win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 19 από σύνολο 19
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος Patrick δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2010
    Περιοχή
    Μεσσηνία
    Αναρτ.
    25
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    26
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων

    Πείπτωση με κτίσμα το οποίο είναι τοποθετημαενο με ελάχιστη απόσταση απο αγροτικό δρόμο 1.00μ < 15,00 μ.
    1) τακτοποιηται με φυλλο καταγραφης και πρόστιμο ?
    2) Τοποθετειται στην περιπτωση εκδοσης Ο.Α εντος τριων ετων ? (μοναδικο κτισμα..80 μ2 < 200 μ2)

    εχω καταληξει (λογικα παντα) οτι ανηκει στυην περιπτωση 1 διοτι στην περιπτωση 2 δεν μπορει να εκδοθει αδεια νομιμοποιησης λογω της αποστασης...
    καποια διαφορετικη τοποθετηση συναδελφοι???

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Πώς θα βγει οικοδομική άδεια αν δεν πληρούνται όλοι οι πολεοδομικοί όροι για την έκδοσή της.
    Κι αυτοί δεν είναι μόνο έλεγχος της δόμησης, κάλυψης, όγκου αλλά και των αποστάσεων από τα όρια, τις οικοδομικές γραμμές, κ.λπ.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος apokal δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.10.2011
    Περιοχή
    Ν.Θεσσαλονίκης
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Έχω κι εγώ περίπτωση που δεν πληρούνται οι ελάχιστες αποστάσεις από τον δρόμο -πρόκειται για συνεργείο αυτοκινήτων- ακόμη κι αν καταλήξουμε ότι ρυθμίζεται με το 4014 θα μπορεί μετά να πάρει άδεια λειτουργίας. Μετά την τακτοποίηση τι;;;;

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εκτιμώ ότι θα μπορεί να λάβει άδεια όπως θα μπορεί και να συνδεθεί με το δίκτυο της ΔΕΗ αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους jennyvlo
    Εγγραφή
    25.11.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    146
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα την άποψη σας για μια περίπτωση μεζονέτας με υπόγειο, σε συγκρότημα κατοικιών εκτός σχεδίου, όπου εκτός των άλλων αυθαιρεσιών (υπέρβαση υπογείου, αλλαγή χρήσης υπογείου, ξεμπάζωμα, υπέρβαση ΚΧ σε ισόγειο και όροφο..κλπ) υπάρχει και υπέρβαση πλαγίων ορίων της κατοικίας κατά 60% της επιφάνειας της κάλυψης της. Αυτό σημαίνει ότι όχι μόνο τα αυθαίρετα μέτρα, αλλά και κάποια από τα νόμιμα έχουν υπέρβαση σε πλάγια όρια.
    Απορίες:
    1) Ποια τετραγωνικά θα συμπληρώνατε σαν ΥΔ με αυξητικό συντελεστή την υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων??? Όλα, δηλαδή Εμβ υπογείου+Εμβ. ισογείου+ Εμβ ορόφου (δλδ αν έχω 3 ορόφους, 3 φορές επί το εν λόγω εμβαδό) που είναι μέσα στα πλάγια όρια ή θα αναφερόσασταν σε τετραγωνικά κάλυψης (δλδ 1 φορά επί το εν λόγω εμβαδό) ???

    2) Θα χρησιμοποιούσατε άλλη καρτέλα για τα νόμιμα τ.μ. και άλλη για τις επιπλέον υπερβάσεις δόμησης ??

    2) Σε σχετικές σημειώσεις της Κ. Μπούτου- Λεμπέση αναφέρεται οτι και στα εκτός σχεδίου, η παραβίαση ορίου στο πρόσωπο του αγρού αποτελεί παραβίαση Δ (και όχι πλαγίων ορίων) γεγονός που ανεβάζει το κόστος λόγω μεγαλύτερου συντελεστή. Συμφωνείτε?
    http://lib.teekerk.gr/bitstream/lib..../1/111207a.pdf

    Οι απόψεις σας θα βοηθούσαν πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2011
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Αναρτ.
    38
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εχω ακριβώς την ίδια απορία!!!!!!!!!!!!! Δε θα μπορούσες να τη διατυπώσεις καλύτερα!!!!!!!
    Καμία βοήθεια παιδιά????

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους jennyvlo
    Εγγραφή
    25.11.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    146
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μετά από ερώτησή μου στο ΤΕΕ μου απάντησαν τα εξής:
    1) Ναι, βάζεις ό,τι τετραγωνικά έχεις μέσα στο Δ σαν ΥΔ με αυξητικό συντελεστή των πλ. αποστάσεων επί 3 φορές (αν έχεις 3 ορόφους).
    Όσο για την υπέρβαση σε κάλυψη, αυτή τη βάζεις 1 φορά μόνο, γιατί μου είπε πως έτσι το συμφώνησαν .

    2) Ναι, χρησιμοποιείς άλλη καρτέλα για ότι είναι μέσα στο Δ και άλλη για τα υπόλοιπα.

    3) Έτσι είναι γιατί στη φόρμα του τεε όπου παραβίαση πλαγίων αποστάσεων έχει τις επιλογές "<20% Δ" , ">20% Δ" κ.ο.κ.

  8. Ευχαριστούν οι:


  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
    Τα βρίσκω όλα πολύ λογικά και όσο αφορά το (2) που μου έτυχε σε εντός σχεδίου όμως, εφάρμοσα την μέθοδο του ΤΕΕ όπως την περιέγραψες.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους jennyvlo
    Εγγραφή
    25.11.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    146
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να βοήθησα !

    Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Η μετακίνηση του κτιρίου σε μή σύνομμη θέση μπορεί να δηλωθεί σαν παράβαση με κάποιο τρόπο ??? Η Ο.Α. δεν κατοχυρώνει το συγκεκριμένο κτήριο στη συγκεκριμένη θέση και ΜΟΝΟ???
    Αν ναί , τότε δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι τι κτίσμα κτίστηκε στον κοινόχρηστο χώρο του αγροτεμαχίου??? ( info: συγκρότημα εξ' αδιαιρέτου, εκτός σχεδίου, με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας)
    Η κοπέλα του τεε, μία από τις λύσεις που μου πρότεινε ήταν να βάλω μια λοιπή παράβαση για τη μετακίνηση του κτιρίου από την κανονική του θέση μέσα στο Δ, τεκμηριώνοντάς το στην τεχνική έκθεση.
    Θα μπορούσα δηλαδή να "ξεφορτωθώ" αυτή την παράβαση βάζοντας ένα πεντακοσάρικο και να βάλω τις υπόλοιπες παραβάσεις μου σε σχέση με την άδεια που έχω ???
    ή
    Αν έχω ένα κομμάτι α του κτιρίου μέσα στο Δ και ένα κομμάτι β έξω από αυτό, θεωρώ τα μέτρα α ως ΥΔ με αυξητικούς συντελεστές κλπ ....
    και ότι από την άδεια που είχα έγιναν μόνο τα μέτρα β???

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η μετακίνηση του κτηρίου σε θέση άλλη απ' αυτή που φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας, είναι λοιπή παράβαση.
    Συνεπώς, υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό και ελάχιστο πρόστιμο 500¤. Μάλιστα, κατά την άποψή μου, ο προϋπολογισμός θα μπορούσε να είναι και μηδενικός.

    Τις υπόλοιπες παραβάσεις τις υπολογίζεις κατά τα γνωστά.

    Αν τώρα, το κτήριο κατασκευάστηκε σε θέση που παραβιάζει και κάποιο όριο, τότε βάζεις και τον αντίστοιχο συντελεστή για τα μέτρα μόνο που παραβιάζουν το όποιο όριο. Τα υπόλοιπα, σε νέο φύλλο χωρίς παράβαση ορίου.

    Αυτό δεν σου είπαν στο ΤΕΕ αν κατάλαβα καλά; Αυτό θα έκανα και εγώ στη θέση σου.

  12. Ευχαριστούν οι:


  13. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους jennyvlo
    Εγγραφή
    25.11.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    146
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις Χάρη.
    Απλά ημουν λίγο επιφυλακτική ως προς την απάντηση, αλλά τελικά νομίζω οτι αυτό θα εφαρμόσω.
    Ευχαριστώ πολύ!

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2011
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Αναρτ.
    38
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το μόνο θέμα για μένα που υπάρχει κ γιαυτό ξαναέθεσα κ την απορία της κοπέλας είναι ότι στις οδηγίες μας λένε ότι πρέπει να βάζουμε κάθε αυτοτελή κ ανεξάρτητη ιδιοκτησία ξεχωριστά! Οπότε κάνοντας τα παραπάνω στην ουσία είναι σαν να χωρίζουμε το κτίριο στα δύο,αυτό που δεν έχει παραβίαση δ κ αυτό που έχει! Κι εγώ έτσι όπως λέτε το είχα κάνει ,αλλά μετά από συζήτηση με τους υπαλλήλους της αντίστοιχης πολεοδομίας που θα μου το ελέγξουν κιόλας προέκυψε η διαφωνία αυτή. Ισχυπίστηκαν ότι θα μου το βγάλουν άκυρο αν τύχει κ με ελέγξουν, γιατί χωρίζω λέει μια αυτοτελή ιδιοκτησία κ δεν πρέπει.... Τι να πω... Εγώ συμφωνώ μαζί σας πάντως..

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σαφώς κάθε ιδιοκτησία και ξεχωριστή δήλωση.
    Κάνοντας τα παραπάνω που ανέφερα πώς παραβιάζεις το πνεύμα ή το γράμμα του νόμου.
    Δεν κατάλαβα αυτό που αναφέρεις.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2011
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Αναρτ.
    38
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αυτο που συζήτησα με την πολεοδομία είναι το εξής..
    Αν πχ σε ενα σπίτι 50μ2 παραβιάζουν το δ τα 15μ2 , σύμφωνα με την πολεοδομία θα έπρεπε να πολλαπλασιάσω τα 50μ2 με το 1,2 καο όχι μόνο τα 15μ2...γιατί έτσι λέει δε διασπάω το ενιαίο σπίτι...

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αυτό δεν είναι λογικό. Μπορεί λόγω 1τμ όλο το σπίτι να χαρακτηρίζεται ως αυθαίρετο, αλλά δεν είναι δυνατόν και εννοώ λογικό το πρόστιμο να υπολογίζεται για το εμβαδόν όλου του σπιτιού.
    Και για να αποδείξουμε το παράλογο του θέματος, ας πάρουμε ως μηχανικοί κάποια οριακή κατάσταση (συνοριακές συνθήκες).
    Ας πούμε ότι το σπίτι είναι εμβαδού 500τμ και ότι μόνο 0,5τμ παραβιάζει το Δ.
    Θα υπολογίσουμε το πρόστιμο για όλα τα 500τμ όταν η όποια παράβαση είναι ήσσονος σημασίας;

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2011
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Αναρτ.
    38
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα!!! Κ εγώ έτσι έχω καταλήξει να τα υπολογίσω...φοβάμαι όμως ότι αυτοί ποι θα με ελέγξουν δεν έχουν την ίδια άποψη...
    Οπότε αν σε ένα νόμιμο σπίτι που έχει μετακινηθεί σε σχέση με την άδεια κ παραβιάζει πλέον το δ ( τα 10 μ2 του μόνο), σε αυτά τι συντελεστές θα μπούν????? Θα βάλετε κ υπέρβαση δόμησης????????

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Υπέρβαση δόμησης, ΜΟΝΟ αν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Αν υπάρχει μόνο παράβαση του Δ, γιατί να βάλεις ΚΑΙ υπέρβαση δόμησης;

    Είναι σίγουρο eli ότι οι ευθύνες μας είναι τεράστιες και γι αυτό στην αμοιβή μας θα πρέπει να υπολογίζουμε και δικαστικά έξοδα!
    Το κακό είναι ότι είτε έτσι το υπολογίσεις είτε αλλιώς, κάποιος μπορεί να είναι ανικανοποίητος και κάποια στιγμή να σε μηνύσει.
    Είτε το δημόσιο διαμέσου των ελεγκτών που θα σου πουν ότι κακώς υπολόγισες έτσι όπως υπολόγισες τα πρόστιμα, είτε ο ιδιοκτήτης που θα θεωρεί ότι του υπολόγισες υπέρογκα πρόστιμα και ότι τον ζημίωσες.

    Φαντάσου σκηνικό, να κάνει ο ιδιοκτήτης ό,τι του πεις, εσύ να ακολουθήσεις τις συμβουλές τις πολεοδομίας, ο ιδιοκτήτης μετά από κάποιο καιρό ίσως να διαβάσει αυτά που γράφουμε εδώ ή να του τα πει κάποιος άλλος μηχανικός, τι μ..κας ήταν και ότι τον έπιασαν κότσο, να το ψάξει νομικά και να σε μηνύσει!
    Ο υπάλληλος της πολεοδομίας θα βγάλει την ουρά του απ' έξω και θα πει ότι στην τελική το δημόσιο δεν ζημιώθηκε.
    Εσύ... θα πας σε δικηγόρο, θα του καταθέσεις την αμοιβή σου από τη ρύθμιση, ίσως και περισσότερα, και ακόμα κι αν δικαιωθείς θα έχεις χάσει λεφτά και τον ύπνο σου για κάμποσο καιρό.

    Ας προσέχαμε όσοι μπλέξαμε με τον Ν.4014/11.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2011
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Αναρτ.
    38
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ααααααααααααααααααααααααααααααχ!!!!!!!!!!!! Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα... Κ πλέον είμαι σίγουρη ότι δυο μηχανικοί δεν υπάρχει ούτε 1 στο 1000000 περίπτωση, σε λίγο περίπλοκες αυθαιρεσίες, να υπολογίσουν το ίδιο πρόστιμο... Σε αυτό αλήθεια ποιος φταίει? Εμείς οι μηχανικοί ή οι νομοθετούντες?????????
    Κ αν φταίω εγώ ως Ευτυχία, που ασχολήθηκα εντάξει... Αλλά έτσι όπως είναι η οικονομική κατάσταση κ οι επαγγελματικές επιλογές που υπάρχουν,τα αυθαίρετα ίσως είναι κ μονόδρομος για να βγάλεις κάποια χρήματα κ να επιβιώσεις...

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από eli Προβολή Ανάρτησης
    ...δυο μηχανικοί δεν υπάρχει ούτε 1 στο 1000000 περίπτωση, σε λίγο περίπλοκες αυθαιρεσίες, να υπολογίσουν το ίδιο πρόστιμο...
    Δυστυχώς, είναι έτσι ακριβώς!!!

    Πιστεύω δε, ότι δεν έχει νόημα η απόδοση ευθυνών αυτήν την ώρα.

    Όπως σωστά είπες, η ενασχόληση με τις δηλώσεις του Ν.4014/11 είναι ίσως η μοναδική επαγγελματική διέξοδος μαζί με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις για την πλειοψηφία των μηχανικών.
    Και είναι κρίμα να σπαταλούμε τον χρόνο μας με τέτοιες γραφειοκρατικές μπούρδες που καμία σχέση δεν έχουν με την επιστήμη μας και ενώ παράγουν ΑΕΠ δεν συμβάλουν καθόλου στην πραγματική ανάταση της πατρίδας μας.

  22. Ευχαριστούν οι:

    eli

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Τοπογραφικό, αλλά και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.03.2017, 16:27
  2. N.4178/13: Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και ισχύοντες όροι δόμησης
    Από το μέλος vagzaf στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.09.2016, 23:09
  3. N.4178/13: Ημιτελές κτίσμα σε εκτός σχεδίου περιοχή
    Από το μέλος Nliag στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.01.2016, 15:26
  4. N.4178/13: Παραβίαση πλάγιων αποστάσεων
    Από το μέλος nadgek στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.11.2014, 11:22
  5. Τοπογραφικό, και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων σε ΟΑ
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.01.2014, 16:41

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •