win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή Διευκρινήσεις για ανάρτηση αρχείων στο σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ

    Συνάδελφοι καλησπέρα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα κατα το ανέβασμα των απαραίτητων αρχείων προς έλεγχο στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ. Συγκεκριμένα :

    1. Οι οδηγίες αναφέρουν ότι τα αρχεία πρέπει να συνοδεύονται από τα στοιχεία του μηχανικού (σφραγίδα) αλλά φαντάζομαι ότι αυτό είναι απαραίτητο μόνο στα αρχεία εκείνα που επεμβαίνει στο σχέδιο ο μηχανικός πχ. όταν υποδεικνύει την αυθαιρεσία στο διάγραμμα κάλυψης ή/και στη κάτοψη ορόφου κτλ και όχι κάπου αλλού πχ. στο τοπογραφικό εάν υπάρχει ήδη από την άδεια ή στο στέλεχος κτλ.

    2. Επειδή έχω χάσει επεισόδια σχετικά με τη βεβαίωση του χρόνου αυθαιρεσίας και τις περίφημες αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ κτλ . Στα δικαιολογητικά δε βλέπω κάποιο αντίστοιχο πεδίο. Φαντάζομαι απλά ο ιδιοκτήτης βεβαιώνει στην ΥΔ του Ν.1599/86 ότι το αυθαίρετο έχει περατωθεί πχ. μεταξύ των ετών 1983-2003 και απλά τελειώνει εκεί το ζήτημα με δική του ευθύνη ?

    3.Αναφέρονται οι οδηγίες του ΤΕΕ για συνοδευτικά στοιχεία μαζί με τη δήλωση του ν.1599/86 του ιδιοκτήτη..μήπως εννοεί εδώ τις απαραίτητες αεροφωτογραφίες ? Τι άλλα στοιχεία απαιτούνται ενδεχομένως ?

    4.Μετά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής υποβολής των δικαιολογητικών αυτομάτως το σύστημα εκδίδει βεβαίωση τακτοποίησης του αυθαιρέτου ? ή μήπως διενεργείται κάποιος σχετικός έλεγχος ? Έχει ολοκληρώσει κάποιος συνάδελφος την όλη διαδικασία για να μας απαντήσει ?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Και εγώ, δεν νομίζω ότι απαιτείται σε έγγραφα/σχέδια που δεν έχει συντάξει ο ίδιος ή δεν έχει επέμβει με τον τρόπο που αναφέρεις.

    2. & 3.
    "...Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης.. {τροποποιήθηκε με την §5 του άρθρου 49 του Ν.4030/11}
    Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, προ της 31.1.1983. {τροποποιήθηκε με την §1 του άρθρου 50 του Ν.4042/12} και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης.
    "

    4. Δεν γνωρίζω.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    4. Η βεβαίωση εκδίδεται μόλις πας σε οριστική υποβολή.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος josif1976 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.01.2010
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική, Κορωπί
    Αναρτ.
    157
    Εύσημα

    έδωσε
    16
    έλαβε
    30
    Αρχεία

    Λήψεις
    195
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά με ποιόν τρόπο αποδεικνύουμε στους πελάτες μος οτι ολοκληρώσαμε την β' φάση? Θα τους δείχνουμε την οθόνη του υπολογιστη μας που γράφει αρχεία για πληρότητα 0?????

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Την βεβαίωση δίνω και σε όσους έχω ανεβάσει σχέδια, δίνω και τα σχέδια....
    Στους άλλους λέω πως έχω εγώ μια εκκρεμότητα ακόμα και λέω εγώ γιατί εγώ έχω κάνει Υ/Δ πως έχω στην κατοχή μου τα σχέδια κλπ...

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σωστός ο Κώστας!
    Σαφώς η υπεύθυνη δήλωση και η εκκρεμότητα είναι του μηχανικού.

    Γιατί όχι να εκτυπώσεις την οθόνη (print screen) προς απόδειξη των λεγομένων σου.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος josif1976 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.01.2010
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική, Κορωπί
    Αναρτ.
    157
    Εύσημα

    έδωσε
    16
    έλαβε
    30
    Αρχεία

    Λήψεις
    195
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Φίλε Χάρη ωραία η ιδέα σου για εκτύπωση της οθόνης.....θα τους στέλνω και με την εκτύπωση για γνήσιο υπογραφής οτι έχουν λάβει γνώση......

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Προς Θεού, μην το τυπώσεις σε χαρτί!
    Στείλε την εικόνα με email.
    Προσέχουμε το περιβάλλον και περιορίζουμε τις εκτυπώσεις.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Το μέλος MARILOU δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    29
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Σε περίπτωση κτιρίου εντός σχεδίου με άδεια που έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση. Προφανώς θα δώσω νέο Δ.Κ. συντεταγμένο και υπογεγραμμένο από έμενα. Αλλά δεν θέλει και το τοπογραφικό διόρθωση? Στον πίνακα περιγραφής των εισαγόμενων στοιχείων του ΤΕΕ το τοπογραφικό το περιγράφει ως στοιχείο της αδείας? Δίνω το παλιό τοπογραφικό ή συντάσω νέο? Και αν συντάξω νέο το εισάγω στην κατηγορία των στοιχείων της αδείας ή το βάζω μαζί π.χ. με το Δ.Κ. ?
    Και θα ήθελα να ρωτήσω και το αντίστροφο. Σε μια πολυκατοικία που τακτοποιώ έναν ΗΥ ή ένα εσωτερικό πατάρι και δεν έχω υπερβάσεις κάλυψης βάζω το διάγραμμα κάλυψης της αδείας χωρίς υπογραφή μου? Γιατί πως θα βάλω την υπογραφή μου σε ένα σχέδιο όταν μπορεί σε ένα άλλο διαμέρισμα να έχει γίνει υπέρβαση κάλυψης και επομένως αυτό το διάγραμμα δεν θα είναι σωστό? Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα σχέδια (κατόψεις / τομές / όψεις).
    Ευχαριστώ

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 10:08 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 09:42 ----------

    Καλημέρα σας και πάλι
    Βιάστηκα να αναρτήσω την ερώτηση μου. Μόλις διάβασα τις οδηγίες για Δ.Κ. και τοπογραφικά και μου λύθηκαν οι απορίες.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4014/11: Περί ανεβάσματος φωτογραφιών στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ
    Από το μέλος maximos75 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2013, 09:46
  2. N.4014/11: Πορεία ρύθμισης αυθαιρέτων στο σύστημα ΤΕΕ
    Από το μέλος maximos75 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.03.2012, 16:03
  3. Σύστημα ΤΕΕ και αμοιβές για ρυθμίσεις αυθαιρέτων
    Από το μέλος gedrag στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.02.2012, 17:43
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.12.2011, 16:44

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •