Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου έχει τύχει η εξής περίπτωση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Έχω ενα κατάστημα 15 τ.μ. για το οποίο στην τελευταία άδεια έχει γίνει μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης οπότε στα σχέδια αδείας υπάρχει WC με νιπτήρα και θερμοσίφωνα.
Ο ενοικιαστής το θέλει για κομμωτήριο.Έτσι μου ζήτησε κάτοψη και τομή του χώρου για το υγειονομικό.
Πίστευα στην αρχή ότι για να του δώσω τη βεβαίωση κύριας χρήσης που πλέον δίνουμε οι μηχανικοί και όχι οι πολεοδομίες ότι θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης από κατάστημα εμπορικό σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος όμως στην πολεοδομία μου είπαν ότι παρόλο που θέλω άδεια από υγειονομικό...το κομμωτήριο θεωρείται κατάστημα παροχής προσωπικών υπηρεσιών και δε χρειάζομαι άδεια αλλαγής χρήσης.Επίσης δε χρειάζομαι για να κατασκευάσω την τουλέτα που απαιτείται κάποια άδεια γιατί υπάρχει άδεια ύδρευσης αποχέτευσης όπως προανέφερα.
Χρειάζεται μου έιπαν η περίφημη γνωστοποίση του νοκ μόνο για τις αλλαγές που θα κάνει εσωτερικά ώστε το wc να γίνει με προθάλαμο όπως απαιτεί το υγειονομικό καθώς και ότι εργασίες κάνει εσωτερικα για το κομμωτήριο.
Να σημειώσω ότι είμαι σε ισόγειο και δεν επηρεάζω στατικά το φορέα.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1)Έχουν δίκιο στην πολεοδομία για το ότι δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης ώστε να υπογράψω άφοβα τη βεβαίωση κύριας χρήσης ;
2)Χρειάζομαι επιπλέον θέση στάθμευσης;
3)Δεν χρειάζεται παρόλο που κάνω γνωστοποίηση για τις εσωτερικές εργασίες κάπως να ενημερώσω τον φάκελο με την τελική μορφή που θα πάρει...ότι έγινε κομμωτήριο και φτιάχτηκε προθάλαμος στο
wc;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχολειθεί να με βοηθήσει..