win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος margo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.02.2010
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    7
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ρύθμιση ημιυπαίθριου μηχανικού που δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος

    Καλησπέρα κ πάλι...
    στην αναζήτησή μου σχετικά με τη νομιμοποιήση ημιυπαίθριου χώρου μου προέκυψαν τα παρακάτω προβλήματα-απορίες :
    Έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, είμαι εγγεγραμμένο μέλος στο ΤΕΕ και θέλω να κάνω τη ρύθμιση ημιυπαίθριου χώρου που βρίσκεται στην ιδιοκτησία μου χωρίς να κάνω όμως έναρξη επαγγέλματος.Γίνεται???
    Από το ΤΕΕ όταν τους είπα ότι πρόκειται για δική μου ιδιοκτησία μου απάντησαν πως θα ακολουθήσω κανονικά τη διαδικασία με το πρόγραμμα αμοιβών τους, θα κάνω δηλαδή κανονικά την υποβολή του έργου και όταν θα βγει κωδικός πληρωμής θα παω στο τεε κ θα μου δώσουν απαλλακτικό αμοιβής αφου κρατήσουν το 2% υπερ ΤΕΕ.
    Επίσης με ανάλογη διαδικασία θα πάρω κ απαλλαγή από την εφορία (ΦΕΜ)
    Μου είπαν ακόμη πως στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ μπορώ να χρησιμοποιήσω αριθμό λογαριασμού οψεως χωρίς να είναι λογαριασμός μηχανικού τον οποίο άλλωστε για να ανοίξω πρέπει να έχω κάνει την έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, την οποία προς το παρόν θα θελα να αποφυγω καθως δε σκοπευω να ασκησω αμεσα το επαγγελμα...
    Γίνονται όλα αυτά χωρίς να κάνω έναρξη επαγγέλματος??
    Συνοψίζοντας, τα 2 κυριότερα θέματά μου είναι:
    1) άν μπορώ να χρησιμοποιήσω στο πρόγραμμα υπολογισμού της αμοιβής μου από το τεε έναν οποιονδήποτε αριθμό όψεως χωρίς να είναι μηχανικού
    2) αν μπορώ να απαλλαχθώ από τον ΦΕΜ ή να τον πληρώσω χρησιμοποιώντας το ΑΦΜ που έχω χωρίς να υποχρεωθώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.
    Κ αν δε μπορώ, είμαι δηλαδή υποχρεωμένη να κάνω έναρξη ή να δώσω τη νομιμοποίηση σε άλλον μηχανικό από τη στιγμή που δε θα πληρωθώ γιατί ο χώρος είναι στην ιδιοκτησία μου???
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά μια σίγουρη απάντηση δεν κατάφερα να πάρω από πουθενά κ πιστέψτε με έχω ρωτήσει παντου!!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν δεν δηλώσεις στο πρόγραμμα αμοιβών λογαριασμό όψεως υπάρχει πρόβλημα και δεν σου βγαίνει το χαρτί του υπολογισμού της αμοιβής;

    Στην πολεοδομία θα πας με το χαρτί από το ΤΕΕ που θα λέει ότι απαλλάσσεσαι της αμοιβής και ότι έχεις καταβάλει το υπέρ ΤΕΕ 2% κατευθείαν στο ΤΕΕ.

    Για το ΦΕΜ δεν γνωρίζω τι διαδικασία χρειάζεται στην εφορία. Αλλά για να υπάρχει ΦΕΜ θα πρέπει να κοπεί ΑΠΥ. Εκτός εάν εν προκειμένω υπολογίζεται επί της νομίμου ελαχίστης αμοιβής ανεξαρτήτως αν έκοψες ΑΠΥ ή όχι.

    Συνοψίζοντας:

    1. Δοκιμάζεις χωρίς να συμπληρώσεις το πεδίο του λογαριασμού όψεως και βλέπεις αν έχεις πρόβλημα ή όχι.
    2. Ερώτηση στην ΔΟΥ σου για σιγουριά (κάθε ΔΟΥ μπορεί να έχει και διαφορετική άποψη) ή στον λογιστή συνεργάτη του φόρουμ.

    Χρήσιμο και ενημερωτικό είναι κι ΑΥΤΟ από το ΤΕΕ/ΤΚΜ για τις περιπτώσεις απαλλαγής κατάθεσης αμοιβής και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

    Επίσης, σ' ΑΥΤΟΝ τον οδηγό της Μπόσκου (αν και παλιός) θα βρεις απαντήσεις σε ερωτήματα για τις περιπτώσεις απαλλαγής από πληρωμή ΦΕΜ.

    Τέλος, αυτό που ψάχνω και δεν βρίσκω είναι η Ε.7427/ΠΟΛ.171/16.6.1972 που καθορίζει αυτές τις περιπτώσεις απαλλαγής ΦΕΜ. Αν την έχει κάποιος ας την ανεβάσει στα downloads.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

  5. Ευχαριστούν οι:


  6. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος margo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.02.2010
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    7
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ κ πάλι για την άμεση ανταπόκριση. Αρχίζω σιγά-σιγά να βγάζω μια άκρη. Θα δοκι μάσω κ αυτό που μου πρότεινες με τον αριθμό λογαριασμού κ αν δουλέψει θα ενημερώσω μήπως χρειαστεί κ σε κάποιον άλλο συνάδελφο-χλωμό βέβαια γιατί οι περισσότεροι το πάνε δια της νομίμου οδού μιας κ έχουν κάνει έναρξη-μάλλον αποτελώ ειδική περίπτωση...
    Όσο για την εφορία άλλον τρόπο πλην της έναρξης δεν είχαν να μου προτείνουν σε περίπτωση που θέλω να το κάνω εγώ η ίδια.
    Υποθέτω όμως πως για απαλλαγή αμοιβής ακόμη κ αν δεν απαλλάσσομαι κ απο ΦΕΜ τότε ο φόρος που προκύπτει είναι μηδενικός, πρέπει δηλαδή να καταθέσω μηδενικό ΦΕΜ.
    Εκτός κ αν μου ζητήσουν να πληρώσω ΦΕΜ 10% επί της ελάχιστης αμοιβής μου...
    ΑΠΥ δε νομίζω ότι χρειάζεται να κόψω, τουλάχιστον αυτή ήταν η γνώμη της πολεοδομίας...
    Θα διαβάσω τα αρχεία που μου επισύναψες κ ελπίζω να βρεθεί ένας τρόπος να το ρυθμίσω γιατί μου φαίνεται χαζό να έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κ να είμαι υποχρεωμένη να ανοίξω παρτίδες με την εφορία απ'τη στιγμή που δεν ασκώ το επάγγελμα για δική μου δουλειά απ'την οποία προφανώς δεν προξύπτει αμοιβή..ή εναλλακτικά να πρέπει να δώσω τη δουλειά σε συνάδελφο..ούτε εμένα την ίδια δεν μπορώ να εξυπηρετήσω δηλαδή??
    Ευχαριστώ κ πάλι για όλα!

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εξακριβωμένο πριν από λίγο: Και να μη δηλώσεις αριθμό τραπεζικού λογαριασμού στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ, θα σου βγάλει κανονικά την εντολή πληρωμής. Οπότε αυτό το θέμα λύθηκε.

    Θα σου θέσω όμως ένα άλλο ερώτημα. Αξίζει τον κόπο και χρόνο να ασχοληθείς με το θέμα απ' το να δώσεις τη δουλειά σ' έναν συνάδελφο που να έχει κάνει έναρξη στην εφορία; Ο καθένας βέβαια από εμάς κοστολογεί διαφορετικά τον χρόνο του οπότε και η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος margo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.02.2010
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    7
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πάνω που ετοιμαζόμουν να ενημερώσω ότι όντως είχες δίκιο, δεν χρειάζεται να δηλώσεις αριθμό λογαριασμού για να βγάλει το πρόγραμμα εντολή πληρωμής...την έβγαλα ήδη χωρίς να βάλω λογαριασμό κ πήρα κ την απαλλαγή από το ΤΕΕ.
    Σε ότι αφορά τον ΦΕΜ, από το ΤΕΕ μου πρότειναν να μη τον συμπεριλάβω στον φάκελο με τα δικαιολογητικά που θα καταθέσω στην πολεοδομία κ αν βγει ελλιπής βλέπουμε...πιθανόν να μην ασχοληθούν...
    Τώρα η απάντηση στο ερώτημά σου...
    Ο χρόνος όντως κοστολογείται διαφορετικά από τον καθένα αλλά θα συμφωνήσω στο ότι ίσως να μην αξίζει τον κόπο όλο αυτό..
    Δεν είναι για τα 250 ευρώ αλλά για προσωπική μου ευχαρίστηση...αυτή την περίοδο τυχαίνει ο χρόνος μου να μην είναι ιδιαίτερα πολύτιμος, πέρα από το μεταπτυχιακό που μόλις ξεκίνησε δεν κάνω κάτι άλλο οπότε δε με βαραίνει η διαδικασία..
    Πέρα απ αυτό όμως, όπως προανέφερα, θεωρώ λάθος να μην μπορώ να ρυθμίσω κάτι που με αφορά, σήμερα είναι ένας απλός ημιυπαίθριος αύριο θα μπορούσε να είναι η άδεια του σπιτιού μου...ακόμη κ αν δεν ασχοληθώ ποτέ με τη δουλειά ως ελεύθερος επαγγελματίας, από τη στιγμή που την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την έχω, γιατί να μην έχω και το δικαίωμα να υπογράψω κάτι δικό μου για το οποίο προφανώς κ δε θα με πληρώσει κανείς??? Ασφάλεια ως μηχανικός πληρώνω κ θα συνεχίσω να πληρώνω ακόμη κ αν γίνω νοικοκυρά...η άδεια ασκήσεως σε αυτήν την περίπτωση που μου χρησιμεύει αν δε δικαιούμαι ούτε το αυτονόητο??γιατί αυτονόητο είναι, από τη δική μου οπτική γωνία, ότι θα πρεπε να νομιμοποιούμαι να το κανω χωρίς να μου δημιουργήσει πρόβλημα η εφορία..
    Βέβαια ομολογώ ότι αν οι υποχρεώσεις μου αυτόν τον καιρό ήταν αυξημένες, δε θα έμπαινα σε όλη αυτή την αναζήτηση κ τη διαδικασία..το κάνω μόνο κ μόνο επειδή έχω την πολυτέλεια του χρόνου!
    Κ πάλι σ ευχαριστώ, ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή-πληροφορία σου..
    Για ότι νεότερο θα ενημερώσω το forum...

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου από το οποίο άλλωστε δεν έχω ξεφύγει στην επαγγελματική μου καριέρα και στη ζωή μου.
    Απλώς μεγαλώνοντας αρχίζω να αναθεωρώ κάποια πράγματα και έθεσα το ερώτημα, όχι τόσο προσωπικά στην margo, όσο για γενικότερη σκέψη και προβληματισμό.

    Ξεφύγαμε όμως από το θέμα και πιθανόν να μεταφερθούν το μήνυμα μου και τμήμα του δικού σου σε νέο θέμα.

    Εμείς σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Παρόμοια θέματα

  1. N.3843/10: Τακτοποίηση ημιυπαίθριου με Ν.3843/2010 και βεβαίωση μηχανικού Ν.4495/2017
    Από το μέλος nickvog στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.03.2023, 18:31
  2. ΕΤΑΑ: Αναδρομική διαγραφή μηχανικού από το 1992, λόγω μη άσκησης του επαγγέλματος από τότε
    Από το μέλος eMichanikos.gr στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.10.2015, 21:31
  3. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πολιτίκου μηχανίκου τ.ε
    Από το μέλος ΣΑΚΗ ΑΝ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.09.2014, 22:19
  4. E3 και εισφορές ΤΣΜΕΔΕ όταν δεν έχει γίνει έναρξη επαγγέλματος
    Από το μέλος SBE στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.06.2014, 22:05
  5. Έναρξη επαγγέλματος
    Από το μέλος katka στη θεματική κατηγορία Αμοιβές - Φορολογικά/Λογιστικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.04.2014, 15:42

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •