win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ankiousis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.12.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    49
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τροποποίηση στατικής μελέτης

    Σε υπάρχον κτίριο με άδεια(pilotis και Α όροφος)εχει γίνει αυθαιρετη προσθήκη Β ορόφου ο οποίος είναι μη αποπερατωμένος.Ο Β όροφος θα πάει για νομιμοποίησει.Κατα την αυτοψία όμως διαπιστώθηκε και τροποποίηση της στατικής μελέτης(εχουν αλλάξει οι διστάσεις των στύλων, το περιτύπωμα είναι ακριβώς το ίδιο με της άδειας) του υπάρχοντος.
    1)Η τροποποίηση της στατικής μελέτης καθιστά αυθαίρετο και το υπάρχον οπότε τα τμ του υπάρχοντος θα πρέπει να συνοπολογιστούν για το παράβολο της νομιμοποίησης ή δεν μπαίνουν και θεωρούμε οτι νομιμοποιούνται τα στατικά του υπάρχοντος με την άδεια νομιμοποίησης που θα βγεί για το αυθαίρετο β όροφο?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσες να βάλεις μια λοιπή παράβαση για την τροποποίηση της στατικής μελέτης του υπάρχοντος και να ξεμπερδέψεις.
    Μήπως όμως οι αλλαγές είναι μικρές και μέσα στα πλαίσια των ανοχών, όπως περιγράφονται στον ΕΚΩΣ;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ankiousis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.12.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    49
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εχουν τοποθετηθεί στύλοι σε σημεία που δεν υπήρχαν και εχουν αλλάξει οι διατάσεις π.χ απο στύλο σε τοιχείο οποτε δεν καλύπτομαι απο ΕΚΩΣ.Σε ερώτηση στην πολεοδομία μου είπαν οτι είναι ολο αυθαίρετο και επειδή εχει χαθεί ο φάκελος και μονο ο ιδιοκτήτης εχει ενα αντίγραφο ξυλοτύπου οροφής pilotis και θεμελίωσης ελεγα αυτα τα σχέδια να τα "θάψω".Επειδή όμως ο αυθαίρετος β όροφος παει για νομιμοποίηση τα σχέδια αυτά θα μου είναι χρήσιμα για τα στατικά που θα μου ζητήσουν απο πολεοδομία.Γι αυτό δεν ξέρω αν νομιμοποιούνται τα στατικά του υπάρχοντος μαζί με τα στατικά που θα γίνουν για τον αυθαίρετο β όροφο ή τα τμ του υπάρχοντος θα πρέπει να περιληφθούν στο παράβολο προκειμένου να νομιμοποιηθούν και αυτά.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αυθαίρετος είναι ο Β' όροφος.
    Από πού προκύπτει ότι αυθαίρετοι είναι η πιλοτή και ο Α' όροφος;
    Αν έχει χαθεί ο φάκελος της πολεοδομίας πώς θα γίνει ο έλεγχος (θα μπορούσε να μην βρίσκονται διαθέσιμα ούτε τα σχέδια της σειράς του ιδιοκτήτη.

    Κάνε μια αίτηση για ανασύσταση του φακέλου για να πάρεις τουλάχιστον τη διαπιστωτική πράξη απώλειάς του.
    Στη συνέχεια θα χρειαστεί να κάνεις αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών και στατικών.

    Και νομιμοποίηση του Β' κατά τα γνωστά.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ankiousis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.12.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    49
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    εχω πάρει εγγραφη βεβαίωση απώλειας φακέλου και εχω ολοκληρώσει και τις αποτυπώσεις.Δεν εχω κάνεια ανασύσταση φακέλου μεσου πολεοδομίας(να μου σφραγίσει σχεδια) γιατι δεν χρειάζεται βάσει 4014.Το συμπέρασμα ότι το υπάρχον είναι σύμφωνο με την άδεια το συμπέρανα απο στέλεχος αδείας και σκαρίφημα μελετης θερμομόνωσης.Αρχιτεκτονικά δεν υπάρχουν και στατικα μόνο αυτα που σου είπα παραπάνω.Το ότι το υπάρχον ειναι ολο αυθαίρετο προκύπτει απο τα στατικα που εχει ο ιδιοκτήτης και της απάντησης της πολεοδομίας οτι αν εχει τροποποιηθεί η στατική μελέτη ολο το υπάρχον αυθαίρετο γιαυτο τον λόγο ήθελα να τα θάψω.Απλώς θα μου ήταν χρήσιμα(θα είχα κάποια στοιχεί για τους οπλισμούς)απο την στιγμή που για την νομιμοποίηση του β θα μου ζητήσουν στατική μελέτη υπάρχοντος.Γι αυτο θελω να δω πως μπορώ να επικαλεστω τα στατικά χωρις να εχω πρόβλημα με το υπάρχον.Συγνωμη που σε κουράζω αλλα είναι λίγο μπέρδεμα το θέμα.Αν εχεις κάποια ιδέα...

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εφόσον έχεις την έγγραφη βεβαίωση απώλειας του φακέλου, όντως δεν χρειάζεσαι τη διαπιστωτική πράξη που είναι το πρώτο βήμα της ανασύστασης.

    Τα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω δεν τα έθεσα για σένα αλλά για τον ελεγκτή της πολεοδομίας.

    Για τις αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών και στατικών μην ξεχάσεις να υπολογίσεις αμοιβές και να πληρώσεις τις εισφορές.

    Και το πάχος της θερμομόνωσης να είναι διαφορετικό απ' αυτό της μελέτης, πάλι όλο το κτήριο αυθαίρετο είναι.
    Η τροποποίηση των στατικών όμως, μπορεί να είναι σύννομη και να νομιμοποιηθεί.
    Αν πρώτα αποδειχθεί ότι έχει γίνει τροποποίηση των στατικών!

    Αν τελικά δεν τα βρεις τα στατικά, δεν θα τα επικαλεστείς και θα προχωρήσεις σε ελέγχους δομικών στοιχείων και υλικών σύμφωνα με τη νομοθεσία (βλ. ΚΑΝ.ΕΠΕ).

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ankiousis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.12.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    49
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαρη σε περιπτωση που επικαλεστώ τα στατικά σχέδια του ιδιοκτήτη γλιτώνω τη διαδικασία που προβλέπεται απο τον ΚΑΝΕΠΕ(ελεγχος δομικων στοιχείων)ή πρεπει να γινει ούτως ή άλλως?

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Διάβασε την Εγκύκλιο 98/22.12.1989.

    Ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. αποτελεί συμπλήρωμα των Ευρωκωδίκων και όσο δεν είναι υποχρεωτική η αποκλειστική εφαρμογή τους, δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτική και η χρήση του ΚΑΝ.ΕΠΕ.
    Εξάλλου έρχεται σε σύγκρουση με διατάξεις του ΕΑΚ (Παράρτημα Ε).

    Βάσει ΚΑΝ.ΕΠΕ.
    Άρθρο 2.1.2.γ
    Ο μελετητής μηχανικός οφείλει να να προγραμματίσει και να επιβλέψει μια σειρά διερευνητικών εργασιών (βλ. Κεφ. 3) ώστε να τεκμηριώσει και να αιτιολογήσει τις παραδοχές στις οποίες θα βασιστεί η αποτίμηση της υφιστάμενης κατάστασης.

    Μετά, στο κεφάλαιο 3 του ΚΑΝ.ΕΠΕ. διαβάζουμε λεπτομέρειες για τη διερεύνηση και τεκμηρίωση του υφιστάμενου φέροντος οργανισμού.
    Π.χ. στην §3.7.1.3 βλέπουμε ποιο είναι το ελάχιστο απαιτούμενο πλήθος πυρήνων. (Για μέχρι διώροφα κτήρια, 3 πυρήνες από ομοειδή δομικά στοιχεία.)

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Όσο δεν είναι υποχρεωτικοί οι EC δεν είναι υποχρεωτική η εφαρμογή του ΚΑΝ.ΕΠΕ.

Παρόμοια θέματα

  1. Χρονολογία στατικής μελέτης
    Από το μέλος Vasileios123 στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.07.2017, 15:59
  2. N.4178/13: Υπογραφή στατικής μελέτης επάρκειας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.12.2014, 14:06
  3. N.4014/11: Παράταση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας
    Από το μέλος argyrix στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.08.2013, 21:28
  4. Θεώρηση στατικής μελέτης από την Πολεοδομία
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.02.2010, 19:57
  5. Παρατηρήσεις κατά τον έλεγχο στατικής μελέτης.
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2009, 14:57

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •