win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 8 από σύνολο 8
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή Διευκρίνηση σχετικά με καταληκτικές ημερομηνίες του ν.4014

    Διαβάζοντας τις μεταβολές στο ν.4014/11 αναφέρεται το εξής : "Για τις υποβαλλόμενες, από 01.12.2011 μέχρι 28.02.2012, αιτήσεις η προθεσμία του δευτέρου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνεται μέχρι την 30.05.2012. " Σε τι αναφέρεται ακριβώς διότι δεν το έχω αντιληφθεί. Μήπως εννοεί παράταση στην ηλεκτρονική υποβολή όλων των υπολοίπων δικαιολογητικών (διότι τα α,γ και δ που αναφέρονται στη παρ.3 ήδη υπάρχουν μέσα από το σύστημα που πιστοποιεί και τις πληρωμές παραβόλων , δόσεων κτλ)όταν επιτέλους το επιτρέψει το πρόγραμμα του ΤΕΕ που λήγει στις 31/3/12 ? Εξάλλου έχει δωθεί επίσημη νέα παράταση όπως όλοι οι συνάδελφοι γνωρίζουν (βλ.και ακόλουθο LINK) συνεπώς θεωρητικά δεν ισχύει ούτε η 30/5/2012. Προσωπικά έχω μπερδευτεί με αυτή την ανοργανωσιά και δηλώνω ότι δεν έχω πάει σε καμία πολεοδομία να καταθέσω το οτιδήποτε μέχρι και σήμερα.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    "Τα υπό β΄ δικαιολογητικά υποβάλλονται εντός τεσσάρων (4) μηνών από τις 30.11.2011. Για τις υποβαλλόμενες, από 01.12.2011 μέχρι 28.02.2012, αιτήσεις η προθεσμία του δευτέρου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνεται μέχρι την 30.05.2012. {σύμφωνα με την §1γ του άρθρου 4 της πράξης νομοθετικού περιεχομένου (ΦΕΚ 268/ΑΆ/31.12.2011)}."
    Άρα υπάρχουν μέχρι στιγμής οι παρακάτω προθεσμίες για την ηλεκτρονική υποβολή στο σύστημα του ΤΕΕ, αν και όταν αυτό θα είναι διαθέσιμο των υπολοίπων δικαιολογητικών (β), της παραγράφου 2 του άρθρου 24 του Ν.4014/11:
    • Υποβολή αίτησης μέχρι και 30.11.2011 --> Υποβολή δικαιολογητικών μέχρι και 31.03.2012
    • Υποβολή αίτησης μέχρι και 28.02.2012 --> Υποβολή δικαιολογητικών μέχρι και 30.05.2012
    • Υποβολή αίτησης μέχρι και 30.06.2012 --> Υποβολή δικαιολογητικών μέχρι και 30.09.2012


    Στην πολεοδομία δεν πας γιατί η κατάθεση γίνεται (ακόμα δεν έχει δοθεί η δυνατότητα) μόνο ηλεκτρονικά.
    Εξάλλου, οι πολεοδομίες δεν υπάρχουν πια! Μετονομάστηκαν σε Υπηρεσίες Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.).
    Νωρίτερα σήμερα το πρωί άκουγα στο ΣΚΑΪ ότι οι υπάλληλοι της πολεοδομίας Σαντορίνης το έκλεισαν το μαγαζί αναμένοντας επισήμως την μετονομασία και την ανάθεση αρμοδιοτήτων.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ μου Χάρη οι ταμπέλες έχουν μείνει όμως..Σήμερα πέρασα από πολεοδομία Αθηνών. Πάντως μη μου πεις ότι δεν έχει γίνει μπέρδεμα με τις ημερομηνίες....είναι τραγελαφικό το θέμα...είμαι σίγουρος ότι τελικά θα πάνε όλα προς Σεπτέμβριο του 12 και είδωμεν....εδώ το σύστημα δεν έχει ανοίξει ακόμα σχεδόν 3 βδομάδες πριν λήξει η πρώτη προθεσμία να δέχεται δικαιολογητικά. Άλλωστε το ζήτημα των τελευταίων είναι καθαρά γραφειοκρατικό και άνευ ουσιαστικής σημασίας. Το παν είναι η εισροή ρευστού στα κρατικά ταμεία...δεν είναι τυχαίο ότι πέρασαν νύκτα τη τελευταία προθεσμία μιας και ο περισσότερος κόσμος δεν ανταποκρίθηκε στη διαδικασία ρύθμισης όπως διάβασα πρόσφατα.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι όλα γίνονται για να μπει χρήμα στα ταμεία.
    Τα υπόλοιπα και ειδικά το ενδιαφέρον για το περιβάλλον, τρομάρα μας, είναι προσχήματα.
    Όσο για τις ταμπέλες, είναι μάλλον το τελευταίο που τους ενδιαφέρει. Ειδικά τώρα που δεν λειτουργεί τίποτα στην κρατική μηχανή.

    Για την ουσία του θέματος που άνοιξες, τις προθεσμίες, δεν νομίζω ότι υπάρχει μπέρδεμα.
    Απλώς δεν προλαβαίνουμε μέχρι 31.03.2012!!!
    Οπότε, να αναμένουμε παράταση της προθεσμίας για όλους, ανεξάρτητα του πότε έγινε η αίτηση, μέχρι 30.09.2012;

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Έτσι λέω και εγώ Χάρη.Όπως είχα αναφέρει ο πελάτης μου έχει ήδη πληρώσει εφάπαξ το πρόστιμο από 30/1/12.Η αίτηση υπαγωγής είχε γίνει λίγο πρίν το τέλος Δεκεμβρίου του 11. Τώρα ένα μήνα η κατάσταση είναι απλά στάσιμη, έχω συγκεντρώσει απλώς κάποια δικαιολογητικά ώστε να μην τα έχω τελευταία στιγμή διότι η εισαγωγή στο σύστημα φαντάζομαι δεν θα είναι και εύκολη υπόθεση.Εκκρεμεί βέβαια και η αμοιβή μου.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τι μας λέει το κράτος:
    Κοίταξε να δεις παλικάρι, έχουμε και πιο σημαντικά πράγματα να κάνουμε από το να ολοκληρώσουμε το σύστημα των αυθαιρέτων.
    Πρώτα απ' όλα, τα λεφτά τα πήραμε και όσους βάλαμε στο τραινάκι βάλαμε.
    Τώρα, όσον αφορά τη δική σου αμοιβή, δικό σου πρόβλημα!
    Εμείς έχουμε πιο σημαντικά θέματα να ασχοληθούμε, όπως τις εκλογές στο ΠΑΣΟΚ και τις εθνικές εκλογές.


    Από την άλλη το ΤΕΕ λέει τα εξής:
    Αγαπητά μου μέλη, το μόνο για το οποίο πραγματικά ενδιαφερόμαστε είναι να κρατήσουμε τις θεσούλες μας, τις αμοιβές μας και την κοινωνική και πολιτική επιρροή μας.
    Για να το πετύχουμε αυτό θα πρέπει να διατηρήσουμε τον προϋπολογισμό μας στα επίπεδα των προηγούμενων ετών.
    Και όπως ίσως δεν γνωρίζετε, το 50% των εσόδων μας είναι από το 2% που παρακρατούμε από τις αμοιβές σας.
    Γι αυτό κοπτόμαστε για τη διατήρηση των νομίμων αμοιβών και όχι φυσικά για την ποιότητα των μελετών.
    Βέβαια, μ' αυτά τα χρήματα μην περιμένετε υπηρεσίες της προκοπής και ούτε να το διανοηθείτε ότι τα σεμινάρια για ενεργειακούς επιθεωρητές και ελεγκτές δόμησης θα γίνονται δωρεάν!

  7. Ευχαριστούν οι:


  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Τα είπες όλα αγαπητέ συνάδελφε

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    Χάρης +1000^1000
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.05.2023, 21:10
  2. Excel: Αριθμοί και ημερομηνίες ολογράφως
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.09.2013, 13:06
  3. N.4014/11: Σχετικά με απορίες του Ν.4014/2011
    Από το μέλος nikodele στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.06.2012, 09:38
  4. Σχετικά με βεβαίωση Ν.4014/11, ψιλή κυριότητα και επικαρπία
    Από το μέλος kajoanna στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.05.2012, 12:55

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •