win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Τοπογραφος Μηχανικος
    Το μέλος soulis13pao δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.01.2013
    Περιοχή
    Δωδεκανησα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τι εξοπλισμό χρειάζομαι;

    συναδελφοι καλησπερα και καλη χρονια! ειμαι νεος τοπογραφος μηχανικος και κανω προσπαθειες τωρα με την επιδοτηση 14 ιανουαριου που λενε οτι θα δωσουν απο ΕΣΠΑ να ανοιξω γραφειο. Ειμαι απο νησι. το νησι αυτο αποτελειται απο 2ρωφα το πολυ σπιτια το ενα κοντα στο αλλο.το ερωτημα μου ειναι τι οργανο ειναι καλυτερο να αγορασω?? Ενα ακριβο GPS με δυο δεκτες? και να μην αγορασω τπτ αλλο (πχ τοταλ στεσιον) η να αγορασω και τα δυο? τι προτεινετε?? και αν μου προτεινατε και καποιο συγκεκριμενο οργανο(μαρκα) θα το εκτιμουσα! ευχαριστω!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αγρονομος Τοπογραφος Μηχανικος
    Το μέλος demian10 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.12.2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφε προσωπική μου γνώμη και φιλική συμβουλή είναι με δεδομένο οτι θα προχωρήσεις με το ΕΣΠΑ θα μπορούσες να αγοράσεις συνδυασμό total station και GPS (πχ ενα δέκτη L1+L2 RTK). Δες, για παράδειγμα, τα νέα επώνυμα και οικονομικά μοντέλα ProMark 120 της Spectra Precision και total station της Nikon. Για τις εφαρμογές που περιγράφεις ο εξοπλισμός θα ήταν κάτι παραπάνω από πλήρης!

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Με τα 20.000¤ που πρέπει κατ' ελάχιστο να δαπανήσεις για να λάβεις την επιδότηση από το νέο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ, μπορείς να αγοράσεις και GPS και Total Station και λογισμικό και υπολογιστή και εκτυπωτή και plotter και αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο) για να τα μεταφέρεις!
    Δουλειές να υπάρχουν για να τα αποσβέσεις τα έστω 10.000¤ (50% επιδότηση) ή 8.000¤ (60% επιδότηση) που θα ξοδέψεις.

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •