win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 17 από σύνολο 17
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Αλέξανδρος δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    87
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή Δυνατότητες

    Συνάδελφοι ξεκινάω το θέμα για αυτά τα δύο προγράμματα του ΤΟΛ. Τα απέκτησα πρόσφατα και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος. Με προβληματίζουν βέβαια κάποιες ελλείψεις του ΡΑΦ (απουσία κοιτόστρωσης, γωνιακά στοιχεία με μη κάθετες πλευρές, όπως Λ), αλλά αποφάσισα να στηρίξω αυτή την προσπάθεια βασισμένος στο εξαιρετικό υλικό που συνοδεύει το πρόγραμμα. Αναφέρομαι στα εγχειρίδια του προγράμματος τα οποία είναι κατά τη γνώμη μου σαν βιβλία, μοντελοποίησης, ΕΑΚ και ΕΚΩΣ. Προς θεού δεν έχω καμία σχέση με την ΤΟΛ, ούτε παίρνω ποσοστό από πωλήσεις. Όσο θα τα χρησιμοποιώ θα καταγράφω τις εμπειρίες μου, θετικές και αρνητικές φυσικά!!!

    Ρωτήστε ότι θέλετε προκειμένου να ελέγξω κι εγώ πράγματα που δεν έχω σκεφτεί/προκύψει μέχρι τώρα!!! Απαντήσεις βέβαια από την επόμενη εβδομάδα γιατί γίνεται ένας μικρός χαμός τώρα!! Χάρη αν θες πες μας κι εσύ τη γνώμη σου για το ΔΙΑΣΚ, όπως και καμιά συμβουλή για εμάς τους νέους σ' αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Xάρης : 03.12.2009 στις 20:58

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εκεί που το ΡΑΦ "κερδίζει" είναι σε κάποιες δυνατότητες που έχει (δείκτης επάρκειας, εμφάνιση κατανομής φορτίων πλακών, ραβδωτό στοιχείο κ.ά.).
    Σημαντικό είναι ότι η φιλοσοφία του είναι διαφορετική καθότι κάνει έλεγχο επάρκειας παντού και όχι διαστασιολόγηση, γεγονός που μπορεί να το θεωρήσεις είτε θετικό είτε αρνητικό.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Αλέξανδρος δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    87
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    ...
    Είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση που είχα και από την ειλικρίνιά τους που για μένα είναι ότι ποιο σημαντικό. Η ειλικρινής απάντηση "όχι αυτό δεν το κάνει" με ικανοποιεί από το "ναι φυσικά, αν αυτό...και υποθέτοντας εκείνο, και λίγο από αυτό , και είναι υπέρ της ασφάλειας, και...". Γενικά πήρα το ρίσκο να επενδύσω σε μια προσπάθεια που πιστεύω ότι αξίζει και θα αποδόσει στο μέλλον. Η τιμή του επίσης είναι μικρή και θεωρώ πως αξίζει το ρίσκο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Xάρης : 26.12.2009 στις 14:29 Αιτία: Κατάτμηση δημοσίευσης και μεταφορά σ' άλλο θέμα

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης Γ
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    69
    Εύσημα

    έδωσε
    15
    έλαβε
    10
    Αρχεία

    Λήψεις
    222
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Κ όσοι περισσότεροι νέοι χρήστες του ΡΑΦ τόσο πιο γρήγορα θα περάσει τις παιδικές του ασθένειες.Θεωρώ τον εαυτό μου έναν απ αυτούς, αφού μέσα στον επόμενο μήνα θα το έχω αποκτήσει.

    Υ.Γ. Αλήθεια,κάτι που αγνοώ έως τώρα, το πρόγραμμα λειτουργεί με Hasp,έτσι δεν είναι?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 26.12.2009 στις 13:49

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους majakoulas
    Εγγραφή
    21.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    153
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    12
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    ...
    Τώρα όσον αφορά την ΤΟΛ αρχικά θεωρώ ότι κινούνται στην σωστή κατευθύνση. Το ΔΙΑΣΚ το κατέβασα, το δοκίμασα, θα το αγοράσω.
    Μάλλον θα αγοράσω και το ΡΑΦ αν και το βασικό είναι η διασύνδεση ΡΑΦ-ΔΙΑΣΚ.
    Για να διευκρινήσω κάτι με ενδιαφέρει ουσιαστικά ο τρόπος ελέγχου που κάνει. Ότι βάζεις δεδομένο οπλισμό και ελέγχεις ως προς επάρκεια.
    Για τον επιλυτή τους δεν με ενδιαφέρει και πολύ.
    Τηλεφωνικά τους ρώτησα αυτό που κυρίως ενδιέφερε εμένα, αλλά και πολλούς άλους πιστεύω, η εισαγωγή εντατικών μεγεθών από excel ή από txt μορφή και έλεγχο του δομήματος με αυτά. Δεν προτίθενται να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο.
    Αυτό θα με εξηπυρετούσε στο να βγάζω αποτελέσματα από πιο αξιόπιστο πρόγραμμα και έλεγχος με αυτό.
    Επίσης μου είπαν ότι αυτό που δουλεύουν τώρα είναι η ένωση ΔΙΑΣΚ-ΡΑΦ
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Xάρης : 26.12.2009 στις 20:39 Αιτία: Κατάτμηση της δημοσίευσης και μεταφορά σ' άλλο θέμα

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Αλέξανδρος δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    87
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Για να επιστρέψουμε στο θέμα του ΡΑΦ. Αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε η νέα έκδοση με ανα βάθμιση των υποστυλωμάτων τύπου Γ, Τ τα οποία μπορούν να έχουν μη κάθετα σκέλη. Για να το πετύχουν ασχολήθηκαν αρκετά με το ζήτημα της περίσφυξης που ήταν το βασικό πρόβλημα γι' αυτή την μορφή στοιχείων. Στο αρχείο που επισυνάπτω βρίσκεται ο τρόπος υπολογισμού της περίσφυξης όπως μου τ έστειλαν από την εταιρεία.

    http://ifile.it/0xp1d5a/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%AF.doc

    Τέλος θα ήθελα να σημειώσω την καταπληκτική συνεργασία που έχω με την ΤΟΛ (μέχρι στιγμής). Άμεση απάντηση σε ότι απορίες είχα και τεκμηρίωση με στοιχεία για ότι ζήτησα (δημοσιεύσεις). Προτάσεις για βελτίωση του μοντέλου μου (ποια στοιχεία προτίνονται για κάθε περίπτωση και γιατί) και φυσικά εγχειρίδια λεπτομερέστατα (αν και σε κάποια κομμάτια προηγούνται των δυνατοτήτων του προγράμματος,χε,χε!!!)

  7. Ευχαριστούν οι:


  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από triumph Προβολή Ανάρτησης
    ...Κάτι άλλο...στο site αναφέρει ότι τα συμβόλαια υποστήριξης αφορούν την "δωρεάν διάθεση όλων των αναβαθμίσεων της ίδιας έκδοσης (π.χ. 3.4 σε 3.5)." Δηλαδή αν αλλάξει η έκδοση την αγοράζεις;;;...
    Αν αλλάξει το πρώτο νούμερο και έχεις συμβόλαιο υποστήριξης, ΝΑΙ πληρώνεις αλλά έχεις προνομιακή τιμή. Δες πχ ποια η πολιτική της εταιρείας στην καινούργια έκδοση για το "Αμοιβές".
    Αναβάθμιση από παλιότερη έκδοση 280¤ χωρίς συμβόλαιο υποστήριξης και 160¤ με συμβόλαιο υποστήριξης που κοστίζει 120¤ το χρόνο. Δηλαδή δεν κερδίζεις και τίποτα!!!
    Συν το ότι μου φαίνονται πολύ υψηλές οι τιμές αναλογικά. 490¤ έχει αν το αγοράσεις και δεν είσαι νέος μηχανικός ή κάτοχος άλλου προγράμματος. 57% του κόστους του προγράμματος είναι η αναβάθμιση!

    Πηγή: Τιμοκατάλογος ΡΑΦ

    Για τους πυρήνες και το πώς προσομοιώνονται και διαστασιολογούνται υπάρχουν αναλυτικά στοιχεία στα εγχειρίδια της εταιρείας. Είναι από τα δυνατά σημεία του προγράμματος.
    Τα επιφανειακά πεπερασμένα είναι στα μακροπρόθεσμα σχέδια τους απ' ό,τι είχα ρωτήσει. Προτεραιότητα έχει η ενσωμάτωση των Ευρωκωδίκων. Μετά οι υπομονάδες για έλεγχο μεταλλικών/σύμμικτων φορέων, ακολουθεί ο ΚΑΝΕΠΕ. Νομίζω τα προφανή.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα 2 mode στο πρόγραμμα.

    1.διαστασιολόγηση-όπλιση του προγράμματος, για να μπορείς να έχεις μια πρώτη εικόνα των οπλισμών που απαιτούνται (χρήσιμο για νέους μηχανικούς και όχι μόνο)
    2.όπλιση βάσει χρήστη, όπως γίνεται τώρα.
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Αλέξανδρος δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    87
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    @iovo και triumph

    Με το ΡΑΦ έκανα μια μελέτη διώροφου κτιρίου με υπόγειο. Οι εκτυπώσεις του είναι αναλυτικές και πολύ καλές. Για να είμαι ειλικρινής επιβεβαίωσα τη μελέτη με το STRAD , έτσι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!! Για μένα οι εκτυπώσεις του είναι ότι καλύτερο έχω δει.

    Φίλε triumph θα κάνω το πείραμα που μου ζητάς και θα σου ανακοινώσω τα αποτελέσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 26.12.2009 στις 13:46

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Balance
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    157
    Εύσημα

    έδωσε
    12
    έλαβε
    10
    Αρχεία

    Λήψεις
    93
    Ανέβασε
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από vaggelis2000 Προβολή Ανάρτησης
    Σήμερα στις 6μιση έχει internetiko σεμινάριο για το ΡΑΦ-ΤΟΛ από την ίδια την εταιρία.
    Πόσο διαρκεί?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 26.12.2009 στις 13:53

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος deusXmachina δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    62
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ...
    Πάντως αυτό που δεν είδα στην παρουσίαση είναι πως λύνονται κλιμακοστάσια (δεν περιέχονταν σε κανένα παράδειγμα)
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Xάρης : 26.12.2009 στις 14:14

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Όπως λύνονται με γραμμικά στοιχεία.
    Αν τα σκαλοπάτια είναι πρόβολοι σε τοιχία δε χρειάζεται καν η προσομοίωση τους.

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Barracuda
    Ανενεργό μέλος
    Το μέλος Barracuda δεν έχει Αβατάριο

    Προεπιλογή

    Ερώτηση από άσχετο: το ΡΑΦ κάνει έλεγχους αντοχής και επάρκειας των μελών αν καταλαβα. Αυτό δεν είναι διαφορετικό από την διαστασιολογηση?
    Π.χ διαβάζω σε ενα βιβλιο αυτη τη στιγμη στο ελεγχο αντοχης μελους σε διατμηση η εφελκυστικη αντοχη του σκυροδεματος λαμβανεται χωρις τον γc=1.50 (ευνοϊκότερο).
    Ειναι ενταξει αυτο με τους ισχυοντες κανονισμους? Διευκρινιζεται πουθενα σε αυτους αν υποχρεουμαστε σε διαστασιολογηση η και ο ελεγχος επαρκειας μπορει να εφαρμοστει για νεες κατασκευες?
    Παράθεση Παράθεση Προγραμματιστής

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Όντως έλεγχο επάρκειας κάνει και όχι διαστασιολόγηση.
    Εφόσον τηρούντα όλες οι διατάξεις των κανονισμών, ΕΚΩΣ και ΕΑΚ, γιατί να υπάρχει πρόβλημα.

    Η fct λαμβάνεται από τον Πίνακα 2.1, §2.4 του ΕΚΩΣ πάντα χωρίς να διαιρείται με γc.
    Στην συνέχεια, για τον υπολογισμό της τRd (διατμητιμή αντοχή σχεδιασμού) διαιρούμε με το γc σύμφωνα με την σχέση Σ11.1 (βλ και Πίνακα 11.1) της §1.1.2.1 του ΕΚΩΣ.

  16. Ευχαριστούν οι:


  17. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Barracuda
    Ανενεργό μέλος
    Το μέλος Barracuda δεν έχει Αβατάριο

    Προεπιλογή

    Ναι Χαρη, δεν το εξηγησα και εγω καλα, αυτο που διαβαζω (Σχεδιασμος αντισεισμικών κατασκευων, Φαρδης, καπου υπαρχει και στα downloads) λεει οτι για ελεγχο σε αντοχη η τRd δεν διαιρειται με το 1.5
    Παράθεση Παράθεση Προγραμματιστής

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #16

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Μυκητοειδής πλάκες λύνει ? Φυτευτά υποστυλώματα δέχεται ? Δοκό επί δοκό ? Κοιτόστρωση ? Τριγωνικές πλάκες ?

Παρόμοια θέματα

  1. Autodesk - Robot Structural Analysis: Δυνατότητες
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.02.2010, 01:05

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •