win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος juli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.02.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Παραβίαση Δ επειδή δεν ολοκληρώθηκε τμήμα της κατασκευής

    Συνάδελφοι καλησπέρα. Νέο μέλος στο φόρουμ και θέλω τη γνώμη σας για το εξής.
    Σε πολυώροφο κτίριο βάση της οικοδομικής άδειας προκειμένου να μην υπάρχει πρόβλημα με την απαιτουμένη απόσταση Δ από το ένα όριο του οικοπέδου ..υπήρχε μια κατασκευή φωταγωγού καθ΄ολο το μήκος και το ύψος του κτιρίου δηλ .εφάπτεται στο όριο μέσω του φωταγωγού . Ο φωταγωγός αυτός δεν υλοποιήθηκε …..οπότε το κτίριο αυτή την στιγμή αντί για έχει Δ=5,00μ από το όριο ή να εφάπτεται έχει απόσταση 2,50μ δηλ έχει παραβίαση Δ… επειδή δεν υλοποιήθηκε η κατασκευή που προβλεπόταν στην άδεια.
    Υπέρβαση δόμησης δεν υπάρχει …
    Πως υπολογίζω το πρόστιμο για το τμήμα του κτιρίου που πατάει στο Δ;;;
    Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Βάσει εμβαδού που παραβιάζει το Δ και του συντελεστή που αφορά τη σχετική παράβαση.
    Θα πρέπει να κάνουν ξεχωριστή δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του Ν.4014/11, όλες εκείνες οι ιδιοκτησίες που έχουν τέτοια τμήματα.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος juli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.02.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Χάρη για την άμεση απάντηση. Άρα Υ.Δ επί το συντελεστή παραβίασης Δ (>20%) σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία. Αυτή ήταν η πρώτη σκέψη μου αλλά επειδή δεν έχω υπέρβαση δόμησης μήπως πρέπει να πάει με αναλυτικό??

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ankiousis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.12.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    49
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα συνάδελφοι

    Εχω ισόγειο κτιριο με άδεια(84) και αυθαίρετη προσθήκη Α ορόφου που επεκτείνεται εως τον εξώστη.
    Στην άδεια η θεση του κτιρίου ήταν τέτοια ώστε να υπάρχει απόσταση απο τα όρια του οικοπέδου μεγαλύτερη από τα 2.50μ που επιβαλλόταν από τον ΓΟΚ73(Π.Ε).
    Στην πράξη κατασκευάστηκε σε άλλη σύννομη θέση(πάλι εχω αποστάσεις μεγαλύτερες από τα 2.50μ).
    Ακόμα και η αυθαίρετη προσθήκη Α ορόφου στο σημείο που πατάει πάνω στον εξώστη εχει απόσταση μεγαλύτερη από 2.50μ.

    Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι αν μπορώ να επικαλεστώ το αρθρο 23 παρ2 ΓΟΚ85 δεδομένου ότι η αυθαίρετη προσθήκη Α ορόφου εγινε τώρα (οπότε τους ελέγχους μου τους κάνω με γοκ85 για την προσθήκη) και εχει πατήσει πάνω στον εξώστη έτσι ώστε να κάνω τον έλεγχο με δ=2.5μ.

    Ειδάλως αν δεν μπορώ να το επικαλεστώ (επειδη το αρθρο 23 αναφέρει ότι μπορεί να επεκτείνεται εως το περίγραμμα του υπάρχοντος κτιρίου) ο ελεγχος πρέπει να γίνει με το τωρινο δ=3+0.10H=3.80m οπότε σε αυτήν την περίπτωση εχω πρόβλημα.

    Κατα τα άλλα η αυθαίρετη προσθήκη δε παραβιάζει καμια πολεοδομική παράβαση και θα πάει για νομιμοποίηση.

    1. Με ποιο από τα δυο δ πρέπει να κάνω τον έλεγχο των πλάγιων αποστάσεων για την αυθαίρετη προσθήκη με δ=2.50μ οποτε ειμαι οκ ή με δ=3.80μ?
    2. Στην περίπτωση που εχω δ=3.80 εχω ΥΔ κύριου χώρου ΥΚ και παραβίαση δ?
    3. Όταν το οριο οικοπεδου δεν είναι παράλληλο με την πλευρά κτιρίου παιρνουμε έναν μεσο όρο για να βγάλουμε την υπέρβαση ποσοστού ή την μεγαλύτερη διείσδυση μεσα στο δ

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Αν θυμάμαι καλά, συνεργάτης αρχιτέκτονας που ήταν και καλύτερος γνώστης από εμένα του ΓΟΚ, έλαβε Δ=3,00+0,1*Η, δηλαδή 3,80 στην περίπτωσή σου.
    2. ΝΑΙ. Η παράβαση Δ όμως μόνο για το τμήμα που το παραβιάζει. Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις επί του θέματος που έχουν εκτεθεί αλλού στο φόρουμ.
    3. Εδώ θέλει ολοκλήρωμα! Θα μπορούσες με απλά λόγια, να πάρεις το εμβαδόν που παραβιάζει το Δ κάτω από το όριο του 20% με τον πρώτο συντελεστή υπέρβασης και το εμβαδόν που παραβιάζει το Δ πάνω από το όριο του 20% με τον υψηλότερο συντελεστή υπέρβασης.
    Στο υπόλοιπο τμήμα του αυθαίρετου ορόφου όπου δεν υπάρχει υπέρβαση Δ, χωρίς καθόλου συντελεστή.
    Σε κάποια πολεοδομία θα σου έλεγαν, όλο το εμβαδόν με παράβαση Δ με τον υψηλότερο συντελεστή (εύκολη απάντηση).

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος ankiousis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.12.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    49
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη σε ευχαριδτω πολύ αν και για το δ δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος για ποιο απο τα δυο ειναι σωστά.
    Επειδη κατα τα άλλα δεν υπαρχουν αλλες πολεοδομικές παραβάσεις μπορω να τακτοποιήσω το τμήμα που παραβιάζει το δ και το υπολοιπο να το νομιμοποιήσω.Νομίζω οτι εχει ξεκαθαριστεί αυτο αν δεν κάνω λάθος

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος sonja_k δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.04.2011
    Περιοχή
    Αθήνα-Πειραιάς
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    42
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!

    Σε εκτός σχεδίου περιοχή, είχε βγει άδεια για δύο κατοικίες οι οποίες ενώνονταν μέσω αποθηκών σε μεσοτοιχία για τη μη διάσπαση των όγκων. Στη μία εκ των δύο η αποθήκη δεν κατασκευάστηκε. Σε αυτή την περίπτωση έχω παραβίαση Δ? Και πως θα υπολογίσω το πρόστιμο;

    Ευχαριστώ

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Τοπογραφικό, αλλά και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.03.2017, 16:27
  2. N.4178/13: Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και ισχύοντες όροι δόμησης
    Από το μέλος vagzaf στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.09.2016, 23:09
  3. N.4178/13: Παραβίαση οικοδομικής γραμμής-όχι πρασιάς
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.01.2015, 12:55
  4. N.4178/13: Παραβίαση πλάγιων αποστάσεων
    Από το μέλος nadgek στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.11.2014, 11:22
  5. Τοπογραφικό, και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων σε ΟΑ
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.01.2014, 16:41

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •