win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Apithanos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    07.10.2012
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Προϋπολογισμός κόστους κατοικίας

    Καλημέρα σας!

    Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς με το πώς γίνεται ένας προϋπολογισμός κόστους για τη μελέτη & κατασκευή μίας κατοικίας; Είναι, ευελπιστώ δηλαδή, η πρώτη μου δουλειά.

    Έχω το παρακάτω βιβλίο στο ράφι αλλά είναι η 2η έκδοση, του 2008 οπότε αρκετά θα έχουν αλλάξει πιστεύω.
    http://www.papasotir...d=857552&deid=0

    Έπίσης η π-Systems γνωρίζω ότι έχει 2 σχετικά προγράμματα για υπολογισμό ποσοτήτων και κόστους. Υπάρχουν άλλα στην αγορά, δωρεάν ίσως; Γιατί δε θέλω να ξοδέψω στη φάση αυτή χρήματα για μία απάντηση στον πελάτη.

    Επιθυμεί κάτι απλό σχεδιστικά και όχι εξεζητημένο, ένας τυπικός οικογενειάρχης είναι, όχι πολυτέλεια και ακριβά υλικά ντυσίματος αλλά κάτι για τις βασικές τους ανάγκες μόνο, γύρω στα 150 τετραγωνικά το σπίτι αλλά θα ήθελε και κανένα φωτοβολταϊκό ή γωθερμία είπε. Επίσης η προσωπική του εκτίμηση για το κόστος είναι στα 1000 ευρώ το τετραγωνικό περίπου και δε θα ήθελε να το υπερβεί.

    Αν υποθέσουμε ότι θα στοιχίσει 150.000 πόσα από αυτά θα πρέπει να πάρω εγώ (και οι συνάδελφοι) ως μηχανικός για μελέτη & κατασκευή; Τα υπόλοιπα θα είναι το κόστος των υλικών και τα εργατικά, πιστεύω.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ρώτα τους μελετητές για το κόστος των Μελετών & Επιβλέψεων (Τοπογράφο, Αρχιτέκτονα, Πολιτικό Μηχανικός, Μηχανολόγο).
    Για τους φόρους της αδείας χρησιμοποίησε κάποιο λογισμικό όπως αυτό που έχω στα Downloads αν και δεν έχει τις μελέτες κατά ΚΕΝΑΚ. Οι εισφορές όμως του ιδιοκτήτη υπολογίζονται ορθά.
    Για το κόστος κατασκευής ρώτησε τους υπεργολάβους της περιοχής σου για να σου δώσουν μια ιδέα. Στον ιστότοπο ΑΥΤΟ θα βρεις ένα διαδικτυακό εργαλείο.
    Δυστυχώς, την εμπειρία και μάλιστα του ντόπιου εργολάβου, δεν μπορεί να την αντικαταστήσει τίποτα και φοβάμαι ότι θα πέσεις αρκετά έξω, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.

Παρόμοια θέματα

  1. Excel για τον υπολογισμό του κόστους του ρεύματος της ΔΕΗ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό: Μηχανολογικά, ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.04.2023, 11:48
  2. Υπολογισμός κόστους μέχρι τα μπετά!
    Από το μέλος Giovanni στη θεματική κατηγορία Υλικά - Κόστη
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.08.2021, 14:03
  3. Εκτίμηση κόστους για έκδοση άδειας αποθήκης
    Από το μέλος nickgg91 στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.11.2018, 13:00
  4. Excel - Υπολογισμός ενεργειακού κόστους θέρμανσης
    Από το μέλος thermoidravliki στη θεματική κατηγορία Λογισμικό: Μηχανολογικά, ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.09.2014, 15:26
  5. Εκτίμηση κόστους παλαιών οικοδομικών εργασιών
    Από το μέλος Δημήτρης Ν. στη θεματική κατηγορία Εκτιμήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.05.2013, 21:06

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •