Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ
    Το μέλος amos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.02.2011
    Περιοχή
    ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    17
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Παραβάσεις στον ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας

    Συνάδελφοι βοήθεια!
    Εχω μιά περίπτωση πολυκατοικίας τριών οροφοδιαμερισμάτων με τρεις ιδιοκτήτες .Οσο αφορά στις παραβάσεις των διαμερισμάτων τους εντάξει βγάζω κάποια άκρη αλλα στις παραβάσεις στους ακάλυπτους και καλυμένους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας σε ποιόν τις χρεώνω? Δεν καταλαβαίνω αν η δήλωση αφορά μόνο τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες (διαμέρισμα) ή και τα μέρη του οικοπέδου που ως χιλιοστά τους ανήκει σύμφωνα με τα ποσοστά τους γιατί και αυτά ιδιοκτησία τους είναι...!
    Ευχαριστώ

  2. Ευχαριστούν οι:


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος spat1980 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    15.12.2009
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    65
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συναδελφοι την ιδια απορια εχω και εγω . Μεχρι τωρα δεν εχει γινει γενικα καποια διευκριση γι αυτο το θεμα. Εχει κανεις υποψη τη γινεται σε μια τετοια περιπτωση;

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος sonja_k δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.04.2011
    Περιοχή
    Αθήνα-Πειραιάς
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    41
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε περίπτωση που από διαμέρισμα Β ορόφου έχει κλειστεί ο ακάλυπτος στο ίδιο επίπεδο τί γίνεται?

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος spat1980 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    15.12.2009
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    65
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τελικα απαντηση στα ερωτηματα ερχεται απο το ΥΠΕΚΑ σημερα εδω στο 1 : http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?filet...language=el-GR

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Dim84 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2011
    Περιοχή
    Μακεδονία-Θράκη
    Αναρτ.
    66
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε περίπτωση που 5 διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας έχουν επεκταθεί στον ακάλυπτο πως ενεργώ?
    Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 26 ισχύει:"Στην περίπτωση συγκυριότητας και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών".
    Ο ακάλυπτος χώρος θεωρείται κοινόχρηστο τμήμα γηπέδου στις πολυκατοικίες. Ωστόσο μήπως με τον όρο ακίνητο εννοείται μόνο το κτίσμα?
    Διαφορετικά, συνάδελφοι σε αυτές τις περιπτώσεις ποιος γείτονας θα συναινέσει (περιπτώσεις οικοδομών με 10 και 20 ιδιοκτήτες)? Συν τοις άλλοις αν δε συναινέσει, πλέον γνωρίζει την αδυναμία σου και ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά...

Παρόμοια θέματα

  1. Νομιμοποίηση θέσεων στάθμευσης σε ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας
    Από το μέλος yiannis79 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.03.2018, 09:43
  2. Θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου
    Από το μέλος advice4u στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.02.2015, 09:09
  3. N.4178/13: Τραπεζοκαθίσματα ΚΥΕ σε κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο
    Από το μέλος Tyfani στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.07.2014, 16:57
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.05.2012, 08:58
  5. N.4014/11: Αποθήκη σε ακάλυπτο χώρο
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.02.2012, 14:04

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •