοικονομική σου μελέτη.

    Το μόνο που βλέπω να έχει μέλλον, τομέας κι αυτός κορεσμένος, είναι η συντήρηση/επισκευή/διασκευή/ανακαίνιση/ενεργειακή αναβάθμιση.

    Αυτά στον ιδιωτικό τομέα στον οποίο προφανώς αναφαίρεσαι.

    Αν λοιπόν αναφέρεσαι σε κάποιον από τους τομείς που προανέφερα ότι έχουν "ψωμί", καλό σου ξεκίνημα.

    Όσο για τον εξοπλισμό, πρώτα κάνεις μια έρευνα αγοράς γυρνώντας από εταιρία σε εταιρία, πηγαίνοντας σε σχετικές εκθέσεις και μετά ρωτάς για γνώμες συναδέλφων που χρησιμοποιούν τον ίδιο εξοπλισμό.
    Μέσω διαδικτύου οι γνώμες, σχετική βαρύτητα έχουν, εφόσον δεν γνωρίζεις τι συμφέροντα εξυπηρετεί αυτός που σου απαντά.

Παρόμοια θέματα

  1. Ζήτηση: Ζητείται πτυχίο ΜΕΚ Α1-Α2 Ηλεκτρολόγου / Μηχανολόγου για στελέχωση
    Από το μέλος ΤΟΜΗΟ.Ε στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.11.2015, 07:39
  2. Ζητούνται αρχιτεκτονικές κατόψεις σε μορφή DWG για φοιτητική εργασία Ηλεκτρολόγου
    Από το μέλος ioan στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.10.2015, 11:27
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.08.2013, 21:13
  4. Μισθός νέου μηχανικού
    Από το μέλος stamber στη θεματική κατηγορία Επαγγελματικά δικαιώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.03.2013, 20:47
  5. Νέα Υπεύθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη προς ΔΕΗ
    Από το μέλος polytechniqISAE στη θεματική κατηγορία Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2012, 12:39

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •