Συναδελφοι καλησπερα απο Αμοργο

Φφανταστειτε τι τραβανε οι μηχανικοι σε νησια της αγονης γραμμης, οπου δεν υπαρχουν υπηρεσιες για να επισκεφτουμε και να ρωτησουμε και προσπαθουμε με τα τηλεφωνα και μεσω internet...

Εχω και εγω καποιες αποριες σχετικα με την νομιμοποιηση αυθαιρετων...αν μπορει καποιος πιο εμπειρος να με βοηθησει, γιατι νομιζω οτι αφορουν και αλλους συναδελφους:

1) Σε εκτος σχεδιου αγροτεμαχιο, τζ 1400ευρω, αρτιο & οικοδομησιμο υπαρχει παλαιος σταβλος 40 μ2...σε αυτο σημερα επιτρεπονται μεχρι 150μ2...
Εχουν ανεγερθει χωρις αδεια επιπλεον τρεις αποθηκες 81μ2, 68μ2 & 38μ2...συνολικα 187μ2...συμφωνα με την εκτος σχεδιου δομηση και ειδικα για την Αμοργο, παλαια κτισματα κατω των 50μ2 δεν προσμετρωνται στη δομηση...Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση; Διαβαζοντας τα παραδειγματα 2 & 4 για τον υπολογισμο του προστιμου απο το ΤΕΕ συμπεραινω οτι: Πληρωνω παραβολο 2000 ευρω, βγαζω αδεια (εντος 3 ετων) για τις αποθηκες των 81μ2 & 68μ2 ωστε να ειμαι μεσα στα 150μ2 που επιτρεπονται και τακτοποιω με τον 4014 την αλλη αποθηκη των 38μ2...ή βαζω και τα 187μ2 σαν υπερβαση δομησης, με τα οποια βγαινει ενα υπερογκο προστιμο;

...

Σσυγνωμη αν ρωταω πολλα, αλλα ειστε η μονη διεξοδος, ειδικα τωρα και με τις απεργιες...

Τα κεφαλαία απαγορεύονται από τους Κανόνες Λειτουργίας του eMichanikos.gr. Διαβάστε ΕΔΩ.
Ο Γενικός Διαχειριστής.