win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ Τ.Ε.
    Το μέλος lazrh δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.10.2011
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    89
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ιδιοκτησία με 2 μεζονέτες στην άδεια μετατράπηκαν σε 3 διαμερίσματα

    Καλημέρα έχω μια περίπτωση μίας ιδιοκτησίας,η οποία στην άδεια εμφανίζονται 2 μεζονέτες με υπόγειο που στην πραγματικότητα έχουν κατασκευαστεί 3 αυτοτελή διαμερίσματα.
    1.Πρώτο ερώτημα πόσες αιτήσεις κάνω 1 ή 3,στην άδεια φαίνονται 2 κατοικίες?
    2.Ο πελάτης είχε εντάξη στον ν.3843/10, την αλλαγη χρήσης του υπογείου & το κλείσιμο των Η/Χ,με 2 αιτήσεις & έχει πληρώσει τα παράβολα και την 1 δόση, συψηφίζονται και τα 2, η μονο η δόση?
    3.Έχει κλείσει και 4 βεράντες & της έχει μετατρέψει σε χωρο κύριας χρήσης, υπολογίζεται με αναλυτικό ή σαν υπερ.δόμησης?
    4.Ο αναλυτικός για το ξεμπάζωμα,όπως έχω διαπιστώση απο το site ,υπολογίζεται με βάση τον ΑΤΟΕ, όπως στα Δημόσια έργα?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Όσες οι αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Πόσα συμβόλαια έχεις, δύο ή τρία;
    2. Έχει τεθεί ξανά το ερώτημα σ' άλλο θέμα. Ποιος να σου απαντήσει υπεύθυνα συνάδελφε. Εδώ δεν μας έχουν πει πώς ακριβώς θα γίνεται ο συμψηφισμός. Στη θέση σου θα έλεγα στον ιδιοκτήτη να θεωρήσει χαμένα τα όσα έχει δώσει με τον Ν.3843/10. Αν ενταχθεί στο Ν.4014/11 βγαίνει κερδισμένος παρόλα αυτά; Αν ναι, ας το προχωρήσει και αν είναι τυχερός θα συμψηφιστούν όλα.
    3. Βεράντες εννοείς εξώστες; Αν ναι τότε σαν υπέρβαση δόμησης.
    4. Πώς το διαπίστωσες γιατί εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαπιστώσει τίποτα ούτε γνωρίζω να σου πω. Υπάρχει επίσημη απάντηση από το ΥΠΕΚΑ σε ερώτημα; Διότι στο φόρουμ αυτό όπως και σε κάθε φόρουμ, μπορεί να προσπαθούμε ο ένας να βοηθήσει τον άλλον, αλλά αν οι απαντήσεις μας δεν βασίζονται σε νόμους, εγκυκλίους ή στις ερωτο-απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ, τότε είναι μόνο προσωπικές εκτιμήσεις και εικασίες του καθενός.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ Τ.Ε.
    Το μέλος lazrh δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.10.2011
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    89
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση συνάδελφε,δεν υπάρχουν συμβόλαια διότι δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμα το κτίριο & για αυτο τον λόγο θέλει να το εντάξουμε και να τα μεταβιβάσει στα παιδιά της.Για το 2ο ερώτημα μου,εγώ αυτό καταλαβαίνω απο την απάντηση που δίνει το υπέκα στην ερωτηση 7 στο μέρος Δ, αλλα και πάλι δεν είμαι σίγουρος.Για το 3ο είναι μόνο υπρ.δόμησης ή και κάλυψης?Για το τελεύταιο εννοώ οτι το έχω διαβάσει απο δω κ απο κει κ με συζητησεις με συναδέλφους δεν έχουμε βγάλει καάποια άκρη, τίποτα παραπάνω και για αυτό δεν είμαι σίγουρος.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Άρα έχεις μια αυτοτελή ιδιοκτησία που αποτελούνταν από δύο μεζονέτες, έτσι εμφανίζονταν στην οικοδομική άδεια, που έγινα όμως τρία τελικά διαμερίσματα. Πώς ορίζεται η αυτοτελής ιδιοκτησία; Αν ορίζεται από το συμβόλαιο, τότε θα πρέπει να γίνει μία αίτηση.
    2. Έχεις δίκαιο, καλύπτει την περίπτωση μη περαίωσης της διαδικασίας με τον Ν.3843/10.
    3. Και κάλυψης εκτός εάν έχεις περίσσευμα κάλυψης.
    4. Ακριβώς! Καμία επίσημη απάντηση. Και εγώ μπορώ με την σειρά μου να σου πω ότι η Λεμπέση λέει ότι ο αναλυτικός υπολογίζεται κατά τα γνωστά για τις οικοδομικές άδειες και μάλιστα είναι από σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ/ΤΕΕ. Μόνο που η Λεμπέση έχει πει κι άλλα που τελικά διαψεύσθηκαν από τις ερωτο-απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ.
      Πιο συγκεκριμένα γράφει το εξής:
      "13. Πως θα υπολογίζονται οι αυθαίρετες κατασκευές που απαιτούν αναλυτικό προϋπολογισμό;
      > Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Εγκύκλιο 8/90, με την οποία παρέχονται οδηγίες σχετικά με το Π.∆/γμα 515/89 και την απόφαση υπΆ αριθ. 81304/6083/89 (ΦΕΚ 886/ΒΆ), η οποία χρησιμοποιείται και κατά την έκδοση των οικοδομικών αδειών για τις περιπτώσεις που απαιτείται αναλυτικός προϋπολογισμός
      ."

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Κλιμακοστάσιο σε δώμα δηλωμένο στην άδεια
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.01.2015, 20:31
  2. N.4014/11: Εξώστες που μετατράπηκαν σε ημιυπαίθριους χώρους
    Από το μέλος gedrag στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.04.2013, 13:33
  3. N.4014/11: Υπόγειο (;) που δεν εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια
    Από το μέλος Langouel στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.02.2012, 12:58
  4. N.4014/11: Υπόγειο μεγαλύτερο απ' ό,τι στην οικοδομική άδεια
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.12.2011, 22:04
  5. N.4014/11: Άδεια για 3 διαμερίσματα που έγιναν 2
    Από το μέλος katka στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.11.2011, 10:00

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •