win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός
    Το μέλος eiranton δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.10.2009
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αμοιβή για τοπογραφική αποτύπωση εκτός σχεδίου

    Καλησπέρα σε όλους,
    είμαι νέα Τοπογραφος Μηχανικός και νέα στο forum γι'αυτό ζητώ την κατανόηση σας για οποιοδήποτε λάθος.
    Έχω "κατέβασει" το βιβλίο εργασίας σχετικά με τον υπολογισμό των αμοιβών μας..αλλά με προβλημάτισε ο εξής υπολογισμός
    " η αποτύπωση ενός αγροτεμαχίου, έκτασης 18 στρεμμάτων οδηγεί σε αμοιβή 1945,13? "
    κάνω κάτι λάθος?? το ποσό μου φαίνεται αρκετά υψηλό.. πρέπει να λάβω υπόψην και κάποιον άλλο παράγοντα?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Και μόνο το γεγονός ότι το τοπογραφικό σου αναφέρεται στον Ελληνικό Χώρο, ...χωρίς κτηματολόγιο, ...νομοθεσία αλλαλούμ, ...όροι δόμησης,.......δηλώσεις Ν651 επι του διαγράμματος,....νομικές ευθύνες και δεν συμαζεύεται τα χρήματα αυτά θα πρέπει να πληρωθούν μόνο ως ψυχική οδύνη.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός
    Το μέλος eiranton δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.10.2009
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πρόκειται για αγροτεμάχιο εκτός αναδασμού και χωρίς κτηματολόγιο στην περιοχή. Βρίσκεται σε λόφο και χωρίς βλάστηση. Η εξάρτηση μου είναι σε απόσταση 1,5Km και ο εξοπλισμός που διαθέτω είναι o γεωδαιτικός σταθμός της Leica TS06.Όσο για την αξία του αγροτεμαχίου είναι γύρω στα 250-350 ευρώ/στρέμμα, που σημαίνει πάνω από 1800ευρώ.
    Το τοπογραφικό γίνεται για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών.

    Οι παράγοντες αυτοί που μου ανέφερες (θέση αγροτεμαχίου,εξάρτηση κτλ) είναι αλήθεια πως με οδηγούν σε μια τιμή αυτής της τάξης.

    Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας και ζητώ συγνώμη από όσους "εξαγρίωσα" με τον χαρακτηρισμό της υψηλής τιμής.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να εξαγριώθηκε κανείς. Καλό είναι που παίρνεις μια δεύτερη γνώμη, έτσι διαμορφώνεις εικόνα της ''πιάτσας'' και αισθάνεσαι πιο σίγουρη όταν ζητάς την αμοιβή σου. 'Ενας από τους λόγους δημιουργίας του φόρουμ εδώ είναι η βοήθεια στους συναδέλφους.
    Μία συμβουλή αν επιτρέπεις: Πάντα θα λες την αμοιβή που ζητάς πρίν πας για μέτρημα και θα υπάρχει συμφωνία, τουλάχιστον προφορική συγκατάβαση. Επειδή το ποσό αμοιβής δεν το ξέρεις στην αρχή γιατί δεν ξέρεις και το χώρο που θα πας να μετρήσεις, με εύσχημο τρόπο θα ζητάς πίστωση χρόνου για να δεις και να αποφασίσεις. Δεν αλλάζουμε ποτέ την τιμή που δώσαμε έστω κι αν κάναμε λάθος εκτίμηση. Η εργασία θα γίνει όπως πρέπει και το κέρδος σ' αυτήν την περίπτωση θα είναι η απόκτηση πείρας.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός
    Το μέλος eiranton δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.10.2009
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φυσικά και επιτρέπεται κάθε συμβουλή! Ο στόχος μου όντως ήταν να ακούσω απόψεις από συναδέλφους μέσα από την εμπειρία τους και όσα αυτοί έχουν συναντήσει για να μπορέσω να έχω ακριβώς και εγώ μια εικόνα και να ξέρω πως να κινούμαι, και φυσικά να αισθάνομαι πιο σίγουρη όπως είπες.
    Σ'ευχαριστώ πολυ!

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου
    Από το μέλος konstantina_arc στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.07.2018, 09:25
  2. N.4178/13: Εξ' αδιαιρέτου - εκτός σχεδίου
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2017, 13:06
  3. Όροι δόμησης ναών εκτός σχεδίου και όροι δόμησης μοναστηριακών συγκροτημάτων εκτός σχεδίου
    Από το μέλος modipus στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2015, 11:04
  4. N.4014/11: Εξ' αδιαιρέτου - εκτός σχεδίου
    Από το μέλος Ρήγου Αργυρώ στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.08.2012, 12:09
  5. N.4014/11: Κατοικία εκτός σχέδιου
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2012, 11:24

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •