win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Φοιτητής
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε
    Το μέλος gogoulak δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.01.2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αμοιβή πρακτικής άσκησης

    Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτήτρια στο ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων και φέτος που τελειώνω πρέπει να κάνω την πρακτική μου! Βρήκα λοιπόν έναν μηχανικό στην περιοχή μου που είναι και φίλος-γνωστός των γονιών μου για πιο καλά και μου είπε αυτός ότι θα πρέπει να μου κολλάει ένσημα για την πρακτική(!) τα οποία θα πρέπει να πληρώνω εγώ! και μου είπε λοιπόν ότι κάποια επιδότηση που θα παίρνω από τον οαεδ θα του την δίνω για να μου βάζει τα ένσημα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα και σίγουρα αν μου τα λέει καλά ή με δουλεύει; Μου φαίνεται λίγο περίεργο όλο αυτό γιατί εγώ όποιον έχω ακούσει ότι κάνει πρακτική άσκηση παίρνει κάποια χρήματα, εγώ με τον τρόπο αυτό θα δουλεύω και δεν θα παίρνω τίποτα! Θα ήμουν λοιπόν ευγνώμων να με διαφωτίσει κάποιος! Σας ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσες να απευθυνθείς στην ΕΕΤΕΜ για μια υπεύθυνη απάντηση, στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου, στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο γραφείο αποκατάστασης αποφοίτων του ΤΕΙ (αν υπάρχει).

    Από τη δική μου πλευρά θα σου πω τις σκέψεις μου.
    Για να σου κολλάει ένσημα θα σου κάνει πρόσληψη υποθέτω.
    Αν σου κάνει πρόσληψη θα υπογράψετε κάποιο συμφωνητικό.
    Στο συμφωνητικό θα αναφέρεται και η ελάχιστη αμοιβή σύμφωνα με την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΣΣΕ).
    Βέβαια, αφού δεν έχεις πάρει ακόμα το πτυχίο σου, η πρόσληψη δεν θα γίνει ως μηχανικός Τ.Ε. αλλά ως ανειδίκευτο προσωπικό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης;

    Όσον αφορά τα ένσημα.
    Ποτέ μα ποτέ δεν τα πληρώνει μόνο ο εργαζόμενος.
    Το ένσημο (ασφαλιστική εισφορά) έχει δύο σκέλη. Το σκέλος που αφορά τον εργαζόμενο και παρακρατείται από το μισθό/ημερομίσθιο του (άρα θα πρέπει να λαμβάνεις μισθό ή ημερομίσθιο) και το σκέλος που αφορά τον εργοδότη (εργοδοτική εισφορά).

    Προφανώς υπάρχει και κάποια επιδότηση από τον ΟΑΕΔ για την οποία δεν γνωρίζω.
    Αν πάντως την λαμβάνεις εσύ, την λαμβάνεις εσύ και δεν τη δίνεις σε κανέναν.
    Ενδεχομένως όμως να την λαμβάνει ο εργοδότης για να σε προσλάβει.
    Ρωτάς στον ΟΑΕΔ.

    Το πιο πιθανό στις δύσκολες εποχές που ζούμε είναι το εξής:
    Ο συνάδελφος μηχανικός δεν έχει την ανάγκη να προσλάβει προσωπικό.
    Για να σε εξυπηρετήσει όμως, καθότι φίλος των γονιών σου, λέει το εξής:
    Αν θέλεις, να κάνεις μεν την πρακτική σου σε μένα, αλλά εγώ να μην έχω καμία οικονομική επιβάρυνση.
    Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να μην σε πληρώνω τίποτα ως μισθό και να μην επιβαρύνομαι με τις ασφαλιστικές σου εισφορές.
    Συμφωνείς; Αν ναι έχει καλώς, αν όχι ψάξε αλλού.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Φοιτητής
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε
    Το μέλος gogoulak δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.01.2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!! Ναι προφανώς και εγώ αυτό σκέφτηκα, ότι θέλει απλά να με εξυπηρετήσει χωρίς να επιβαρυνθεί απλά το θέμα είναι ότι νομίζω ότι θα παίρνει και αυτός κάποιο ποσό από τον οαεδ επειδη θα κάνω σε αυτόν την πρακτική μου δεν είμαι όμως και σίγουρη! πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.10.2015, 21:42
  2. ΕΤΑΑ: Αναδρομική διαγραφή μηχανικού από το 1992, λόγω μη άσκησης του επαγγέλματος από τότε
    Από το μέλος eMichanikos.gr στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.10.2015, 21:31
  3. ΦΕΜ - "Καθορισθείσα αμοιβή μηχανικού", "Συμβατική αμοιβή μηχανικού"
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.08.2015, 10:30
  4. Αμοιβή επίβλεψης
    Από το μέλος aspmil στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.02.2011, 10:08
  5. ΤΕΕ:Προκήρυξη εξετάσεων για χορήγηση άδειας άσκησης επαγγέλματος - Σεπτέμβριος 2010
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επαγγελματικά δικαιώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.09.2010, 08:47

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •