win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 14 από σύνολο 14
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή Αναθεώρηση αδείας λόγω αλλαγής επιβλέποντος

    Απαιτούνται:
    Αίτηση Ιδιοκτήτη
    Δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης
    Τεχνική αιτιολογημένη έκθεση
    Φωτογραφίες
    Βεβαίωση ΔΕΗ (Υποσταθμός)


    Στην τεχνική έκθεση τι γράφεις;;;;;;;;;;;;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή

    1) βάλ' τα λίγο σε τάξη. Δηλαδή 1. 2. 3. και φτιάξε και τα κεφαλαία Evan.

    Στην τεχνική έκθεση γράφεις σύντομη περιγραφή του προς εκτέλεση έργου, τον τρόπο αντιμετώπισης σύνθετων εργασιών αν υπάρχουν και τι αναλαμβάνει ο επιβλέποντας. Δλδ αν αναλαμβάνεις από μπετά και μετά το αναφέρεις.
    Γράφεις ποιες οι υποχρεώσεις του επιβλέποντος και ποια η νομοθεσία διέπει την επίβλεψη και τις εκτελούμενες εργασίες.
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους camelot
    Εγγραφή
    22.10.2009
    Αναρτ.
    15
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    26
    Ανέβασε
    4

    Προεπιλογή

    Ο ιδιοκτήτης του έργου, φυσικό πρόσωπο ή φορέας, έχει το δικαίωμα να παύσει τον επιβλέποντα του έργου οποιαδήποτε στιγμή και σε οποιαδήποτε φάση του έργου με δήλωσή του στην Υπηρεσία επαρκώς αιτιολογημένη και να ορίσει νέο επιβλέποντα. Στην περίπτωση αυτή, και προκειμένου να μην εκδοθεί σήμα διακοπής οικοδομικών εργασιών, οφείλει ταυτόχρονα με την παύση να καταθέση την ανάθεση και ανάληψη σε νέο επιβλέποντα με την Τ.Ε. περιγραφής του έργου και όλα τα οικονομικά και φορολογικά αποδεικτικά της αμοιβής του παλιού (καθώς και όλα όσα περιγράφονται παραπάνω). Επίσης, στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται Δήλωση παραίτησης του παλιού. Αυτή απαιτείται όταν ο επιβλέπων για δικούς του λόγους θέλει ο ίδιος να διακόψει την επίβλεψη, οπότε αιτιολογεί και τους λόγους της παραίτησής του.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωσή μου δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες και ο επιβλέπων θέλει να παραιτηθεί

    abgr όταν λες άμεσα τι εννοείς την ίδια μέρα; και ποιες είναι οι άλλες διαδικασίες;

    Χρειάζεται και αντίγραφο αδείας;

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος spyreto δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.06.2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα camelot! Θέλω να σε ρωτήσω σε ποιο νόμο αναφέρεται η διαδικασία παύσης του επιβλέποντος απο τον ιδιοκτήτη?
    Ποιος είναι δηλ. ο αντίστοιχος Ν.4030/2011, Αρ. 6, Παρ. 7 ? Επίσης πώς γίνεται η καταβολή των αμοιβών του προηγούμενου σε περίπτωση που δεν θέλει να παραιτηθεί?
    Η κατάθεση μέσω Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων υπάρχει σαν λύση και πώς θα πληρωθούν ΦΕΜ και εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ? Στην δική μου περίπτωση η οικοδομή είναι στον σκελετό,έχει γίνει δλδ μόνο ο σκελετός. Πώς μπορεί ο ιδιοκτήτης να κάνει αίτηση και να καταθέσει όλα αυτά που ανέφερες αφού ο πρωην επιβλεπων δεν έχει πληρωθεί για τον φέροντα οργανισμό? Το ΤΕΕ λέει ότι δεν μπορεί να μεσολαβήσει για να αποδώσει εκείνο τα χρήματα στον επιβλέποντα, τον αρχικό!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη spyreto : 10.06.2013 στις 14:20

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα

    Σε οικοδομη με αδεια του 2008 (με τριχρονη παραταση ληγει το 2015) με εναρξη εργασιων προ 1-3-2012 (εκδοση με το ΠΔ του 93 και ΓΟΚ και πληρωμενες τις επιβλεψεις ) Ο μηχανολογος θα φυγει για το εξωτερικο.Οποτε θα πρεπει να γινει αναθεωρηση για αλλαγη επιβλεποντος μηχανολογου

    1.Η αδεια αρχικα για να ρευματοδοτηθει δεν υποκειτο στο καθεστως των ελεγκτων δομησης.Μετα την αναθεωρηση θα εχει για να παρει ρευμα ελεγκτη δομησης?

    2.Το οτι η αναθεωρηση πραγματωνεται με ισχυον κανονισμο τον ΝΟΚ ενω η εκδοση της εγινε με ΓΟΚ και γινεται μονο για αλλαγη επιβλεποντος επηρεαζει τις μελετες του κτιριου? ΠΧ εχω ενα κλειστο παργκιγκ στην pilotis που με τον ΓΟΚ δεν μετρουσε στον ΣΔ ενω με ΝΟΚ μετραει θα εχω προβλημα??

    παραθετω και απο την εγκυκλιο 18/12 την παραγραφο Γ

    γ) Ισχύουσες Οικοδομικές άδειες οι οποίες εκδόθηκαν με βάση το ΠΔ/13-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93) και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών πριν την 1-3-2012 αναθεωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ/13-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93).
    Αν ωστόσο η αναθεώρηση αφορά προσθήκη εφαρμόζεται το Αρθ-6 του Ν-4030/11

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Θεωρώ πώς όχι, εφόσον ακολουθούνται τα παλιά πρότυπα του Π.Δ.13.07.1933 (ΦΕΚ.765/Δ')

    2. Γιατί να επηρεάσει τις μελέτες; Προφανώς και όχι. Αν δηλαδή η αλλαγή επιβλέποντος γίνεται στα τελευταία στάδια των εργασιών, π.χ. στους χρωματισμούς, και απαιτούνταν να αλλάξουν οι μελέτες, πώς θα συμμορφώνονται στον ΝΟΚ, στους νέους στατικούς κανονισμούς, στον ΚΕΝΑΚ κ.λπ.; Θα ήταν αδύνατον. Άρα θα ήταν όλη η οικοδομή αυθαίρετη;
    Αν ήθελες να κάνεις αναθεώρηση για τροποποίηση των μελετών, τότε θα το συζητούσαμε. Εσύ όμως κάνεις αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Χάρη

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος tsomek δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.07.2012
    Περιοχή
    Σκιάθος
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαίρεται,

    Πρέπει να γίνει αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού για μια άδεια μου του 2015, καθώς δεν μπορώ να την αναλάβω εγώ.

    Η ερώτηση είναι η εξής.


    Την αίτηση / διαδικασία για αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού πρέπει να την κάνω εγώ (ο παλιός μηχανικός) ή ο καινούργιος μηχανικός;


    Η διαδικασία είναι σχετικά καινούργια (Φεκ τεύχος Β’ 1049 / 29.03.2019), και μετά από πολλαπλά τηλέφωνα σε διάφορα γραφεία Τεε και Υδομ δεν μου το έχει διευκρινίσει κανείς..

    Στο σύστημα δεν ζητάει σε καμία φάση τα στοιχεία του καινούργιου μηχανικού, κάτι το οποίο μου φαίνεται ιδιαιτέρως περίεργο, και το οποίο με έχει να κάνει να πιστεύω ότι τελικά είναι ευθύνη του καινούργιου μηχανικού.

    Πιστεύω ότι αν το συμπληρώσω και το υποβάλλω, θα βγει αναθεωρημένη άδεια πάλι με εμένα σαν μηχανικό, το οποίο δεν νομίζω να βοηθήσει κανέναν.

    Και συγχρόνως με πιέζει με άσχημο τρόπο η πελάτισσα.

    Ευχαριστώ!

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος tsomek δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.07.2012
    Περιοχή
    Σκιάθος
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μετά από πολλά τηλεφωνήματα σε διάφορα γραφεία ΤΕΕ και ΥΔΟΜ, τελικά έγραψα εμαιλ στο e-adeies@central.tee.gr..


    Μόλις έλαβα επίσημη απάντηση:

    "
    Τη δημιουργία της άδειας αναθεώρησης για αλλαγή επιβλέποντα την κάνει ο νέος επιβλέπων μηχανικός.

    Στη δεύτερη καρτέλα Έλεγχοι/Επιμέρους περιπτώσεις/Εγκρίσεις φορέων, θα πρέπει να επιλεγεί από την μεσαία στήλη η επιλογή «Αλλαγή Επιβλέποντος», ώστε το σύστημα να ζητήσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

    Με εκτίμηση ΤΕΕ-Τεχνική Υποστήριξη e-Άδειες

    "

  11. Ευχαριστούν οι:


  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολ.Μηχανικός
    Το μέλος Blank δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.03.2021
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.

    Θέλω να παραιτηθώ από επιβλέποντας των στατικών, αρχιτεκτονικών και στατικού φορέα σε ένα έργο.
    Για την αντικατάσταση επιβλέποντα επιλέγοντας τύπο πράξης Αναθεώρηση έντυπης αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης",
    και στη συνέχεια αλλαγή επιβλέποντα, το σύστημα ζητάει εγκεκριμένη αρχιτεκτονική, στατική,
    Η/Μ μελέτη ανάμεσα στα υπόλοιπα χαρτιά
    .

    Εάν κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ο νέος επιβλέποντας όπου θα λέει ότι δεν υπάρχει καμία αλλαγή στις παραπάνω μελέτες, θα γίνει αποδεκτή; Ή πρέπει απαραίτητα να τις ξαναανεβάσουμε;

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς μπορείς να παραιτηθείς από επιβλέποντας χωρίς να αντικατασταθείς.
    Είναι δουλειά του ιδιοκτήτη να σε αντικαταστήσει.

    Αν ο λόγος της αναθεώρησης είναι μόνο η αλλαγή επιβλέποντα, γιατί να ανέβουν ξανά οι μελέτες οι οποίες δεν αλλάζουν σε τίποτα;

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολ.Μηχανικός
    Το μέλος Blank δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.03.2021
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Θέλω να γίνει αντικατάσταση, δεν υπάρχει πρόβλημα από μέρους μου σε αυτό. Συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναανέβουν. Απλά οι μελέτες αυτές είναι ανάμεσα στα αρχεία που μου βγάζει να ανεβάσω στο σύστημα σαν υποχρεωτικούς ελέγχους. Σκέφτομαι να ανεβάσει ο νέος επιβλέποντας υπεύθυνες δηλώσεις σε κάθε upload μελέτης, που θα λένε ότι δεν αλλάζει τίποτα. Ή μπορώ να παραλείψω τελείως αυτά τα upload;

    1.Στην "Υ.Δ. παλαιού επιβλέποντος για το σύννομο εκτέλεσης εργασιών" γράφουμε κάτι σαν το εξής ''Ως επιβλέπων της αρχιτεκτονικής και στατικής μελέτης της ταδε οικοδομικής άδειας, όλες οι εργασίες του στατικού φορέα, των αρχιτεκτονικών και των στατικών που έχουν γίνει μέχρι σήμερα είναι σύμφωνες με την μελέτη του έργου.'' ;;

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Ο λόγος που στα ζητάει αυτά και πρέπει να τα ανεβάσεις, είναι διότι η αναθεώρηση που κάνεις αφορά έντυπη άδεια και όχι άδεια που εκδόθηκε ηλεκτρονικά, οπότε είσαι υποχρεωμένος να ανεβάσεις σκαναρισμένα τα σχέδια όλα των μελετών.
    Την δε αναθεώρηση, για αλλαγή επιβλέποντος την κάνει ο νέος επιβλέπων μηχανικός (όπως λέει και η Ανάρτηση #10 παραπάνω ) ο οποίος αφού αναλαμβάνει την επίβλεψη των αρχιτεκτονικών, λογικά πρέπει ναα αναλάβει και την διαχείριση του έργου. Ωστόσο υποθέτω ότι αν παραμένεις εσύ σαν υπεύθυνος διαχείρισης του έργου ή επιβλέπων σε κάποιες άλλες μελέτες, μπορείς να την κάνεις και εσύ.

  16. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Αναθεώρηση άδειας λόγω αλλαγής επιβλέποντος
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2018, 13:06
  2. Αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος με αποπερατωμένο Φ.Ο. και χώρους τακτοποιημένους με 4178.
    Από το μέλος eri_m στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.11.2016, 08:10
  3. Έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης σε ΙΕΚ σε παλιά οικοδομή (1960) με χρήση ΝΟΚ
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2016, 14:08
  4. Αναθεώρηση αδείας
    Από το μέλος xpnstos στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.06.2012, 13:10

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •