win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος josif1976 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.01.2010
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική, Κορωπί
    Αναρτ.
    157
    Εύσημα

    έδωσε
    16
    έλαβε
    30
    Αρχεία

    Λήψεις
    195
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή Αλλαγή θέσης κτηρίου σε άλλη νόμιμη θέση

    Η αλλαγή θέσης κτιρίου παίρνει πρόστιμο 1 κατ13 (500¤) και γίνεται νέο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης.
    Γνωρίζει όμως κάποιος με ποιό τρόπο το εισάγουμε στο σύστημα του ΤΕΕ? και αν για την έκδοση της βεβαίωσης απαιτείται να ολοκληρωθεί και η διαδικασία στην πολεοδομία, (δηλαδή χάνεται το 20%?).....

    Επίσης στην ερώτηση/απάντηση Θ/6 του ΥΠΕΚΑ ορίζει το 500ρικο μόνο όταν έχουμε αλλαγή θέσης κτιρίου και καμία? άλλη παράβαση? ή εννοεί οτι για τις υπόλοιπες παραβάσεις απλά ρυθμίζουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη josif1976 : 07.02.2012 στις 23:30

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εφόσον η νέα θέση είναι νόμιμη! Δηλαδή τηρούνται οι ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια, τα Δ κ.λπ.
    Τότε, όπως σωστά είπες, βάζουμε μια "λοιπή παράβαση" κατηγορίας 13 από την οποία προκύπτει πρόστιμο 500¤.

    Για να δώσουμε τη βεβαίωση ελέγχουμε δόμηση, κάλυψη, ύψος. Αυτά δεν βεβαιώνουμε; Αλλάζουν αν το κτήριο μετακινηθεί σ' άλλη νόμιμη θέση; Όχι. Προσωπικά θα την έδινα με τη σημείωση ότι "το κτήριο έχει μετακινηθεί σ' άλλη ... μπλα μπλα".

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το μέλος vassog δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.11.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    15
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι σε ένα αρκετά παλιό topic αλλά έχω μια τέτοια περίπτωση την οποία ξεκίνησα να ψάχνω και δεν είναι τόσο απλή, τουλάχιστον η δική μου.
    Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο στο οποίο έχουν γίνει κάθετες ιδιοκτησίες πριν το 92 έχουν γίνει αρκετές αυθαιρεσίες, αποθήκες, μάντρες κ.τ.λ. καθώς και αλλαγή θέσης του νόμιμου κτιρίου της οικοδομικής άδειας που είχε βγει τότε. Τα τακτοποίησα όλα αυτά και τώρα ψάχνω να βρω πως θα γίνει η νομιμοποίηση της αλλαγής θέσης.
    Οι υπάλληλοι της πολεοδομίας μου λένε άλλοι με τοπογραφικό και Δ.Κ. και άλλοι με τον καινούργιο τρόπο αδειοδότησης που πάει με τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης πλέον.
    Και καλά μέχρι εδώ. Το πρόβλημα ξεκινάει με το τοπογραφικό το οποίο δε μου εγκρίνουν γιατί βλέπουν αυθαίρετα μέσα για τα οποία δεν υπάρχει περαιωμένη βεβαίωση ότι τακτοποήθηκαν και φοβούνται ότι δεν είναι σωστή και η διαδικασία. Εκτός των άλλων οι υπάλληλοι της πολεοδομίας δεν είναι ενημερωμένοι με αποτέλεσμα να μην ξέρουν τί να ζητήσουν να γράφει μέσα το τοπογραφικό.
    Άλλο ένα πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι εσύ δείχνεις μόνο το οικόπεδο του ιδιοκτήτη που έχει το συμβόλαιο, ενώ το οικόπεδο στο οποίο έχει βγει η άδεια έχει άλλα όρια τα οποία δε φαίνονται εκ πρώτης όψεως αν η κάθε περίπτωση δεν αντιμετωπιστεί σε συνδυασμό με τα σχέδια της αρχικής άδειας.
    Και τέλος, οι όροι δόμησης μπορεί να έχουν αλλάξει και ο τοπογράφος μου ζητάει καινούργιους όρους, οι οποίοι φυσικά δε συμφωνούν με αυτά που δείχνει το καινούργιο σχέδιο. Άσε που μου ζητάνε και ισοϋψείς καμπύλες κατ' ερμηνεία του 4030/11 που αναφέρει υψομετρική αποτύπωση. Γενικά είναι ένα μπάχαλο.
    Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να τακτοποιήσω την αλλαγή θέσης του κτιρίου χωρίς έκδοση της οικοδομικής άδειας για τη νέα θέση. Στην περίπτωση αυτή φαντάζομαι ότι το κτίριο θα είναι τακτοποιημένο για 30 χρόνια έτσι δεν είναι; Τί είχαμε τί χάσαμε δηλαδή, αφού η παρανομία στο βασικό κορμό του σπιτιού πάει σύννεφο.
    Γενικώς απ' ότι έχω καταλάβει η έκδοση οικ. άδειας που λένε δεν είναι κάτι τόσο απλό γιατί δεν υπάρχει καμία διευκρίνιση και καμία ενημέρωση σε κανέναν υπάλληλο που θα ελέγξει.
    Αυτά. Θα ήθελα την άποψή σας γιατί έχω πελαγώσει
    Ευχαριστώ

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Και βέβαια μπορείς να μείνεις στην τακτοποίηση για 30 χρόνια και να μην προχωρήσεις στη νομιμοποίηση.
    Σ' αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να πληρώσεις όλο το ειδικό πρόστιμο και όχι μόνο το παράβολο.

    Άποψή μου και συμβουλή που θα έδινα στον ιδιοκτήτη είναι να προχωρήσει σε νομιμοποίηση, εκτός εάν σκοπεύει να πουλήσει στη δεκαετία μέσα.
    Η νομιμοποίηση δεν χρειάζεται να γίνει σήμερα, μπορεί να γίνει μέσα σε διάστημα 3 ετών. Οπότε ας βγάλουν άλλοι το φίδι από την τρύπα και πηγαίνεις εσύ όταν θα έχουν ξεκαθαρίσει όλα αυτά τα θέματα στα οποία αναφέρθηκες.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το μέλος vassog δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.11.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    15
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όλο το ειδικό πρόστιμο εννοείς μαζί με τις άλλες αυθαιρεσίες να φανταστώ και 500 κοστίζει η αυθαιρεσία της αλλαγής θέσης έτσι δεν είναι;
    Το θέμα σε όλη αυτή την ιστορία είναι ότι επειδή δεν έχει περιθώριο συντελεστή όλα τα επιπλέον αυθαίρετα τετραγωνικά δε νομιμοποιούνται απλά τακτοποιούνται. Και επομένως μιλάμε μόνο για μια νομιμοποίηση ενός νοητού περιγράματος που υπήρχε στην αρχική άδεια και δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Οι υπάλληλοι της πολεοδομίας εν τω μεταξύ μέχρι και τη μάντρα στα εκτός σχεδίου να δουν τρελαίνονται. Και τους λες την τακτοποίησα και σου λένε δεν το πιστεύω και πως το κανες αυτό. Που να τους πας ένα κτίριο με διπλάσια τετραγωνικά απ' ότι σου επιτρέπονται.
    Επομένως αν βάλεις σε φύλλο καταγραφής ότι εκκρεμεί άδεια νομιμοποίησης για μένα την πάτησες. Ούτως ή άλλως η νομιμοποίηση μπορεί να γίνει είτε περαιώσεις τη διαδικασία των αυθαιρέτων είτε όχι έτσι δεν είναι; Μόνο πρόστιμο πρέπει να γλυτώνεις αν μπορείς να νομιμοποιήσεις. Γιατί αν μείνει ανοιχτή και σε 3 χρόνια δεν μπορέσεις για οποιοδήποτε λόγο να πάρεις άδεια πάει χαμένη και η αίτηση ή τουλάχιστον αν όχι χαμένη εκεί έχεις πρόβλημα και άντε να βρεις τρόπο και άτομο να στο λύσει.
    Το σκέφτηκα και το ξανασκέφτηκα. Προτιμώ να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη και να αποφασίσει αν θέλει να μείνει στον αέρα η άδεια ή όχι. Λόγω παρανομιών στο κτίριό του αν σε 30 χρόνια κριθεί κατεδαφιστέο δε νομίζω να τους πειράξει η αλλαγή θέσης. Χαμός γίνεται σε υπερβάσεις ύψους και δόμησης. Οπότε... Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος άλλος αυτή τη στιγμή που μπορεί να βγάλει το φίδι απ' την τρύπα. Προσωπικά έχω μετανιώσει που ασχολήθηκα εξ' αρχής.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    στην Θ6 το
    με τη δυνατοτητα εκδοσης οικοδομικης αδειας....θεσης του κτιριου στο ακινητο
    μπορει καποιος να μου το εξηγησει?

    εγω εχω νομιμο κτιριο, το οποιο μετακινηθηκε σε νομιμη θεση.

    πληρωνει ο ιδιοκττητς 500¤ και τελος?
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πληρώνει το παράβολο των 500¤ και μετά πρέπει να εκδώσει εντός τριετίας, νέα οικοδομική άδεια με την ορθή θέση του ακινήτου για να νομιμοποιηθεί.
    Αλλιώς μόνο θα τακτοποιηθεί για 30 χρόνια.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    και τι ειδους οικ. αδεια θα ειναι αυτη?

    εγω μονο μια ενημερωση φακελου θα θεωρουσα λογικη!
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Απαιτούνται νέο τοπογραφικό όπου θα φαίνεται η πραγματική νέα θέση του κτηρίου.
    Επίσης, νέο διάγραμμα κάλυψης αφού και σ' αυτό εμφανίζεται η θέση του κτηρίου στο γήπεδο.
    Νέες τομές και όψεις εφόσον έχει αλλάξει η γραμμή φυσικού εδάφους.

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους jennyvlo
    Εγγραφή
    25.11.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    146
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν δεν είναι η μοναδική μου παράβαση η μετακίνηση θέσης, σίγουρα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ή πρέπει να δηλώσω όλο το κτίριο με υπέρβασεις σε αποστάσεις κλπ??? Μήπως το 500άρικο ισχύει μόνο όταν πρόκειται για τη μοναδική παράβαση και μάλιστα σε άλλη νόμιμη θέση??

    Αν μπορώ, τότε :
    Σε υπόγειο με υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης αλλά και αλλαγή θέσης του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση, εάν υπολογίσω μια λοιπή παράβαση για αλλαγή θέσης, χρειάζεται να ασχοληθώ ξανά με την παραβίαση απόστασης Δ?? Δλδ όταν θα δηλώσω τμήμα υπογείου που επεκτάθηκε πέραν του νόμιμου με υπ. δομ Β.Χ. και Υπ. σε Κάλυψη, έχει νόημα να ΞΑΝΑβάλω την υπέρβαση σε Δ??

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Μετακίνηση κτηρίου σε νόμιμη θέση με ταυτόχρονη αυθαίρετη προέκτασή του
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.10.2018, 14:02
  2. N.4495/17: Αυθαίρετη αλλαγή θέσης κτηρίου
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.06.2018, 09:27
  3. N.4495/17: Υπολογισμός προστίμου για αλλαγή θέσης κτηρίου και παράβαση πλάγιας απόστασης
    Από το μέλος menelaos_xanthi στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.02.2018, 15:29
  4. N.4178/13: Αλλαγή θέσης κτηρίου σε άλλη νόμιμη θέση
    Από το μέλος teo152 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.10.2017, 10:06
  5. N.4014/11: Αλλαγή θέσης σε σωστή θέση και σε λάθος θέση
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.04.2012, 11:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •