Στην τρίτη συνεχόμενη επίσκεψη στη Δ.Ο.Υ. της νέας μου έδρας, όπου μου υποδείχθηκε να απευθυνθώ, η Δ.Ο.Υ. της παλαιότερης έδρας μου, επειδή μετά την αλλαγή δεν είχε την ''εικόνα μου'', ζήτησα από τον αρμόδιο υπάλληλο να θεωρήσει τρία καινούρια μπλοκ (Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών), προσκομίζοντας και το παλαιότερο, το οποίο αριθμούσε ακόμα 42 κενά φύλλα, για να το ακυρώσει.

Δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά έκρινα, πως τα επαγγελματικά μου στοιχεία θα έπρεπε να είναι συγκεντρωμένα στο μέρος της σφραγίδας και επομένως να μην φτιάξω άλλη, με νέα διεύθυνση, τηλέφωνα κλπ. που θα χρησιμοποιούσα στο παλιό μπλοκ. Να προσθέσω πως, υπέστην και την ταλαιπωρία της αναζήτησης των σχετικών βεβαιώσεων (ασφαλιστικών κλπ), γιατί και στην νέα μου Δ.Ο.Υ. δεν είχαν ''εικόνα'' (?) και έτσι έπρεπε να επαναλάβω την διαδικασία που πρόσφατα -με την αλλαγή έδρας - είχα ακολουθήσει.

Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν "δεν γίνεται, πρέπει πρώτα να τελειώσεις το παλαιότερο". Ζήτησα να μου πει που βασίζει την άρνησή του, αλλά απάντηση δεν πήρα. Όταν τον ρώτησα αν μπορεί γραπτώς να τεκμηριώσει την άρνησή του με παρέπεμψε στον προϊστάμενό του. Ο τελευταίος, χωρίς ουσιαστικά να προσθέσει τίποτα παραπάνω, με περισσότερη συγκατάβαση (!), μου είπε να υποβάλω το ερώτημά μου γραπτώς και, επειδή είναι υποχρεωμένος, θα απαντήσει.

Ρωτώ λοιπόν:
Υπάρχει σχετική νομοθετική διάταξη που απαγορεύει την ακύρωση παλαιότερου βιβλίου και τη θεώρηση καινούριων βιβλίων και ποια είναι αυτή?

Περισσότερο για την τιμή των όπλων και επειδή πιστεύω στη λογική εξήγηση των πραγμάτων.
Σας ευχαριστώ.