win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 113
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή Ευρωκώδικες EC2 & EC8 στο StereoStatika

    Όσοι πληρώσατε για αναβαθμιση σε EC2 και EC8 δοκιμάστε αν υπάρχουν όντως ευρωκώδικες.Αν οχι , παρακαλώ για τις απαντήσεις σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 21.03.2012 στις 20:43

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν χρησιμοποιώ το εν λόγω λογισμικό αλλά είναι δυνατόν να μην υπάρχουν;
    Θα ήταν πολύ χοντρό. Τότε τι είδους αναβάθμιση πλήρωσες εσύ και όποιος άλλος πελάτης της π-systems;

    Στην ιστοσελίδα της ΑΥΤΗ (κλικ στο "δυνατότητες"), η εταιρία υποστηρίζει ότι παρέχει πλήρη υποστήριξη των ευρωκωδίκων EC2 και EC8.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    none
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 22.03.2012 στις 00:23

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αυτό θα είναι πρωτοφανές.
    Στην ιστοσελίδα τους δεν λένε ότι θα έχει αλλά ότι έχει και ευρωκώδικες.

    Αν ήμουν στη θέση κάποιου που πλήρωσε για αναβάθμιση με το σκεπτικό ότι θα είχα και τη δυνατότητα χρήσης των ευρωκωδίκων, θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω.
    Μετά θα τους έλεγα, όταν θα τους ενσωματώσετε στείλετε μου ένα email.
    Αναλόγως θα έκρινα αν θα περίμενα ή θα επέλεγα κάποια άλλη λύση.

  5. Ευχαριστούν οι:


  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή



    και δεν απαντάνε στα e-mail
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 22.03.2012 στις 12:58

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τι να πω, σε ευχαριστώ εκ μέρους όλων των συναδέλφων για την ενημέρωση.

    Στη θέση σου δεν θα το άφηνα. Θα ζητούσα τα χρήματά μου πίσω μέχρι τελευταίου λεπτού.

  8. Ευχαριστούν οι:


  9. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Προφανώς έχω την ευθύνη των όσων λέω,ας τολμήσουν να μου κάνουν μήνυση.Τα πράγματα είναι απλά, παίρνεις τον ευρωκώδικα και ελεγχεις την ορθή λειτουργία του προγράμματος.ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΑ ΣΤΟ MANUAL,αυτό λέει πολλά

    ---------- Post added at 21:57 ---------- Previous post was at 21:55 ----------

    και κακώς που δεν αντέδρασαν αλλες εταιρίες, λές και δέν ξέρουν αν έχει η δεν έχει.Είναι εύκολο να το διαπιστώσει κανείς πάντως, δεν θέλει και πολύ ψάξιμο.........................................

    ---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 21:57 ----------

    o EC2 δεν εχει σημαντική επίπτωση στις τιμές, αλλα ο EC8 έχει, διότι ο υπολογισμός του q είναι διαφορετικός και στατιστικα για κατηγορίες ΙΙ και άνω έχει σημαντική επίπτωση στη διαμόρφωση τών αποτελεσμάτων και σίγουρα πλέον δέν λαμβάνεται ίδιος σε κάθε διευθυνση.

    Τώρα κάθε άλλη λύση που έχει δημοσιευθεί σε επίσημα papers και έχει την έγκριση είναι αποδεκτή.Αυτό περιμένω να μου στείλουν αλλα δεν πρόκειται ποτέ να το λάβω.Έδωσα 1400 ευρώ για αναβάθμιση εν μέσω κρίσης και θα μου ζητήσουν να ξαναπληρώσω αναβάθμιση στους ευρωκώδικες.Και το χειρότερο δεν πρόκειται ποτέ να βρώ το δίκαιο μου, τα λεφτα δεν τα επιστρέφουν μήνυση να κάνω θα μου βγεί ο "κούκος αηδόνι" το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ενημερώσω όλους εσάς που πασχίζετε να βγάλετε ένα μεροκάματο και κάποιοι άλλοι με να μην πω τη λέξη , βγάζουν χιλίαδες ευρώ.Και πονηρα σκεπτόμενος λέω πως ακομα οι ευρωκώδικες δεν εφαρμόζονται, να που όμως στη πόλη μου αρχίσανε.Δέν κρίνω τη λειτουργία του προγράμματος, κρίνω την απουσία πραγμάτων τα οποία τα πουλήσανε με το προγραμμα και δεν υπάρχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 22.03.2012 στις 12:58

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πάνω στην ώρα ήρθε αυτό το thread...ότι ετοιμαζόμουν δηλαδή για την εν λόγω αναβάθμιση. Για να καταλάβω dn2...προφανώς περίμενες με την αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση του stereostatika να είναι ενσωματωμένοι οι EC2 & 8 και διαπίστωσες πως δεν είναι. Αν δε στο διευκρίνισαν το φταίξιμο είναι δικό τους. Πάντως όπως και να χει κανονικά η αλλαγή σε ευρωκώδικες θα έπρεπε να καλύπτεται από το συμβόλαιο συντήρησης της κάθε εταιρείας κι όχι να πωλούνται σαν ξεχωριστό module. Πόσο μάλλον από την συγκεκριμένη που έχει από τα υψηλότερα (1000 ευρώ χωρίς ΦΠΑ).
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιώργος__ : 29.03.2012 στις 14:01

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα Γιώργο είναι ότι, στην ιστοσελίδα τους λένε ότι υποστηρίζει πλήρως τους ευρωκώδικες EC2 και EC8.
    Ο καθένας που το διαβάζει καταλαβαίνει ότι τους υποστηρίζει σήμερα!
    Δεν είναι υπόσχεση ότι θα τους ενσωματώσουν αύριο.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη στις trial εκδόσεις του προγράμματος τους υποστηρίζει, απλά στις δοκιμαστικές είναι ενεργοποιημένα όλα τα modules του προγράμματος (και το λέω εξ' ιδίας πείρας). Και πού να το ξέρει αυτό ο κάθε ενδιαφερόμενος συνάδελφος θα μου πεις και θα χεις δίκιο.

    Χωρίς να έχω επικοινωνήσει ακόμα με κάποιον εκπρόσωπο και με κάθε επιφύλαξη, υποπτεύομαι ότι το χρεώνουν επιπλέον. Το λέω αυτό γιατί μου φαίνεται περίεργο να είναι ενσωματωμένοι σε trial εκδόσεις και να μην είναι διαθέσιμοι άμεσα στις αναβαθμίσεις (είτε μέσω του συμβολαίου συντήρησης είτε μέσω αγοράς του αντίστοιχου module).

    Εγώ από τα παραπάνω κατάλαβα ότι είναι ξεχωριστό module-αναβάθμιση του προγράμματος κι ότι δεν καλύπτεται από το συμβόλαιο συντήρησης. dn102 αν θέλεις διευκρίνισε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιώργος__ : 29.03.2012 στις 16:35

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αγαπητοι συνάδελφοι.

    EC8 στο Stereostatika

    Συμπληρώνεις απλά τα στοιχεία όπως έκανες και πρίν μετον ΕΑΚ.Η διαφορά τώρα ειναι στα παρακάτω

    1 Λαθος

    Το q που λαμβάνει το θεωρει ίδιο και στις 2 διευθύνσεις και το χειρότερο λαμβάνει q kat =1.8 ΛΑΘΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

    2.Δεν κάνει έλεγχο κανονικότητας του κτιρίου και επίσης αν ο τύπος κατασκευ'ης που επιλέγω είναι τελικά σωστός.

    3. Οι απομειώσεις στις δυσκαμψίες λαμβάνονται 0,5 σε αντιθεση με τον ΕΑΚ που ήταν 2/3. Μπορείς να το δείς στις κλειδωμένες παραμέτρους του προγράμματος(κράτησαν τα 2/3).

    4.O ΕC2 στο πρόγραμμα είναι σχεδόν μισός.

    5.Εάν πάρεις τον EC8 και τον EC2 και κάνεις αντιπαράθεση με το πρόγραμμα θα διαπιστώσεις πολλά.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:05 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 00:55 ----------

    Γιώργο αυτο που λέω είναι ότι αγόρασα την έκδοση 6.1 με EC2 kai EC8 και σου λέω ότι ο ΕC8 είναι ανύπαρκτος , πρέπει εσύ ο ίδος να κάνεις με το χέρι να ενημερώσεις μετα το φάσμα σχεδιασμου και να το τρέξεις με τα q που έχεις υπολογίσει( αν τα υπολογίσεις ποτέ)¨). Ο ευροκώδικας 2 είναι απλα ο ΚΩΣ με λίγες προσθήκες απο EC2. Η ίδια ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.Για τον EC8 δεν μπορούσε να απαντήσει σε οτι ρωτούσα και απλά ήρθε σε δύσκολη θέση και μασούσε τα λόγια της.Είδες καμία Επιστημονική Τεκμηρίωση χρήσης ευρωκωδίκων;;;;;;;;;;;;;;; τη ζήτησα και ακόμη την περιμένω. Μίλα με το ΤΕΕ σχετικά με ευρωκώδικες. Τώρα οσο αφορά την αναβάθμιση δέν μου απάντησε αν θα είναι δωρεάν η θα πληρώσω.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:12 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:05 ----------

    Εγώ προσωπικά αλλαξα πλέον πρόγραμμα και διαπίστωσα απλά πώς όλες οι άλλες εταιρείες έχουν κάνει σοβαρή δουλειά όταν η εν λόγω εταιρεία αναβαμίζει τα άχρηστα κουμπάκια (σκάλα - πλάκα σε κλίση, αλλα χώρις διαστασιολόγηση και διαφραγματικά λειτουργία, ενισχυμένη ζώνη αλλα χωρίς διαστασιολόγηση. Θεωρώ τον εαυτό μου ίσο προς όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους και ποτέ δεν θα δεχόμουνα τα "καθρεπτάκια σε ιθαγενείς" ώς λύση στις ανάγκες εκπόνησης στατικής μελέτης.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:16 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:12 ----------

    Απλά δέν τους χρησιμοποιεί κανείς ακόμα και έπρεπε να ακολουθήσουν τον ανταγωνισμό.Απο εμφάνιση πάντως είναι το καλύτερο και σε επίπεδο σχεδίου.Τώρα δεν γνωρίζω τη επίλυση κάνει διότι όλα είναι κλειδωμένα.Προφανώς κατι σε IF EAK-KOS = X, THEN EC2-EC8=EAK-KOS/1.2

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ dn102 κατ' αρχήν ως χρήστης του προγράμματος σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες....μη σου πω με πρόλαβες κυριολεκτικά. Δεν το είχα ψάξει τόσο μέσω της δοκιμαστικής έκδοσης (15 μέρες trial....ότι πρόλαβα).

    1. Το q μπορείς να το αλλάξεις για κάθε διεύθυνση (manually προφανώς) και απ' ότι θυμάμαι το υπολόγιζε αυτόματα ανάλογα με το στατικό σύστημα που έχεις επιλέξει (συζευγμένα τοιχώματα, μικτό, πλαισιωτό κλπ.). Το αν το υπολόγιζε σωστά δεν το γνωρίζω. Οι τιμές δεν είναι ίδιες για κάθε κτίριο ούτως ή άλλως

    2. Για το 2 που λες στην δική μου έκδοση (με ΕΑΚ/ΕΚΩΣ) κάνει. Άμα δεν έχει αυτό τι να πω! Ο EC-8 έχει 1 ολόκληρο κεφάλαιο για την κανονικότητα μόνο! (καθ' ύψος και σε κάτοψη).

    4. Τι εννοείς ο ΕC2 είναι μισός; Πχ πως υπολογίζει τα μήκη αγκύρωσης, τύμπανα κλπ;

    Ειλικρινά αν είναι όντως έτσι (δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα όσα αναφέρεις...απλά δεν έχουμε και την άλλη πλευρά), ξενέρωσα.

    Πριν μερικούς μήνες πήρα 2 βιβλία της 3DR που βγάζει το STRAD (αντισεισμικός σχεδιασμός με ευρωκώδικα 8, Π. Αντωνιάδης) τα οποία έχουν παραδείγματα. Και η LH έχει βγάλει για το FESPA 10 κάτι αντίστοιχο, όμοια και και η ACE για το SCADA Pro. Απορώ πως η π-systems δεν έχει βγάλει κάτι ανάλογο.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες 1.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιώργος__ : 31.03.2012 στις 02:34

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    το q δε΄ν το υπολογίζει το πρόγραμμα το υποθέτεις εσυ και το θεωρεί ίδιο και στις 2 διευθύνσεις (ΛΑΘΟΣ).Σε όλα τα υπολοιπα στατικά προγράμματα έχει ολόκληρη διαδικασία.Επιλέγεις όπως σωστα ανέφερς τύπο κατασκευής και πρέπει να δείς αν όντως η επιλογή σου είναι σωστή.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ EC8 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ.Τα δηλώνεις και μετά το χάος..........

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:34 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:33 ----------

    Βάσει ΚΩΣ τα κάνει λές και θα το καταλάβεις βρε κουτέεεεεεεεεεεεεεεεεεε ))))))))))))))))))))))))

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:35 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:34 ----------

    Διάβασε τον ευρωκώδικα και ΄δες τις παραμέτρους του προγράμματος.Θα πεθάνεις στα γέλια, εγώ σκέψου το πλήρωσα χαχαχαχα

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:40 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:35 ----------

    Γιώργο δεν θα καθίσω να ασχοληθώ άλλο με super dooper πρόγραμμα τους. Όταν είναι να κάνεις την αναβάθμιση τσεκάρισε το καλά και ρώτα τα πάντα, θα δείς οτι έχω δίκαιο.Δέν έχω λόγω να βλάψω την εταιρεία, η εταιρεία με κορόιδεψε διότι ούτεν κάν πέρασε από το μυαλό μου, τόση εμπιστοσύνη τούς έδειξα.Ζήτησε να σου δώσουν επιστημονική τεκμηρίωση ευρωκώδικα στο προγραμμα τους,αν έχουν

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:44 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:40 ----------

    Εβγαλαν ένα με 3D εικόνες σου δίνει δώρο τα γυαλιά.85 ευρώ

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:59 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:44 ----------

    ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, κρίνω το γεγονός οτι οι ευρωκώδικες στο πρόγραμμα δέν έχουν εφαρμοσθεί όπως ορίζει το προσάρτημα.Απαιτώ απο την εταιρεία μου να μου προμηθεύσει την επιστημονική τεκμηρίωση χρήσης ευρωκωδίκων στο προγραμμα έτσι ώστε να καταλάβω πώς γίνεται, μέχρι τότε θα χρησιμοποιώ άλλο στατικό πρόγραμμα και άν θέλουν να ξαναπληρώσω για αναβάθμιση ξέρουν τι ακριβώς θα πάρουν.....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 31.03.2012 στις 03:30

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Και για να τελειώνω με το θέμα μία και έξω, μπορείτε να δείτε τη διαδικασία του EC8 στα κάτωθι βιβλία αναλυτικά:

    1.Αβραμίδης Ι - Αναστασιάδης - Μορφίδης (Με κίτρινο εξώφυλλο για ευρωκώδικες)

    2.Τσιαμτσιακίρης Γεώργιος SCADAPRO- Αντισεισμικός Σχεδιασμός με ευρωκώδικες

    3. LH Λογισμική FESPA MANUAL V 10

    4.Οδηγός σχεδιασμού σύμφωνα με τον Ευρωκώδικα 8 ,Φαρδης

    5. STatics Multisoft Manual

    6. Cubus Hellas Manual

    7.Βαλδαλούκας Ευρωκώδικας 2&8.


    Δοκιμάστε να λύσετε τα παραδείγματα του Αβραμίδη και κάντε αντιπαράθεση με το εν λόγω πρόγραμμα


    Προφανώς λέγοντας αγαπητέ Χάρη "Υποστηρίζει Πλήρως Ευρωκώδικες" μπορείς να το μεταφράσεις και ώς εξής "Όταν θα τους έχω έτοιμους θα τους υποστηρίζω". Δεν είναι απαραίτητο να έχουν πλήρη εφαρμογή, προφανώς και δέν μπορείς να κάνεις κάτι, ούτε πιστεύω να μπορέσεις να κινηθείς δικαστικά αποκαλούμενος "εξαπάτηση". Ο ισχυρισμός θα είναι σε ενημέρωσα, απόδειξέ μου οτι δέν στο είπα.ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ σ'αυτη τη χώρα, δούλευα και στο εξωτερικό, αυτά δεν τα έχω δεί πουθενά.Αν γινόταν αυτο έξω μπορείς να υποθέσεις τι θα γινότανε.ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ.

    Τώρα όσοι το αναβαθμίσατε, αγοράστε και το βιβλίο(κάπου στα 85 ευρώ) με τα 3D γυαλιά που δίνουν δώρο για τα 3D σχεδια που έχει μέσα ετσι ώστε να κατανοήσετε σε βάθος τον Αντισεισμικό Σχεδιασμό.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 13:53 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 13:42 ----------

    Αυτά είναι τα δεδομένα τα οποία χρησιμοποιεί για την επίλυση χωρίς έλεγχο κανονικότητας κατα EC.Τα συμπεράσματα δικά σας


    Αντισεισμικός Έλεγχος


    Σεισμικές Παράμετροι κτιρίου


    Τύπος Φάσματος: I

    Σεισμική Ζώνη Επικινδυνότητας: II
    α = 0.24 ,αV = 0.22
    Κατηγορία Εδάφους C
    TB = 0.20 sec, TC = 0.60 sec, TD = 2.50 sec

    TBV = 0.05 sec, TCV = 0.15 sec, TDV = 1.00 sec,
    Κατηγορία Σεισμικής Σπουδαιότητας κτιρίου: II
    γi = 1.00
    Συντελεστής Σεισμικής Συμπεριφοράς
    q = 3.60, qV = 1.80
    Όριο Συντελεστή για γο Οριζόντιο Φάσμα Σχεδιασμού
    β = 0.20
    Ποσοστό Κρίσιμης Απόσβεσης
    ζ = 5.00% >= n = 1.00
    Μέση Κατηγορία πλαστιμότητας
    (DCM)
    Κατηγορία κτιρίου
    Διπλό σύστημα ισοδύναμο με σύστημα τοιχ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 01.04.2012 στις 17:17

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    και ο ικανοτικος....

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 14:03 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 13:54 ---------δεν μπρορώ να ανεβάσω το αρχείο
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 01.04.2012 στις 15:06

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Εταιρεία Λογισμικού
    Το Αβατάριο του μέλους pi-SYSTEMS
    Εγγραφή
    03.04.2012
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε τον διαχειριστή του emichanikos.gr που μας ειδοποίησε ώστε να ενημερώσουμε τους χρήστες αυτού του έγκριτου και ελεύθερου ιστότοπου με απλό και ωφέλιμο τρόπο για όλους τους μηχανικούς:

    1) Επιστημονικός υπεύθυνος του StereoSTATIKA και πρόεδρος της εταιρίας μας είναι ο γνωστός πολιτικός μηχανικός και συγγραφέας Απόστολος Κωνσταντινίδης.

    2) Το βιβλίο με τις στερεοσκοπικές εικόνες που αναφέρεται σΆ αυτή τη συζήτηση είναι του Απόστολου Κωνσταντινίδη και έχει τίτλο Αντισεισμικά κτίρια από οπλισμένο σκυρόδεμα σύμφωνα με τους Ευρωκώδικες τόμος ΑΆ, και υπότιτλο Η τέχνη της κατασκευής και η μελέτη εφαρμογής. Το περιεχόμενο του μπορείτε να το δείτε στη σελίδα ΑΥΤΗ.

    3) Στα πλαίσια της προαναγγελίας του ΒΆ τόμου με υπότιτλο Στατική και σεισμική ανάλυση - Διαστασιολόγηση μπορείτε να διαβάσετε την ερμηνεία και αριθμητικά παραδείγματα του EC2 για το νέο τρόπο ελέγχου του αναγκαίου πάχους των πλακών λόγω λυγηρότητας, πηγαίνοντας στη σελίδα ΑΥΤΗ του site της εταιρίας.

    Θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε σε όλους τους συναδέλφους μας ότι η εταιρία διαθέτει δοκιμαστικές εκδόσεις – χωρίς κανέναν περιορισμό - ώστε να μπορούν να αξιολογήσουν τις δυνατότητες των προγραμμάτων μας. Επίσης με ένα απλό τηλεφώνημα στα γραφεία μας μπορούμε άμεσα να επεκτείνουμε την διάρκεια της δοκιμαστικής έκδοσης, σε περίπτωση που ο μηχανικός δεν έχει προλάβει να αξιολογήσει το πρόγραμμα μέσα στο προσφερόμενο διάστημα των 15 ήμερων.

    Στα περίπου 30 χρόνια λειτουργίας της, η εταιρία μας έχει κυκλοφορήσει πάνω από 15 επιστημονικές εκδόσεις σχετικά με διάφορα θέματα της επιστήμης του πολιτικού μηχανικού τα οποία χρησιμοποιούνται ευρύτατα τόσο από φοιτητές και καθηγητές όσο και από έμπειρους συναδέλφους.

    Μεγάλο ποσοστό των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων στην Ελλάδα έχει εγκαταστήσει και χρησιμοποιεί το λογισμικό μας ως βοηθητικό εργαλείο για την αποτελεσματικότερη διδασκαλία των μαθημάτων πολιτικού μηχανικού.

    Θεωρούμε τους χρήστες των προγραμμάτων μας πρώτα από όλα συνεργάτες και η γνώμη τους έχει σημαντική βαρύτητα στο σχεδιασμό του λογισμικού που προσφέρουμε. Γι΄ αυτό άλλωστε προσφέρουμε πολλά διαφορετικά κανάλια επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων καθώς και ένα οργανωμένο τμήμα υποστήριξης. Πιστεύοντας όμως ότι ο έμμεσος τρόπος επικοινωνίας μέσω ενός forum μπορεί να δημιουργήσει συγχύσεις ή και παρεξηγήσεις θα θέλαμε να ειδοποιήσουμε τον συνάδελφο ΅dn102Ά να επικοινωνήσει επώνυμα μαζί μας και με μεγάλη ευχαρίστηση να του επιστρέψουμε το αντίτιμο της αναβάθμισής του.

    Με εκτίμηση

    Παναγιώτης Αλεξανδράκης
    Υπεύθυνος Υποστήριξης

    π- SYSTEMS International ΑΕΒΕΛ
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη pi-SYSTEMS : 03.04.2012 στις 15:09

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με όσα αναφέρει ο Υπεύθυνος της υποστήριξης, δέν μίλησα για τα αναγκαία πάχη πλακών. Ας μου αναφέρει τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω στην επίλυση με Ευρωκώδικα 8.Αγαπητέ συνάδελφε έχω όλα τα βιβλία σας, συνεπώς γνωρίζω τα όσα αναφέρεις, το θέμα μου δέν είναι η βιβλιογραφία περί πλακών.........Εκτιμώ τη δουλειά του συγγραφέα και αυτό φαίνεται στα τιμολόγια μου.Το βιογραφικό της εταιρείας είναι γνωστό δεν θα μπώ στο πειρασμό να αναρτήσω και το δικό μου.
    Η μή αναφορά του τίτλου του βιβλίου γίνεται διότι δέν έχω αναλάβει τη διαφήμιση της εταιρείας, αυτή είναι δική σου δουλειά και πολύ καλά κάνεις.Όμως η κουβέντα γίνεται γύρω απο άλλο θέμα στο οποίο δέν απαντάς παρα μόνο μου παραθέτεις ένα μακρύ βιογραφικό.Ναι και εγώ αυτο είδα γι'αυτο και αγόρασα απο εσάς, χρειάζεται να μου το υπενθυμίσεις όμως;.Σέβομαι τη δουλειά του κου Κωνσταντινίδη αλλα έχω και κάθε δικαίωμα άσκησης κριτικής σε πράγματα που δέν θεωρώ σωστά.

    Η κριτική είναι ένα μέσο βελτίωσης όταν γίνεται καλοπροαίρετα και δυσφήμισης κακοπροαίρετα.Άν νιώθει κάποιος θιγμένος μπορεί να ακολουθήσει τη νόμιμη διαδικασία.
    Το θέμα κλείνει εδώ, έκανα κάποιες διαπιστώσεις και ακριβώς για να μην υπάρχει σύγχυση η παρεξήγηση επικοινώνησα πρώτα επώνυμα με εσάς,δέν μου δόθηκε σαφής απάντηση στα θέματα που έθιξα και ούτε ζήτησα να σας επιστρέψω το προϊόν.Το μόνο που ζήτησα εγγράφως μέσα απο email είναι να μου γίνει γνωστό αν η αναβάθμιση θα δωθεί δωρεάν , δεν πηρα απάντηση.

    Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας το θέμα λύθηκε απο μεριά σας με τη παρέμβαση του Προέδρου σας τον οποίο και ευχαριστώ για τη προσοχή που έδειξε στο θέμα.

    Απλά και μόνο πρός απάντηση του κου Αλεξανδράκη. Θα αρκούσε μία απάντηση στη επώνυμη ερώτηση μου πρίν απο 2 εβδομάδες περίπου, η ανάρτηση του βιογραφικού της εταιρείας πρός απάντηση της συγκεκριμένης ερώτησης μου πρός αλλους χρήστες του ιδίου προγράμματος δεν συνάδει στο πνεύμα της καλής συνεργασίας.

    Συνεπώς όλα ξεκίνησαν επώνυμα και δέν μπήκα στη διαδικασία να χτυπήσω κάτω απο τη ζώνη.Τα mail είναι κρατημένα με ημερομηνίες όπως και το περιεχόμενο.Την αναβάθμιση που αγόρασα δέν την επιστρέφω μόνο και μόνο για το τυπικό του θέματος και για τη διάσταση που έχει πάρει πλέον το ζήτημα, ευχαριστώ πολύ αλλα θα περιμένω τη καινουργια αναβάθμιση διότι έχω μάθει να δουλεύω το δικό σας, θα συνεχίσω να είμαι πελάτης σας και να σας πρήζω με τις ερωτήσεις μου, όπως και εσείς οφείλετε να μου λύνετε όλες τις απορίες μου.Τώρα άν δέν με θέλετε εσείς για πελάτη σας πλέον θα το δεχτώ και μπορώ να σας επιστρέψω την αναβάθμιση πίσω χωρίς να μου καταβάλετε το ποσον την αγοράς(έτσι γιατί είμαι γενναιόδωρος στην ειλικρίνεια)

    Με εκτίμηση
    Ανώνυμα ή Επώνυμα γνωρίζεις ποιός είμαι
    (Και εδώ κλείνει το θέμα)


    Y.Γ "Ένα λάθος γίνεται σφάλμα μόνο όταν αποφύγουμε να το διορθώσουμε" J.F Kennedy
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 03.04.2012 στις 19:50

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς είναι ευχάριστο το να βλέπουμε εταιρίες που να απαντούν σε ερωτήματα και θέματα που θέτουν μέλη του φόρουμ σχετικά με τα προϊόντα τους.

    Απ' την απάντηση πάντως της pi-Systems δεν πήρα απάντηση στο ερώτημα που έθεσε ο dn102 στην πρώτη κιόλας ανάρτηση του θέματος.
    Η σημερινή έκδοση του προγράμματος SteroStatika υποστηρίζει πλήρως τους ευρωκώδικες EC2 και EC8, όπως αναφέρετε στην ιστοσελίδα σας;

    Είμαι βέβαιος ότι η απάντηση στο ερώτημα ενδιαφέρει υφιστάμενους και δυνητικούς πελάτες σας που διαβάζουν αυτές τις γραμμές.

  21. Ευχαριστούν οι:


  22. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ουδείς αμφισβήτησε την προσφορά, την επιστημονική κατάρτιση και το συγγραφικό έργο του κ. Α. Κωνσταντινίδη στον χώρο του τεχνικού λογισμικού και της ανάλυσης αντισεισμικών κτιρίων. Προσωπικά μπορώ να πω ότι ήταν και αυτός ένας από τους λόγους που με έκανε πελάτη της εταιρείας συν τα υπόλοιπα πλεονεκτήματά του StereoSTATIKA και χωρίς πάντα βέβαια να συγκρίνω ή να αμφισβητώ επ' ουδενί τις δουλειές άλλων εταιρειών του χώρου. Οι απόψεις εξάλλου είναι υποκειμενικές και έχουν να κάνουν με πολλές παραμέτρους. Σε κάθε περίπτωση αν δε μας ικανοποιούσε το πρόγραμμα δεν θα ήμασταν πελάτες της εταιρείας κι αυτό νομίζω πως είναι ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.

    Η αναφορά στο βιβλίο ''Αντισεισμικά Κτίρια από Οπλισμένο Σκυρόδεμα'' του κ. Α. Κωνσταντινίδη το οποίο ασχολείται κατά βάση με τη μελέτη εφαρμογής, έγινε διότι κατά τη μετάβαση στους Ευρωκώδικες και ενώ οι περισσότερες εταιρείες τεχνικού λογισμικού προχώρησαν στην έκδοση εγχειριδίων ώστε να βοηθήσουν τους συναδέλφους μελετητές στην ομαλή μετάβαση από το ένα κανονιστικό πλαίσιο στο άλλο, δεν υπήρξε αντίστοιχη (άμεση τουλάχιστον) κίνηση από την π-Systems. Αυτό είχε καθαρά τη μορφή απορίας σε σχέση με την υποστήριξη των Eurocodes σε θέματα ανάλυσης και λειτουργιών του προγράμματος κι όχι αμφισβήτησης της χρησιμότητας του Α' τόμου του βιβλίου.

    Θα συμφωνήσω πάντως, πως απάντηση στο αρχικό γενικό ερώτημα περί της πλήρους υποστήριξης των EC2 & EC8 και της τεκμηρίωση τους (και εξειδικεύοντας βλ. έλεγχος κανονικότητας, τρόπος προσδιορισμού ''q'' και στις 3 διευθύνσεις κλπ. που προαναφέρθηκαν από τον dn102), δεν έχει δοθεί.

    Δεν έχω την έκδοση με Eurocodes 2 & 8, άρα δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη προσωπική άποψη επί του θέματος αλλά ούτε θα αμφισβητήσω την καλή πρόθεση του συναδέλφου ο οποίος εξέφρασε απορία ή/και απογοήτευση σε σχέση με αυτό που περίμενε από το προϊόν που αγόρασε κι απλά τη μοιράστηκε στο forum (αιτιολογώντας την). Όσο για τις trial εκδόσεις έχω τη γνώμη ότι 15 ημέρες είναι ούτως ή άλλως λίγες για να αξιολογηθεί οποιοδήποτε λογισμικό ανάλυσης κατασκευών από τον υποψήφιο αγοραστή/χρήστη που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία ή εκπαίδευση με το πρόγραμμα.

    +++ κι από εμένα Χάρη στην εταιρεία για την ανταπόκριση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιώργος__ : 04.04.2012 στις 13:06

  23. Ευχαριστούν οι:


  24. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Γιώργο εγω αναφέρθηκα απλά στο manual του προγράμματος.Το συκγεκριμένο βιβλίο πωλείται χωριστά απο το πρόγραμμα και η αξιολόγηση του δέν αφορά τη συκγεκριμένη κουβέντα, βεβαίως εαν ερωτηθώ έχω τίς απόψεις μου ώς κάτοχος του βιβλίου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 04.04.2012 στις 13:52

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πωλείται: Πωλείται στατικό πρόγραμμα StereoSTATIKA
    Από το μέλος nino7 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.03.2017, 17:25
  2. Φθηνότεροι οι Ευρωκώδικες
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 21:52
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ευρωκώδικες-pushover
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2013, 14:25
  4. Πωλείται: Πώληση ή ανταλλαγή του stereoSTATIKA Ver. 6.21
    Από το μέλος dn102 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.12.2012, 01:01

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •