win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή Παράβαση <20τμ σε οριζόντια ιδιοκτησία εντός σχεδίου

    Συνάδελφοι εάν σε μια αυτοτελή ιδιοκτησία έχω 3 αυθαιρεσίες με συνολικό άθροισμα τετραγωνικών < 20τμ ουσιαστικά μπορεί να αντιμετωπιστεί ως μία παράβαση βάζοντας το σύνολο των τετραγωνικών ως υπέρβαση δόμησης ? Το άρθρο 24 παρ.6β αναφέρεται για συνολική επιφάνεια μέχρι 20τμ. Πέραν της υπέρβασης δόμησης έχω και υπέρβαση κάλυψης όταν έχει κτιστεί μικρό μπαλκόνι πάνω από ακάλυπτο και έχει μετατραπεί σε WC το οποίο δεν φαίνεται στα αρχικά σχέδια δεδομένου ότι οι εξώστες έτσι και αλλιώς δεν καταγράφονται στο διάγραμμα κάλυψης ? Έχω κάνει ερώτημα προς το ΤΕΕ αλλά ακόμα δεν πήρα απάντηση.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 21:05 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 19:26 ----------

    Συνάδελφοι άκυρο ως προς το πρώτο ερώτημα διότι έχει απαντηθεί στο Γ μέρος ερωτήσεων από το ΤΕΕ και μου είχε διαφύγει. Ισχύει όμως το ερώτημα για το μπαλκόνι.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    αρχιτέκτων μηχανικός
    Το μέλος gi@ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    01.11.2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    15
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Για το πρώτο σου ερώτημα:
    Από όσα μπορώ να καταλάβω με τα μέχρι στιγμής διευκρινιστικά που έχουν δώσει, θεωρώ ότι κάθε αυθαιρεσία τη δηλώνεις ξεχωριστά.
    Στο φύλλο καταγραφής πρέπει να γράψεις και περιγραφή χώρου.. Και αν διαβάσεις την εγκύκλιο 13, ενότητα Α Ι 3 αναφέρουν "όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία...". Βέβαια κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της και το καλύτερο είναι να περιμένεις απάντηση από το ΤΕΕ.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Συνάδελφε στο Γ' μέρος ερωτο-απαντήσεων του ΤΕΕ αναφέρεται σε συνολικά τετραγωνικά. Στη περίπτωση τη δική μου έχω κτίσιμο τμήματος υπάρχοντος εξώστη, κτίσιμο μικρού μπαλκονιού μη υπάρχοντος στην άδεια και μετατροπή του σε WC αλλά και κλείσιμο τμήματος φωταγωγού. Συνολικά κάτω από 20τμ. Γι'αυτό και απάντησα μόνος μου όταν το είδα. Για το θέμα της υπέρβασης κάλυψης στη περίπτωση του μπαλκονιού αναμένω. Τα τλφ βέβαια που έχουν δώσει από το ΤΕΕ δεν λειτουργούν ποτέ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη maximos75 : 14.11.2011 στις 00:02

Παρόμοια θέματα

  1. Κατασκευή περίφραξης εντός σχεδίου
    Από το μέλος tettris στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.10.2019, 15:56
  2. N.4178/13: Βεβαίωση μη ύπαρξης κτίσματος σε οριζόντια ιδιοκτησία εκτός σχεδίου
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.09.2017, 00:44
  3. N.4178/13: Οριζόντια ιδιοκτησία σε οικοδομή και πλήθος δηλώσεων
    Από το μέλος eirinipats στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.03.2016, 11:04
  4. N.4178/13: Εξ αδιαιρέτου εντός σχεδίου
    Από το μέλος getsakna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2015, 08:46
  5. N.4014/11: Eξώστες εντός Δ, εντός σχεδίου πόλεως
    Από το μέλος janna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.12.2011, 21:25

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •