win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 14 από σύνολο 14
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Τοπογράφος Μηχανικός
    Το μέλος Evva δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.06.2011
    Περιοχή
    Ζιμπάμπουε
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Έλεγχος στατικής επάρκειας σε κατάστημα;

    Καλημέρα!!!
    Σε πολυκατοικία του 70, όπου το μαγαζί στο ισόγειο είχε ύψος 4μ, κόψανε το ύψος και πήραν και συμπληρωματικό ύψος για να βγάλουν μια γκαρσονιέρα. Τώρα θέλουν να τη δηλώσουν. Πρέπει να κάνουμε και στατικα για ολόκληρο το κτίριο (αν μου είπαν καλά είναι γύρω στις 10000ευρώ)???? Ξέρουμε αν μπορεί να γίνει με άλλο τρόπο η τακτοποίηση?????

    Ευχαριστώ!!!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλον τρόπο.
    Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αντισεισμικό έλεγχο μόνο για τμήμα του κτιρίου παρά μόνο για το σύνολο αυτού.
    Ανάλογα, το δελτίο δομικής τρωτότητας το συντάσσουμε για το σύνολο του κτηρίου.

    Εμπορικά καταστήματα εντάσσονται στα κτήρια κοινωφελούς χρήσης όπως αναφέρεται στην §2 του άρθρου 24 του Ν.4014/11 οπότε απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας.

    Και ερωτώ. Αν δεν έχεις επάρκεια και απαιτούνται ενισχύσεις τότε τι κάνουμε; Όχι ότι θα έχουμε πρόβλημα να ολοκληρώσουμε τη διαδικασία της ρύθμισης των αυθαιρεσιών βάσει του Ν.4014/11, αλλά το πρόβλημα στατικής επάρκειας θα έχει καταγραφεί σε επίσημα δημόσια έγγραφα και θα το βρούμε μπροστά μας.
    Πώς θα συνεχίσει να λειτουργεί αυτό το κατάστημα όντας μη επαρκές στατικά;
    Φαντάζομαι ότι ο ιδιοκτήτης θα "πηδήξει" όταν καταλάβει τι χρειάζεται από πλευράς οικονομικών πόρων, διαδικασιών και παύσης λειτουργίας του καταστήματος λόγω των ενδεχομένων ενισχύσεων.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Τοπογράφος Μηχανικός
    Το μέλος Evva δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.06.2011
    Περιοχή
    Ζιμπάμπουε
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    να σου πω...είναι μεγάλος άνθρωπος και μόλις άκουσε αμοιβή για όλα..κοκκίνησε κλπ
    συμφωνώ πως χρειάζεται να γίνει μελέτη για όλο το κτίριο και για τυχόν ενισχύσεις...αλλά δεν μπορεί να πληρώσει στατικά για όλη την οικοδομή....έχω περίπτωση καταστήματος σε 9όροφη οικοδομή...θα τα πληρώσει όλα ένας???????

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σε μια οικοδομή, οι αυθαιρεσίες του ενός επηρεάζουν και τις ιδιοκτησίες των άλλων.
    Επίσης, είναι λογικό και επιστημονικά ορθό να ελέγχουμε το κτήριο ως όλο.
    Εκτός ίσως από μικρές επεμβάσεις ήσσονος σημασίας. Ποιος όμως και με ποια κριτήρια θα τις χαρακτηρίσει;
    Και γιατί να έχει διαφορετική αντιμετώπιση στο στατικό θέμα η κατοικία από το κατάστημα;
    Δεν περιμένουμε απαντήσεις. Εμείς εφαρμόζουμε τον νόμο και την επιστήμη μας.

    Άλλοι συνάδελφοι θα σου πουν ότι αν το κατάστημα έχει μικρό πληθυσμό κάτω των 50 ατόμων, όπως αυτός υπολογίζεται βάσει του κτιριοδομικού, το κατάστημα δεν είναι χώρος κοινωφελούς χρήσης και συνεπώς δεν απαιτείται παρά μόνο δελτίο δομικής τρωτότητας.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος kiros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.07.2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ
    Αναρτ.
    16
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    42
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαίρετε
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που καταβάλετε σε αυτό το φόρουμ.
    Ισόγειο κατάστημα σε εξαόροφη οικοδομή εμφανίζει οπή στο δάπεδο οροφής υπογείου και συνδεσή του με αυτό με ελικοειδή μεταλλική σκάλα που δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια.
    Η οπή έγινε κατά δήλωση του ιδιοκτήτη κατά την φάση της κατασκευής(προφανώς εν γνώση και οδηγιών του συναδέλφου μελετητή και επιβλέποντα).
    1) Θα πρέπει να το δηλώσω σαν παράβαση 13 ή όχι???
    2)Θα χρειαστεί μελέτη στατικής επάρκειας?
    Στην παραπομπή για τις προδιαγραφές σύνταξης στατικών μελετών αν κατάλαβα καλά αναφέρεται για τις περιπτώσεις που δεν έχουν οικοδομική άδεια.Στην περίπτωση μου έχω και είναι και σχετικά πρόσφατη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ανεξάρτητα αν έχεις ή όχι οικοδομική άδεια, από τη στιγμή που η αυθαιρεσία αφορά κατάστημα απαιτείται πλήρης έλεγχος στατικής επάρκειας.
    Η οπή αποτελεί μεν αυθαιρεσία αλλά δεν προκαλεί αύξηση της δόμησης, της κάλυψης ή του ύψους.
    Θέλω να πω ότι η βεβαίωση μπορεί να δοθεί παρά την αυθαιρεσία αυτή.
    Αν αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να τη δηλώσει δεν μπορεί να υπολογιστεί παρά σαν λοιπή παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό.
    Γιατί όμως δεν προχωράς κατευθείαν στην έκδοση άδειας αναθεώρησης της υπάρχουσας οικοδομικής αδείας, εφόσον η διάνοιξη της οπής είναι σύννομη;

  7. Ευχαριστούν οι:


  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος kiros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.07.2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ
    Αναρτ.
    16
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    42
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλήμερα,
    Χάρη σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου.
    Δεν μπορώ να προβώ σε αναθεώρηση της Ο.Α λόγω του ότι έχει λήξει.
    Το ότι τα Εμπορικά καταστήματα εντάσσονται στα κτήρια κοινωφελούς χρήσης όπως αναφέρεται στην §2 του άρθρου 24 του Ν.4014/11 οπότε απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας είναι ξεκάθαρο?Προκύπτει από κάποιο επίσημο έγγραφο?
    Διοτι στην περίπτωση μου αν κατάλαβα καλά και αν ισχύει το παραπάνω και σύμφωνα με το νόμο, δηλώνοντας την αυθαιρεσία σαν παρ.13 θα είμαι υποχρεωμένος να προχωρήσω σε μελέτη στατικής επάρκειας προφανώς για το σύνολο του κτιρίου και προφανώς θα πρέπει να καλέσω και τα ΜΑΤ και το ΕΚΑΒ την ώρα που θα το ανακοινώσω στον πελάτη.Αντιλαμβάνεσαι.....Και πέρα από αυτό φαντάζομαι ότι από εδώ και πέρα δεν θα μπορούμε να εκδίδουμε άδειες λειτουργείες καταστημάτων.
    Αν όμως τα καταστήματα δεν εντάσονται στα κοινωφελή κτίρια αλλάζει το πράγμα.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Για τα εμπορικά καταστήματα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα ότι απαιτείται πλήρης έλεγχος στατικής επάρκειας.
    Το γράφει ξεκάθαρα στην §2.β.ββ του άρθρου 24 του Ν.4014/11.
    "ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ Α.Ε. που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση αα΄ μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού..."

    Μπορείς να βγάλεις άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Νέα αρχιτεκτονικά όπου θα φαίνεται η οπή και η εσωτερική σκάλα και μια τεχνική έκθεση αυτοψίας για στατικά. Προϋπολογισμός με αναλυτικό.

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος kiros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.07.2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ
    Αναρτ.
    16
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    42
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη και πάλι σε ευχαριστώ και σου ζητώ συγνώμη για τον χρόνο που άδικα σπατάλησες μιας και όντως το γράφει στον νόμο.
    Μετά το ποστ που έκανα το διαπίστωσα και ο ίδιος αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν πρόλαβα να το διορθώσω.Και πάλι συγνώμη.
    Και επανέρχομαι:
    Στην περίπτωση όπου έχω οικοδομική άδεια και στατική μελέτη αλλά η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν επηρεάζει ή δεν διαφοροποιεί στο ελάχιστο τα στοιχεία υπολογισμού(φορτίσεις,γεωμετρία κ.ο) του φέροντα οργανισμού απαιτείται και πάλι μελέτη στατικής επάρκειας?
    Δηλ.για μια τοιχοποιία επί εδάφους σε κοινόχρηστο χώρο μήκους 1,5μ και ύψους 3,00 που δημιουργεί μαζί με τον υπάρχοντα φέροντα οργανισμό έναν χώρο 5,00μ2(αυθαίρετο)θα πρέπει να κάνουμε μελέτη στατικής επάρκειας λόγω του ότι έχω εμπορικό ή ότι άλλο κατάστημα??
    Παρακάλω πολυ για την άποψη σου.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kiros : 20.03.2012 στις 16:35

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Για την δημιουργία της οπής, μπορείς να βγάλεις Ο.Α. νομιμοποίησης όπου δεν θα χρειασθεί μελέτη επάρκειας αλλά "καθαρίζεις" με μια τεχνική έκθεση που θα λέει, τεκμηριωμένα, ότι η δημιουργία της οπής δεν δημιουργεί πρόβλημα στην στατική επάρκεια της οικοδομής. Μίλα με πολεοδομία.

  13. Ευχαριστούν οι:


  14. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    @kiros
    Αν και ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει, στην περίπτωση αυτή που αναφέρεις θα έκανα μόνο έλεγχο δομικής τρωτότητας και θα έγραφα σχετικά στην τεχνική έκθεση αυτό που έγραψε παραπάνω ο Kostas2002.

  15. Ευχαριστούν οι:


  16. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Το μέλος anthimos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.04.2012
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    30
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.

    Σε κτίριο καταστημάτων όπου τακτοποιούνται αυθαιρεσίες με τον 4014, έχει γίνει προσθήκη 2 ορόφων με πρόβλεψη και για 3ο όροφο (όλα καταστήματα). Έχω στην κατοχή μου την άδεια του προϋπάρχοντος ισογείου και υπογείου (1980), χωρίς όμως ξυλοτύπους ή τεύχος στατικών υπολογισμών. Έχω επίσης τη στατική μελέτη της προσθήκης, σχέδια και τεύχος (1992). Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
    1) Ακολουθώ τα σχέδια ή το τεύχος; (οι γνωστοί μου συνάδελφοι λένε τα σχέδια, όσο πιο ρεαλιστικά μπορώ να τα περάσω στο πρόγραμμα)
    2) Για θεμελίωση, υπόγειο, ισόγειο και πατάρι τι κάνω? εφαρμόζω αυτά που λέει το υπόμνημα; Εγκυκλίου 98/22.12.1989 για όλο το κτίριο η μόνο για το προϋπάρχον; Ή τι άλλο θα μπορούσε να γίνει;

    σας ευχαριστώ

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1) Εννοείς ότι σχέδια και τεύχος υπολογισμών δεν συμφωνούν; Συνήθως τα σχέδια είναι πιο έγκυρα. Καλύτερα όμως να κάνεις μια αποτύπωση στατικών αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχεις τα σχέδια για όλο το κτήριο. Και να τα είχες όμως δεν θα έπρεπε να ελέγξεις αν όντως εφαρμόστηκαν;

    2) Αν η χρήση του ΚΑΝΕΠΕ είναι υποχρεωτική, προσωπικά έχω τις αντιρρήσεις μου, τότε ακολουθείς τα όσα γράφει ο ΚΑΝΕΠΕ.
    Αν κάνεις τους ελέγχους του υφισταμένου με τον αντισεισμικό του 1985, εφαρμόζοντας το παράρτημα Ε' του ΕΑΚ-2000, τότε χρησιμοποιείς την Εγκύκλιο του 1989.
    Τι ακριβώς εννοείς για όλο το κτήριο ή μόνο για το προϋπάρχον;

  18. Ευχαριστούν οι:


  19. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Το μέλος anthimos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.04.2012
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    30
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην πρώτη ερώτηση συμφωνούμε και χρησιμοποιώ τα σχέδια και την αποτύπωση (στις Zoellner εχω ένα θέμα προσομοίωσης στο πρόγραμμα, αλλα οκ θα βρω λύση), στο δεύτερο ερώτημά μου, είναι το θέμα για το που κάνω ελέγχους (πυρηνοληψία, έλεγχο οπλισμού, κτλ), αλλά απο ότι κατάλαβα ελέγχω μόνο το υφιστάμενο.

    Σε ευχαριστώ Χάρη για τη βοήθεια.

Παρόμοια θέματα

  1. Έλεγχος στατικής επάρκειας για εγκατάσταση μηχανολογικού εξοπλισμού σε υφιστάμενο κτήριο
    Από το μέλος stravinsky στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.06.2014, 08:17
  2. Έλεγχος στατικής επάρκειας
    Από το μέλος leo στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.01.2014, 12:45
  3. N.4014/11: Έλεγχος επάρκειας
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.03.2013, 11:43
  4. N.4014/11: Μελέτες στατικής επάρκειας
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2012, 15:25
  5. N.4014/11: Έλεγχος στατικής επάρκειας σε κατάστημα
    Από το μέλος LEMONITA στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.12.2011, 16:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •