win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Αποτελέσματα: 21 έως 39 από σύνολο 39
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠ
    Το μέλος GPER δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.11.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    24
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα της θέρμανσης και οι "έμποροι" μιλάνε μόνο για το βαθμό απόδοσης της πηγής θερμότητας. Πάρτε λέβητα ιόντων με 157% απόδοση ή έστω 99% πραγματική. Τι απώλειες θα έχω απο το δίκτυο διανομής ? Τι βαθμό απόδοσης θα έχουν οι τερματικές μονάδες ? Καμμιά κουβέντα γι αυτά.
    Για να μην μακρυγορώ, είτε λέβητας ιόντων είτε ηλεκτρικός λέβητας έχουν την ίδια απόδοση που εξαρτάται απο το δ.δ. και τις τερματικές μονάδες. Συνεπώς στους δύσκολους καιρούς για να μην πεθάνουμε απο το κρύο, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος (που ήδη λειτουργεί), αγοράζουμε ένα καλό θερμοπομπό, με 200¤ περίπου το κομάτι, για κάθε χώρο που μπορεί να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα στο σπίτι μας (π.χ. 3-4 τεμ για σπίτι 100-120 τ.μ. για 4-5 άτομα). Επιλέγουμε θερμοπομπό με θερμοστάτη και όσο το δυνατό μεγαλύτερη επιφάνεια. Είμαι αντίθετος με τη χρήση ηλεκτρικού για θέρμανση, αλλά αυτή τη στιγμή η λύση των αυτόνομων μεταφερόμενων θερμοπομπών είναι αυτή με το μικρότερο κόστος εγκατάστασης και επιλογής του ύψους αυτου, που βέβαια επηρεάζει τη συνολικότερη θερμική άνεση, αλλά συμβαδίζει με την τσέπη του καθενός.
    Τέλος αυτοί που έχουν κεντρική θέρμανση, ας φροντίσουν τον λέβητα (Β.Α. 90-93%) το δ.δ. και τα σώματα καλοριφέρ (ξεσκεπάστε τα).
    Ένας ενεργειακός επιθεωρητής που γνωρίζει θα μπορούσε να απαντήσει τεκμηριωμένα σε κάθε πρόβλημα τέτοιας φύσης

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος christhano δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.08.2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δουλεύω τον λέβητα ιόντων στο σπίτι μου ένα μηνά τώρα τα αποτελέσματα είναι θετικά το σπίτι είναι στους 21°C 24h και η κατανάλωση με μετρητή κιλοβάτ είναι 200kW τον μήνα φυσικά παρακολουθώ ακόμα την συμπεριφορά του αλά ας μην κατηγορούμε ένα προϊόν προτού το παρακολουθήσουμε πρώτα και δούμε πώς συμπεριφέρεστε και μην ξεχνάμε κάτι είμαστε μηχανικοί πρέπει να πειραματιζόμαστε και λίγο όχι να κατηγορούμε κάτι που δεν το ξέρουμε καν πολύ εδώ κατηγορούν το προϊόν χωρείς αποδείξεις ας κατηγορήσουν όσοι έχουν αποδείξεις εγώ το έχω στο ίδιο μου το σπίτι και σαν λέω απλά τη βλέπω
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη christhano : 09.11.2012 στις 18:59

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κάθε λύση έχει τα συν και τα πλην.
    Τα συν για τους λέβητες ιόντων είναι το μικρό μέγεθος, η ανυπαρξία δεξαμενής αποθήκευσης καυσίμου και το μικρό κόστος κτήσης σε σχέση μ' άλλα συστήματα.
    Όσον αφορά στο κόστος χρήσης θα σε παραπέμψω ΕΔΩ, όπου υπάρχει μια αξιόλογη δουλειά για την οικονομική σύγκριση των συστημάτων θέρμανσης.

    Συγκρινόμενοι οι λέβητες ιόντων μ' άλλα συστήματα που χρησιμοποιούν το ίδιο ακριβώς καύσιμο, δηλαδή ηλεκτρική ενέργεια, όπως είναι οι αντλίες θερμότητας αέρα-νερού, βλέπουμε ότι υστερούν λόγω ακριβώς του γεγονότος ότι οι αντλίες θερμότητας έχουν έναν πολύ υψηλότερο βαθμό απόδοσης.

    Συγκρινόμενοι μ' άλλα συστήματα που χρησιμοποιούν άλλα καύσιμα, όπως π.χ. οι λέβητες βιοκαυσίμων (ξύλου/πέλετ) βλέπουμε ότι υστερούν σημαντικά στο κόστος χρήσης.
    Διαφορά που θα οξυνθεί όταν σε λίγους μήνες αυξηθεί το ρεύμα κατά 30% όπως φημολογείται.

    Υ.Γ.: Προφανώς εκ παραδρομής έγραψες kW και όχι kWh.
    Η κατανάλωση μετριέται σε kWh (μονάδα ενέργειας) και όχι σε kW (μονάδα ισχύος).
    Αν λοιπόν κατανάλωσες 200kWh το μήνα, τότε κατά μέσο όσο κατανάλωσες 200/30= 6,67kWh/ημέρα. Ή 6,67/24=0,28kWh την ώρα.
    Τι ισχύος είναι ο λέβητας;
    Αν διαιρέσεις την ενέργεια που κατανάλωσες ανά ώρα, δηλαδή τις 0,28kWh με την ισχύ του λέβητα θα υπολογίσεις πόσα λεπτά χρησιμοποιείς κατά μέσο όρο τον λέβητα ανά ώρα.
    Αν τώρα πολλαπλασιάσεις με το βαθμό απόδοσης, έστω ότι είναι 99% θα υπολογίσεις πόση ενέργεια από την παραγόμενη πήγε στο δίκτυο θέρμανσης.
    Πάρε υπόψη σου τις απώλειες του δικτύου (πολύ μικρές αν είναι ατομικός και μικρό το δίκτυο) και τις απώλειες των τερματικών μονάδων (σώματα καλοριφέρ) και θα βγάλεις την ενέργεια που φτάνει τελικά ως θερμότητα στον χώρο.
    Ο ένας μήνας είναι μικρό χρονικό διάστημα για διαπιστώσεις, πολύ περισσότερο όταν ακόμα δεν ήρθε ο χειμώνας.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠ
    Το μέλος GPER δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.11.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    24
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από christhano Προβολή Ανάρτησης
    Δουλεύω τον λέβητα ιόντων στο σπίτι μου ένα μηνά τώρα τα αποτελέσματα είναι θετικά το σπίτι είναι στους 21°C 24h και η κατανάλωση με μετρητή κιλοβάτ είναι 200kW τον μήνα φυσικά παρακολουθώ ακόμα την συμπεριφορά του αλά ας μην κατηγορούμε ένα προϊόν προτού το παρακολουθήσουμε πρώτα και δούμε πώς συμπεριφέρεστε και μην ξεχνάμε κάτι είμαστε μηχανικοί πρέπει να πειραματιζόμαστε και λίγο όχι να κατηγορούμε κάτι που δεν το ξέρουμε καν πολύ εδώ κατηγορούν το προϊόν χωρείς αποδείξεις ας κατηγορήσουν όσοι έχουν αποδείξεις εγώ το έχω στο ίδιο μου το σπίτι και σαν λέω απλά τη βλέπω
    Και εγώ εδώ και ένα μήνα μόλις χθές άναψα για 2-3 ώρες το τζάκι ...
    Θέλω να πω οτι δεν λέει τίποτα η "μέτρηση" που έκανες γιατί δεν έθεσες σημεία αναφοράς και προδιαγραφές ώστε να μπορούν να συγκριθούν με άλλα συστήματα θέρμανσης. Βέβαια όλα αυτά θα μπορούσαν να περιλαμβάνονται σε ένα αξιόπιστο πιστοποιητικό (με περιγραφή της μεθοδολογίας) την εγκυρότητα του οποίου θα μπορούσαμε ως Μηχανικοί να ελέγξουμε. Εν πάση περιπτώσει προτείνω να τοποθετήσεις έναν ωρομετρητή στον λέβητά σου, έτσι ώστε να ξέρεις πόσες ώρες χρειάστηκες θέρμανση, να εκτιμήσεις πόσες kwh κατανάλωσες παραπάνω απο την αντίστοιχη περσινή περίοδο, ευελπιστώντας οτι δεν άλλαξες τις συνήθειές σου και ο καιρός ήταν ο ίδιος και μετά απ'όλες αυτές τις παραδοχές να υπολογίσεις την ωριαία κατανάλωση του λέβητα.
    Άκουσα οτι κυκλοφορούν στην αγορά μετρητές που μπαίνουν στην πρίζα και σου δείχνουν τηυν κατανάλωση της συσκευής σου. Ίσως θα ήταν ένας καλός τρόπος για να υπολογίσεις την κατανάλωση του λέβητα και μετά να το συγκρίνεις με το πετρέλαιο, αέριο κ.λ.π.
    Το "έχω ξοδέψει ..τόσο" δεν λέει τίποτα. Άλλωστε φέτος , μέχρι τώρα ο καιρός μας έκανε το χατήρι ...

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θα φανεί από τον λογαριασμό του ρεύματος το πόσο ξόδεψε για τη θέρμανση.
    Βασιζόμενοι στην υπόθεση ότι η ενέργεια που ξοδεύουμε για τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές είναι σταθερή.
    Υπόθεση που δεν είναι βάσιμη σε ορισμένες περιπτώσεις όπως π.χ. όταν προστεθεί νέο μέλος στην οικογένεια.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Τεχνίτης
    κατασκευαστης οικοδομων μελος της ενωσης κατασκευα
    Το μέλος nikos petratos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.08.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    τοτε ολη η ευρωπη που το εχει τοσες δεκαετιες ειναι ασχετοι και εμεις οι σχετικοι.και μετα λεμε γιατι παμε κατα διαολου .μπραβο κυριοι.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Μην είσαι επιθετικός φίλε μου. Ακόμα και αν έχεις δίκιο το χάνεις.
    Κανένας δεν είπε ότι εμείς οι Έλληνες είμαστε οι έξυπνοι και οι άλλοι κουτόφραγκοι.
    Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι εδώ και δεκαετίες χρησιμοποιείται κυρίως το φυσικό αέριο για θέρμανση στη Δυτική Ευρώπη.
    Όπως όμως είπα παραπάνω, κάθε σύστημα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του.
    Περιμένω να ακούσω τα δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα Νίκο και ειδικότερα να μου απαντήσεις, εφόσον βέβαια το επιθυμείς, στα όσα έγραψα παραπάνω, στην ανάρτηση #23.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Τεχνίτης
    κατασκευαστης οικοδομων μελος της ενωσης κατασκευα
    Το μέλος nikos petratos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.08.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    κατ αρχην συγγνωμη για το επιθετικο υφος μου αλλα βαρεθηκα να κατηγορουν κατι που δεν το εχουν δοκιμασει.εχω μια πολυ μεγαλη πρακτικη εμπηρια στα συστηματα θερμανσης και οσο για το αεριο επειδη εχω κανει πολλα χρονια στο εξωτερικο θα σου πω οτι ναι μεν αλλα .οι χωρες με πυρηνικη ενεργεια εχουν πολυ φτηνο ρευμα και λειτουργουν το συστημα αυτο και οχι το αεριο.γι αυτο και το συστημα ανθισε στις χωρες οπως η ρωσια που εχει αεριο.οσο για την αποδοση τους το λαθος ξεκηνησε απο βορεια ελλαδα που αρχισαν και ελεγαν για cop1.5-4 νομιζωντας οτι η γρηγορη αποδοση αφορα το cop.ΛΑΘΟΣ.Η αποδοση εχει να κανει με την συνεχη λειτουργεια του συστηματος.στο σπιτι μου το εχω αναμενο συνεχεια στους 21 βαθμους με καταναλωη απο 800-1100 kwh το μηνα(180μ2-3 επιπεδα-3 θερμοστατες-κατηγορια Γ).απλα και οποιος θελει τα ελεγχει.οσο για τους αλλους που τα εχω τοποθετησει εως σημερα (περιπου 150 τεμαχια)απο τον μαιο εως σημερα με εξαιρεση 2 που δεν ειχαν παροχη ρευματος ολα τα αλλα δουλευουν αψογα και με φοβερη οικονομια,γιαυτο και -δοξα το θεο- πνιγομαι στην δουλεια.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το εν λόγω σύστημα θέρμανσης κατηγορήθηκε για πράγματα που υποσχόταν ενώ δεν έκανε.
    Θα συμφωνήσεις νομίζω ότι δεν υπάρχουν "μαγικά" συστήματα θέρμανσης.
    Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά και πρέπει να εφαρμόζονται αναλόγως της περίπτωσης.
    Αν ήταν διαφορετικά, το κυρίαρχο σύστημα θα είχε επικρατήσει των άλλων.

    Ας πάμε λοιπόν στο δια ταύτα.
    Ο τελικός βαθμός απόδοσης ενός συστήματος θέρμανσης έχει τρεις επιμέρους βαθμούς απόδοσης.
    α) βαθμός απόδοσης μονάδας παραγωγής (π.χ. λέβητα)
    β) βαθμός απόδοσης δικτύου μεταφοράς (π.χ. σωληνώσεις μεταφοράς ζεστού νερού)
    γ) βαθμός απόδοσης τερματικών μονάδων (π.χ. πάνελ)

    Οι λέβητες ιόντων δεν επηρεάζουν καθόλου τα (β) και τα (γ). Σωστά;
    Το μόνο που επηρεάζουν είναι το (α).
    Ποιος ο βαθμός απόδοσης ενός λέβητα ιόντων;
    Ποιος είναι δηλαδή ο λόγος ισχύος που βγαίνει προς ισχύ που μπαίνει.

    Παίρνεις λοιπόν αυτόν τον λόγο και τον συγκρίνεις μ' άλλα συστήματα, π.χ. λέβητες που χρησιμοποιούν άλλο καύσιμο, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, υγραέριο, ξύλο, πέλλετ, αλλά και συστήματα που χρησιμοποιούν ως καύσιμο πάλι τον ηλεκτρισμό, όπως οι αντλίες θερμότητας.

    Το πετρέλαιο είναι ακριβό.
    Το φυσικό αέριο δεν υπάρχει παντού.
    Το υγραέριο δεν είναι εύκολο να τοποθετηθεί παντού.
    Το ξύλο και το πέλλετ χρειάζονται αποθηκευτικό χώρο, συντήρηση και συχνή χειρωνακτική τροφοδοσία με καύσιμο.
    Από τα παραπάνω συστήματα το πιο οικονομικό βγαίνει το ξύλο (λέβητες ξύλου), θεωρητικά τουλάχιστον. Λόγω όμως των πολλών άλλων μείον, δεν χρησιμοποιείται ευρέως.

    Αν καταλήξουμε στη χρήση ρεύματος ως καυσίμου, τότε οι αντλίες θερμότητας έχουν το πλεονέκτημα. Λόγω ακριβώς του υψηλότερου βαθμού απόδοσης από τους λέβητες ιόντων. Είναι όμως ακριβές και συνεργάζονται καλύτερα με ενδοδαπέδια ή έστω fan coils. Για να συνεργαστούν με τα κοινά σώματα που έχουμε, τα γνωστά πάνελ, αυτά πρέπει να έχουν μεγαλύτερες διαστάσεις αν το ζεστό νερό δεν φτάνει τους 80°C αλλά τους 55°C.

    Τα παραπάνω είναι βέβαια πολύ γενικά.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που καλύτερες λύσεις είναι τα απλά κλιματιστικά ή άλλα συστήματα, π.χ. ενεργειακά τζάκια κ.λπ.

    Και οι λέβητες ιόντων έχουν φυσικά τη θέση τους στην αγορά.
    Το αν πνίγεσαι στη δουλειά είναι σίγουρα ευχάριστο για σένα, αυτό όμως δεν σημαίνει την υπεροχή ενός συστήματος έναντι ενός άλλου.
    Μπορεί ας πούμε να είσαι πολύ καλός έμπορος και να μάζεψες όλους όσους επιθυμούν να αγοράσουν λέβητα ιόντων.

    Να ξέρεις πάντως ότι προκαταλήψεις δεν υπάρχουν στους επιστήμονες μηχανικούς. Αλλιώς δεν θα ήταν επιστήμονες αλλά "μάγοι".
    Έτσι και εγώ και άλλοι συνάδελφοι που τα συζητάμε έχουμε συστήσει λέβητες ιόντων για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου θεωρήσαμε ότι ήταν η βέλτιστη τεχνικά και οικονομικά λύση. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει την υπεροχή του συστήματος εν γένει.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΙ ΛΕΒΗΤΕΣ ΙΟΝΤΩΝ


    Ανακοίνωση του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ


    Εκ του επιστημονικού συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανολόγων ηλεκτρολόγων,
    αναλαμβάνεται η παρούσα πρωτοβουλία ενημέρωσης του καταναλωτικού κοινού.
    Αναγνωρίζεται απόλυτα η δύσκολη οικονομική συγκυρία που βιώνουμε και η οποία εν
    μέρει προέρχεται και από την αύξηση της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης.
    Απολύτως δικαιολογημένα επανέρχονται σε χρήση παλαιές εναλλακτικές μέθοδοι
    θέρμανσης, όπως λέβητες βιομάζας ή παρουσιάζονται και νέες, όπως είναι οι ηλεκτρικοί
    λέβητες ιόντων.
    Επειδή υπέπεσε στην αντίληψη
    μελών του συλλόγου μας, πως παρουσιάζονται οι εν λόγω
    λέβητες ως να έχουν βαθμό απόδοσης 150%, οφείλουμε ως επιστημονικός σύλλογος να
    παραθέσουμε την σχετική πραγματική γνώση.
    ΚατΆ αρχήν δεν υπάρχει στην φύση διεργασία, η οποία να εμφανίζει βαθμό αποδόσεως
    μεγαλύτερο από 100%, στην πραγματικότητα ούτε τόσο δεν μπορεί να επιτευχθεί.
    Ωστόσο ένας εκ των υψηλοτέρων βαθμών αποδόσεως που μπορεί τοπικά να εμφανιστεί,
    είναι κατά την μετατροπή της ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμότητα. Δηλαδή συσκευές, όπως
    ηλεκτρικές κουζίνες, ηλεκτρικά αερόθερμα, θερμοπομποί, ηλεκτρικές σόμπες και κάτοπτρα
    ακτινοβολίας, ηλεκτρικοί λέβητες αντιστάσεων, ηλεκτρικοί λέβητες ιόντων κλπ. εμφανίζουν
    βαθμούς απόδοσης 97‐99%.
    Ειδικά όσον αφορά τους ηλεκτρικούς λέβητες ιόντων, επειδή εμφανίζονται στην αγορά ως
    νέα τεχνολογία, τονίζεται πως αντιθέτως βασίζονται σε τεχνολογία πολύ παλαιά, ήτοι της
    παραγωγής θερμότητας άμεσα στην μάζα ρευστού υψηλής αγωγιμότητας, μέσω διαρροής
    ηλεκτρικού ρεύματος. Ο δε βαθμός αποδόσεως είναι ο ίδιος και παραπλήσιος με όλες τις
    υπόλοιπες προαναφερόμενες ηλεκτρικές συσκευές. Το ιδιαίτερα θετικό χαρακτηριστικό των
    ηλεκτρικών λεβήτων ιόντων, είναι ο μικρός τους όγκος ως προς την ονομαστική ισχύ τους,
    ήτοι διαθέτουν υψηλή ειδική ισχύ.
    Απλά, ένας ηλεκτρικός λέβητας αντιστάσεων ή ιόντων ονομαστικής ισχύος 6 KW παράγει
    στην καλύτερη περίπτωση 5.88 KW θερμότητας στο νερό και απορροφά για κάθε ώρα
    λειτουργίας του σε πλήρες φορτίο, ακριβώς 6 KWH ηλεκτρικού ρεύματος.
    Οτιδήποτε άλλο λέγεται ή δυστυχώς εμφανίζεται με πιστοποιητικά μετρήσεων εκ του
    εξωτερικού, είναι απολύτως παραπλανητικά.
    Τέλος οφείλουμε, ως ενεργειακοί μηχανικοί, να ενημερώσουμε και να αποτρέψομε τον
    καταναλωτή να χρησιμοποιεί ηλεκτρική ενέργεια μετατρεπόμενη άμεσα σε θερμότητα, για
    την θέρμανση χώρων, τουλάχιστον σε μόνιμη και κύρια βάση, διότι ο συνολικός βαθμός
    απόδοσης του συστήματος παραγωγής μεταφοράς και κατανάλωσης της ηλεκτρικής
    ενέργειας ως θερμότητα, είναι ιδιαίτερα μικρός και η εν λόγω χρήση επιζήμια για την
    εθνική οικονομία.
    Για τον Σύλλογο
    Ο πρόεδρος Ο Γραμματέας
    Αφεντουλίδης Αριστείδης Γιαννακίδης Δημήτριος
    Δρ. Ναυπηγός Μηχ/γος Μηχ/κός Διπλ. Ηλεκτρολόγος Μηχανικό

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος christhano δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.08.2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Με τεράστια έκπληξη διαπίστωσα πώς ο λέβητας ιόντων κάνει φοβερή οικονομία αρκεί να δουλεύετε σωστά για σπίτι 140m2 και 24h θέρμανση στους 21 βαθμούς στην Τρίπολη με 5 εκατοστά μόνωση το κόστος ήταν 1000 εύρο στους 6 μήνες.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    ηλεκτρονικος μηχανικος Τ.Ε.
    Το μέλος dalai δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.06.2013
    Περιοχή
    ξανθη
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τι διαφορα εχει ενας λεβητας ιοντων 4000watt, απο ενα θερμοσυφωνα επισης 4000watt στην θερμικη αποδοση? ΚΑΜΟΙΑ !! Αλλα επιλεγουμε να ριχνουμε 2000 ευρω για το λεβητα ιοντων ... με τις υγειες μας...

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οικονομία πετυχαίνουμε μόνο και μόνο αν μεταβούμε σε ατομική θέρμανση από κεντρική.
    Ακόμα περισσότερο αν μεταβούμε από έναν κακοσυντηρημένο χαμηλής απόδοσης λέβητα πετρελαίου σε σύγχρονο λέβητα οποιουδήποτε καυσίμου.
    Βεβαίως δε, αν θερμομονώσουμε μη μονωμένες επιφάνειες, αν αλλάξουμε τα κακής ποιότητα κουφώματα, αν βάλουμε αυτοματισμούς, αν απλώς κλείσουμε τις χαραμάδες στα παλιά ξύλινα κουφώματα κ.λπ.

    Όσον αφορά το ποιος τρόπος θέρμανσης είναι πιο οικονομικός, συγκριτική ανάλυση, η μελέτη του ΕΜΠ είναι αποκαλυπτική.
    Διαβάστε την ΕΔΩ.

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος christhano δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.08.2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    H Aυτονομία θέρμανσης οπός αποκαλείτε στης πολυκατοικίες μονό αυτονομία δεν είναι όταν στα 10 διαμερίσματα τα 5 δεν ανάβουν την θέρμανση τότε την επιβαρινση αυτόν των διαμερισμάτων την περνούν τα διαμερίσματα που καίνε καλοριφέρ φέτος ο μέσος Όρος ανά ώρα ήταν 8 εύρο για τέτοια διαμερίσματα για 40 ώρες ανά μηνά ήταν 320 εύρο στους 6 μήνες 1920 εύρο και δεν μιλάμε για 24 ώρες θέρμανση φυσικά μεγάλο ρολό παίζουν η μόνωσης του σπιτιού αλά δεν φτάνει αυτό οπός έχουν έρθει τα πράγματα απλά με ένα τέτοιο σύστηνα θερμάνεις μονό τα τετραγωνικά του σπιτιού σου γλιτώνεις τις απόλυες τις στήλης γιατί τοποθετείτε στους συλλέκτες του σπιτιού. Δεν γίνονται θαύματα απλά κόπιες τεχνολογίες αν τις δουλέψεις σωστά κάνουν οικονομία στο εξωτερικό έτσι καλός υπάρχουν η ηλεκτρολεβητες και μην παραλείψω τον έχω στο ίδιο μου το σπίτι ούτε πολίτης είμαι ούτε τίποτα απαλά δεν καταδικάζω τίποτα .
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη christhano : 03.07.2013 στις 22:06

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η θέρμανση με τη χρήση ηλεκτρικού λέβητα είναι πάντα η τελευταία επιλογή.
    Γιατί, η μελέτη του ΕΜΠ στην οποία σε παρέπεμψα τα λέει όλα. Με τον ποιο επίσημο και επιστημονικό τρόπο.

    Ποια η ειδικότητά σου christhano; Συμπλήρωσε αν θέλεις το προφίλ σου.
    Επίσης, μπορείς να κάνεις χρήση ενός αυτόματου ορθογραφικού διορθωτή, διότι δυσκολεύεται κάποιος να καταλάβει ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις.
    Τέλος, θα πρότεινα όταν αναφερόμαστε σε στατιστικά στοιχεία και μετρήσεις να αναφέρουμε την πηγή με παραπομπή σ' αυτή.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠ
    Το μέλος GPER δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.11.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    24
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και μια και έχουμε καλοκαίρι, ευτυχώς που υπάρχουν και οι αντλίες θερμότητας. (Δεν πιστεύω να κυκλοφόρησε λέβητας ιόντων για ψύξη ...)

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Χειμώνας έρχεται, όσοι δεν έχουν αλλάξει ήδη το λέβητα πετρελαίου σκέφτονται μεταξύ άλλων και την εγκατάσταση λέβητα ιόντων και γι αυτό παραθέτω το παρακάτω σχετικό πόρισμα ομάδας εργασίας του ΤΕΕ/ΤΚΜ:

  18. Ευχαριστούν οι:


  19. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος gremon δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    3
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Οι λέβητες ιόντων, έχουν μόνον "πλήν" χωρίς καθόλου "συν".
    Καίνε ρεύμα (η ακριβότερη πηγή) και μάλιστα για να το κάψουν σωστά, προϋποθέτουν ότι το δίκτυο θέρμανσης είναι γεμάτο με νερό συγκεκριμένου ph που επιτυγχάνεται με την προσθήκη αλλάτων.
    Αν λοιπόν κάποιος καταλήξει στην χρήση ρεύματος για τη θέρμανση του, γιατί να μην επιλέξει έναν απλό ηλεκτρολέβητα με αντίσταση;

    Οι λέβητες ιόντων χρησιμοποιήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια σαν όχημα για να μπουν στην αγορά και να γίνουν "επαγγελματίες" διάφοροι τσικιρικιτζήδες που καμία σχέση δεν είχαν με το χώρο της θέρμανσης.

    Βεβαίως στη χώρα που κανείς δεν σέβεται τις σπουδές και τις γνώσεις των άλλων, οι διάφοροι "πελάτες" έπρεπε όλα αυτά να τα διαπιστώσουν ιδίοις όμασι και φυσικά να πάθουν για να μάθουν.

    Έλεος πια με τα ιόντα.
    "Ποιότητα σημαίνει να το κάνεις καλά, όταν κανένας δεν βλέπει" - Henry Ford

  20. Ευχαριστούν οι:


  21. (επάνω) - Ανάρτηση #39

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια θέματα

  1. Windows 7: Εντυπώσεις
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.02.2014, 17:45
  2. Πρόγραμμα Αμοιβών ΤΕΕ. Οδηγίες χρήσης και προσαρμογές του συστήματος του Φεβρουαρίου 2012
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.09.2013, 19:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.08.2012, 11:52
  4. CCS - ÁutoMETAL: Παρουσίαση - Εντυπώσεις
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.11.2009, 19:16
  5. 4M - GT.STRUDL: Γενικές εντυπώσεις
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.11.2009, 19:29

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •