win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος XRISTOS DEM δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.11.2010
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Αναρτ.
    30
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    36
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας κατ' έκτασην

    Σε εκτός σχεδίου 4000μ2 υπαρχουν 2 ιδιοκτήτες οι οποιοι ειχαν αρχικά κοινως και αδιαιρέτως και κατ ισομερίαν συμβόλαιο, προχώρηραν σε οριζοντιου ιδιοκτησίας κατ εκτασην : Eκαστος λαμβανει τα κτισματα του μισου (ορισμενων κορυφών και τετραγωνικών μετρων) οικοπέδου , 50 % εξ αδιαιρέτου.

    Εκτισε ο ενας στο τμημα του οικοπεδου που του αντιστοιχεί και επειτα ο αλλος (με το γνωστο κόλπο της περγολας για νη διασπαση ογκου - η οποια ποτε δεν εγινε- ) εκτισε και ο αλλος στο δικό του τμημα.

    ο "Α" εχει αυθαιρετη στεγη και η/χ κολλημενο στο δικό του κτίσμα για το για τα οποια πληρώνει προστημο διατηρησης και θελει να τα τακτοποιήσει.

    Το ερωτημα μου είναι:
    1)Μπορει να το κανει χωρις την συνυπογραφή του αλλου? (λογο της οριζοντιας συστασης)
    2) Στο εξαρτημενο τοπογραφικό πρεπει να αποτυπωθει ολοκληρο το οικοπεδο και τα κτισματα ( τα οποια τυπικά ειναι ένα)? Γιατι εχουν συρματοφράξει τα μέρη που τους αντιστοιχούν και ειναι και " στα μαχαιρια". Δηλαδη ο τοπογράφος να αποτυπώσει το αλλο μισο δεν θα μπορεσει, ουτε και ακριβες διαγραμμα καλυψης θα μπορέσω να κάνω. Μονο μα πατήσω σε αυτά της αδείας μπορώ.. .

    Μηπως λογο μή συναίνεσης του αλλου να μην προχωρήσω καθόλου ή εχετε να προτείνετε κατι αλλο?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος XRISTOS DEM δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.11.2010
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Αναρτ.
    30
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    36
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μετά απο εκτενη ερευνα εχω καταλήξει στα εξης
    1) μπορει να δηλώσει χωρίς τη συνυπογραφή του άλλου στην τακτοποίηση.
    2) θα κανω μετατροπή συντεταγμένων για το εξαρτημενο τοπογραφικό για εγσα 87
    Στο διαγραμμα κάλυψης θα δέιξω το τμήμα του πελάτη μου ώς έχει και το τμήμα του άλλου ιδιοκτήτη με διακεκομμένες, δηλώνοντας αδυναμία αποτύπωσης.
    Τουλαχιστον ετσι: Εχουμε ενα τμημα του οικοπέδου τακτοποιημένο, αφήνωντας στην κρίση του αλλου ιδιοκτήτη την τακτοποίηση του δικού του τμήματος
    Το τμήμα που είναι τακτοποιημένο μπορεί να μεταβιβαστεί
    Το κράτος παίρνει τα πολύτιμα λεφτουδάκια του από την τακτοποίηση.

    Εσείςτι λέτε?

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2011
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Αναρτ.
    38
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επειδή κ εγώ έχω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις κ σε ένα εξαδιαιρέτου οικόπεδο είναι σπάνιο να θέλουν να το τακτοποιήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες προσανατολίζομαι σε αυτή τη λύση. Κ κυρίως γιατί έρχεται ο εκάστοτε πελάτης κ μου λέει ότι εγώ θέλω να το τακτοποίησω..είναι δυνατόν το κράτος να μη με αφήνει επειδή δεν έρχονται οι άλλοι????
    Βέβαια η αρχική απάντηση σε αυτό ,είναι να μην αγόραζες εξ'αδιαιρέτου οικόπεδο...
    Το μόνο πρόβλημα στην όλη ιστορία είναι ότι μπορούν να μας πουν ότι δηλώσαμε ψευδή στοιχεία...λόγω του μη ολοκληρωμένου τοπογραφικου..τι να πω..ρίσκο..

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Στατική επάρκεια οριζοντίου ιδιοκτησίας
    Από το μέλος lama στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.01.2018, 21:11
  2. N.4178/13: Τακτοποίηση οριζοντίου ιδιοκτησίας
    Από το μέλος nikosbontatsos στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.09.2017, 23:37
  3. N.4014/11: Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας με χώρους ρυθμισμένους με τον Ν.4014/11
    Από το μέλος mgri στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.08.2012, 17:13
  4. N.4014/11: Πόσες αιτήσεις για τριώροφο χωρίς σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας;
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.08.2012, 14:15
  5. Σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας σε αυθαίρετο κτίσμα
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.11.2009, 14:56

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •