win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 12 από σύνολο 12
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος makisnen δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.01.2012
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αυθαίρετα σε εξ'αδιαιρέτου οικόπεδο

    Καλησπέρα και καλή χρονία σε όλους εύχομαι.
    Θα ήθελα την βαηθειά σασ στο εξής θέμα.
    Σε οικόπεδο 2000τμ υπάρχουν 3 συνιδιοκτήτες. Έχουν όλοι αυθαίρετα. Ο ένας κάρφωσε τους άλλους 2 στην πολεοδομία όπου με αυτοψία τους καταλόγισε τις παραβάσεις και τα πρόσθημα. Δεν υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας. Ο πελάτης μου θέλει να νομιμοποιησει το αυθαιρετό του στο οποίο είχε βγάλει άδεια μικρής κλίμακας για περγολα και περίφραξη.
    1) Για να νομιμοποιήσει ο πελάτης μου το δικό του πρέπει να παρουμε την σύμφωνη γνώμη και των άλλων 2 ή όχι???
    2) Εάν δεν δεχτούν να την δώσουν τι γίνετε???
    3) Με την περίφραξη σε εξ'αδιαιρετου οικόπεδο τι γίνετε?Δηλώνετε και αυτή με αναλυτικό???
    Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός ΕΜΠ
    Το μέλος xmakr δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.10.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    40
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1)οχι, θεωρείται αυτοτελής ιδιοκτησία το κάθε αυθαίρετο.
    3)Προφανώς μιλάς για περίφραξη του τμήματος του οικοπέδου που έχει την αποκλειστική χρήση ο ιδιοκτήτης. Ναι με αναλυτικό

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος makisnen δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.01.2012
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ xmakr. και στο τοπογραφικό τι θα δείξουμε μόνο το δικό μας αυθαίρετο ή όλα???
    ναι η περίφραξη διαχωρίζει το τμήμα του πελάτη μου απο τα άλλα.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά πρόκειται δια τρία διαφορετικά κτήρια εντός του οικοπέδου, δεν υπάρχουν οικοδομικές άδειες, δεν υπάρχουν συμβόλαια και δεν υπάρχει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.
    Όλα δηλαδή είναι κοινόχρηστα αν και έχουμε τρεις ανεξάρτητες αυτοτελείς ιδιοκτησίες.
    Τότε νομίζω ότι χρειάζεται, ως κοινόχρηστα, συναίνεση και των άλλων συνιδιοκτητών.
    Αν δεν υπάρχει δεν θα μπορείς να κάνεις τη δήλωση.

    Η περίφραξη με αναλυτικό θα δηλωθεί αλλά αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια τότε δεν θα δηλωθεί καθόλου αν δεν παραβιάζει τις σχετικές διατάξεις (βλ. ερωτο-απάντηση ΣΤ-7).

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Το μέλος makisnen δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.01.2012
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλημέρα Χάρη και ευχαριστώ! οικοδομικές άδειες δεν υπάρχουν, σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας δεν υπάρχει, αλλά υπάρχουν συμβόλαια.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Makis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.10.2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τα συμβόλαια τι ορίζουν? Γενικά όταν δεν υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία, αναφορά περι αποκλειτικής χρήσης ή αναφορά περί διαιρετού τμήματος τότε απαιτείται συναίνεση. Έτσι ενώ πολεοδομκά μπορεί να υπάρχει κάλυψη αν δηλώσεις με 4014, νομικά ειναι στον αέρα.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός ΕΜΠ
    Το μέλος xmakr δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.10.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    40
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζεται συναίνεση, επιμένω σε αυτό γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με την εκτός σχεδίου δόμηση και τώρα ασχολούμαι με αυθαίρετα εκτός. Παρ 'όλες όμως τις γνώσεις μου δεν έχω το αλάθητο του πάππα και συνεπώς δέχομαι όποια κριτική.
    Φέρνω ένα παράδειγμα εκτός σχεδίου δόμησης (ετσι κατασκευάστηκαν και τα πιο πολλά αυθαίρετα στην Ελλάδα).
    Κτηματίας ιδιοκτήτης 50 στρεμάτων συμφωνεί με μεσίτη-κατασκευαστή της περιοχής-όχι απαραίτητα μηχανικό την τμηματική κατάτμηση σε 500τμ αγροτεμάχια δλδ 100 τεμάχια των 450 περίπου τμ εάν αφαιρέσω δρόμους. Επειδή απαγορεύεται όμως η κατάτμηση αγοράζω 450τμ σε εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχιο με αποκλειστική χρήση του τμήματος αβγδ με συμβόλαια και μεταγραφή στο οικείο υποθηκοφυλάκιο!
    Παράλληλα ο μεσίτης - κατασκευαστής έχει και μία άδεια για τα 50 στρ. συνολικά και αγοράζω φυσικά και τα τμ αδείας που μου αναλογούν(κανείς δε λέει πόσα είναι! εγώ θα σου φτιάξω ότι θέλεις και κανείς δε θα σε πειράξει!) και κτίζω ένα σπιτάκι 100 τμ με υπόγειο άλλα 100τμ και σοφίτα άλλα 50 τμ. Το ίδιο γίνεται και με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες. Παρ' όλο που απαγορεύεται η διασπορά κτισμάτων (στο παράδειγμα και όχι πάντα) ο καθ΄ ένας έκτισε στην περιοχή του. Τώρα πού θέλω να τακτοποιήσω τις παρανομίες μου θα ζητήσω τη συναίνεση των υπολοίπων 99 συνιδιοκτητών!!! με τους οποίους μπορεί να είμαι και στα μαχαίρια γιατί με κλείσανε και τους ενοχλεί το BBQ μου και γιατί ο βόθρος του διπλανού έγινε στο όριο και γιατί γιατί γιατί.......;;; Δε νομίζω!!
    Συνεπώς θεωρώ αυτοτελή ιδιοκτησία σε αγροτεμάχιο αβγδ που δείχνω στο τοπογραφικό μου και όχι τοπογραφικό 50στρ.!!
    Ελπίζω να βοήθησα και φυσικά δεκτές οι όποιες ενστάσεις.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά ο makisnen αναφέρθηκε σε οικόπεδο και όχι σε γήπεδο εκτός σχεδίου. Αυτό όμως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.
    Κάθετη ιδιοκτησία δεν υπάρχει, (σε εκτός σχεδίου δεν θα μπορούσε να υπάρχει), ίσως ούτε και αποκλειστική χρήση (δεν μας το ξεκαθάρισε).
    Μας είπε όμως ότι υπάρχουν συμβόλαια (χωρίς να γνωρίζουμε το τι αναφέρουν).
    Αν λοιπόν τα συμβόλαια αυτά αναφέρουν ότι απλώς τρία φυσικά πρόσωπα έχουν ποσοστό τάδε του εξ αδιαιρέτου οικοπέδου δείνα, τότε θεωρώ απαραίτητη τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.

    Στην περίπτωση που αναφέρεις xmakr, έχει γίνει με συμβόλαιο η κατανομή τμημάτων του γηπέδου όσο αφορά την αποκλειστική χρήση. Βασιζόμενος σ' αυτό, μπορούμε να πούμε ότι ναι, δεν υπάρχει ανάγκη συναίνεσης. Αυτό όμως είναι άλλη περίπτωση (είναι; ) από αυτή του makisnen.

    Σε εκτός σχεδίου γήπεδα, δεν επιτρέπεται η κατάτμηση των όγκων. Αυτό όμως που γίνεται είναι η υπέργεια μέσω ημιυπαίθριου χώρου ή πέργκολας, ό,τι δέχεται η κάθε πολεοδομία, ή υπόγεια, μέσω π.χ. δεξαμενών, σύνδεση των όγκων. Κάπως έτσι φαντάζομαι ότι θα το κάνει ο κατασκευαστής που αναφέρεις.

    Τέλος, αν βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση του κράτους, τότε ποσώς μας ενδιαφέρει αν οι συνιδιοκτήτες είναι 100 ή 2. Εμείς θέλουμε συναίνεση συνιδιοκτητών και το πώς θα την πάρεις είναι δικό σου πρόβλημα. Αυτό δεν θα λέγαμε;

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Το μέλος makisnen δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.01.2012
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    παιδία συγνώμη για τα ελλιπή στοιχεία.
    λοιπόν πρόκειται για γήπεδο εκτός σχεδίου όπου με τα συμβόλαια τρία φυσικά πρόσωπα έχουν ποσοστό του εξ αδιαιρέτου οικοπέδου και δεν αναφέρουν αποκλειστική χρήση αλλά μόνο νομή και κατοχη.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άρα makisnen θα πρέπει να υπάρχει συναίνεση των συνιδιοκτητών κι όλα τα κτήρια εντός του γηπέδου ανήκουν σ' όλους.
    Τα συμβόλαια αναφέρονται στη γη και όχι σε κτήρια αν καταλαβαίνω σωστά.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Το μέλος makisnen δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.01.2012
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    πολυ σωστα Χάρη τα συμβόλαια αναφέρονται σε γη μόνο και ο κέθε ένας απο τους 3 έχει το δικό του αυθαίρετο.
    και αν δεν δωσουν την συναίνεση οι 2 δεν μπορει ο πελατης μου να νομιμοποιήσει το δικό του???

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #12

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Εξ' αδιαιρέτου - εκτός σχεδίου
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2017, 13:06
  2. N.4178/13: Εξ' αδιαιρέτου
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.06.2014, 15:02
  3. N.4178/13: Aυθαίρετη κατασκευή σε εξ'αδιαιρέτου οικόπεδο που πρόκειται να ενταχθεί σε σχέδιο πόλης
    Από το μέλος eleni_civil στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.09.2013, 21:15
  4. Προσθήκη κατ' επέκταση σε κτήριο με ρύθμιση Ν.4014/11 σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο
    Από το μέλος haspr στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.10.2012, 16:09
  5. N.4014/11: Δημοσίευμα για τα εξ αδιαιρέτου
    Από το μέλος tlimon στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.01.2012, 21:37

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •