win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος anemostra δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.05.2012
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Υποστήριξη Χορήγηση άδειας παρακείμενου χώρου σε κρεοπωλείο για παρασκευαστήριο.

    Γεια σας μέχρι πριν από ένα χρόνο δούλευα σε εργοτάξια, τώρα όμως που τέλειωσαν και αυτά ασχολούμαι με ό,τι να είναι, (η δουλειά δεν είναι ντροπή).

    Πρόσφατα μου ζήτησαν να βγάλω μια άδεια σε ένα κρεοπωλείο για χρήση παρακείμενου χώρου σε παρασκευαστήριο.
    Πήγα εκεί είδα έψαξα και στο ιντερνέτ και βρήκα τι χρειάζεται.

    Όμως έχω μια απορία, ζητάνε κάτοψη χώρου, στη ΅διεύθυνση κτηνιατρικήςΆ (εκεί καταθέτω τα δικαιολογητικά).

    1. Εγώ θα πρέπει να πάω μια όλου του μαγαζιού, ή μόνο του χώρου που θα γίνει το παρασκευαστήριο;
    2. Θα πρέπει να μου την θεωρήσει η πολεοδομία, ή αφού είναι ήδη κρεοπωλείο η ΅διεύθυνση κτηνιατρικήςΆ έχει τον φάκελο με τα προηγούμενα σχέδια οπότε απλά το πάω για να το ελέγξει και να το βάλει στον φάκελο της;
    3. Και τέλος ο ιδιοκτήτης έχει κάνει ένα μικρό δωμάτιο ακόμα το οποίο είναι περίπου 2χ2 και δεν φαίνεται πουθενά μέσα στα σχέδια που έχει καταθέσει στην πολεοδομία, εγώ να κάνω τα στραβά μάτια ή αν κάποιος το πάρει χαμπάρι είτε από την πολεοδομία ή στην διεύθυνση κτηνιατρικής θα έχω εγώ καμιά επίπτωση;

    Ευχαριστώ για της συμβουλές που θα μου δώσετε.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 4 του ΝΟΚ, για εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν απαιτείται ούτε έγκριση δόμησης, ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας παρά μόνο έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας ΥΔΟΜ και γνωστοποίηση αυτής στο οικείο αστυνομικό τμήμα.
    Άρα είναι εύκολο να το τακτοποιήσεις για να συμφωνούν τα εγκεκριμένα σχέδια με την πραγματικότητα.

    Υπενθυμίζω ότι με τον Ν.4014/11 δεν τακτοποιούνται αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση εκτός εάν αφορούν τη λεγόμενη "διαμερισμάτωση" κι αυτό με προϋποθέσεις. Δεν έχει όμως και νόημα.

    Συνεπώς, αποτυπώνεις την υπάρχουσα κατάσταση, σ' όλο το κατάστημα κατά τη γνώμη μου. Πόσο δα κόπος είναι παραπάνω από το να αποτυπώσεις μόνο το παρασκευαστήριο.

    Για το αν απαιτείται θεώρηση από την πολεοδομία δεν γνωρίζω αλλά η εγκυρότερη απάντηση απέχει όσο το τηλέφωνο του γραφείου σου από το χέρι σου.

    Υ.Γ.: ΑΥΤΑ είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και η σχετική αίτηση για χορήγησης άδειας λειτουργίας χώρου παραγωγής παρασκευασμάτων κρέατος, παρακείμενου σε κρεοπωλείο.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.10.2018, 20:24
  2. N.4178/13: Χορήγηση βεβαίωσης για μεταβίβαση
    Από το μέλος P.A. στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.08.2018, 10:10
  3. N.4014/11: Χορήγηση δορυφορικής λήψης
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.05.2012, 19:20
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.02.2012, 09:13
  5. ΤΕΕ:Προκήρυξη εξετάσεων για χορήγηση άδειας άσκησης επαγγέλματος - Σεπτέμβριος 2010
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επαγγελματικά δικαιώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.09.2010, 07:47

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •