win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος kour δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.11.2009
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    192
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τέντα- Αδεια

    Επειδή σας έχω ενοχλήσει για το αίτημα μου , για το οποίο δεν δικαιώθηκα ποτέ , από καμμιά υπηρεσία , απευθύνθηκα κατόπιν και σε πρωτοβάθμια όργανα της διοίκησης και τελικά σήμερα βλέπω ότι δικαιώθηκα . Σας επιστώ την προσοχή σας στο ακόλουθο και περιμένω την απάντηση σας στο έξεις ερώτημα : Είχε κάνει μια τέντα , πελάτης μου, σε αντικατάσταση παλαιάς το έτος 2011, , σήμερα έχουμε 2020. Μετα από πολλές προσπάθειες , αιτήσεις σε αρμοδίους φορείς , όλες οι απαντήσεις ήταν απορριπτικές προκειμένου να γίνει η νομιμοποίηση , όχι τακτοποίηση. Σήμερα διαβάζοντας το συνημμένο που σας επισυνάπτω διαπιστώνω ότι το αίτημα μου ήταν δίκαιο . θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ αν μπορώ να εκδώσω άδεια μικρής κλίμακας ,εκατοστής τέντας , κινητού προστεγάσματος , η όπως εσείς την ονομάσετέ , βάσει της τροποποίησης του άρθρου 98 § 9 του Ν . 4495/17 όπως αυτό τροποποιήθηκε με τον 4643/19 . Επίσης ενημερώνω ότι η εκατοστής της τέντας λόγω του ιστορικού της , η οποία σήμερα είναι καθαιρεμένη (2008) με αυτόβουλη ενέργεια του πελάτου μου , θα γίνει βάσει του άρθρου 94 του Ν4495/17 και όπως αυτό τροποποιήθηκε μεταγενέστερα με εγκυκλίους (ΔΑΟΚΑ /2/31-5-2019 ) και υπουργικές αποφάσεις (60696/19 αρθρο3 §8 , άρθρο 5 §ε και 60696 άρθρο 6 §1). Εννοείται για να κάνω νομιμοποίηση θα πάω με τα άρθρα 94,95 του Ν.4495/17. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξειδίκευση διαδικασίας , απόφαση υπουργού περιβάλλοντος του άρθρου 98 § 9 του Ν . 4495/17 όπως αυτό τροποποιήθηκε με τον 4643/19 , μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος. Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι για κινητό προστέγασμα (τέντα) δεν χρειάζεται άδεια. Επειδή όμως με απόφαση δικαστηρίου έχω την ιδιοχρησία μια και δεν μπορεί κάνεις άλλος να έχει πρόσβαση καθώς επίσης ότι με το άρθρο 94,95 μπορώ αφού πληρώσω μέσω 4495 μπορώ να εκδώσω άδεια , όταν είμαι σύννομος , για τον λόγο αυτό και κάνω την ερώτηση . Στην πολυκατοικία δεν υπάρχει σύσταση αλλά έχω με επικυρωμένες υπεύθυνες δηλώσεις το 65% , ποσό άλλο το 51% . Δεν θέλω να μπλέξω όμως τον πελάτη μου με δικαστήρια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kour : 01.04.2020 στις 22:34

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι θα μπορούσες να βγάλεις έγκριση εκτέλεσης εργασιών με το άρθρο 29 του Ν. 4495/17 § 4 η οποία αναφέρει: .
    4. Έγκριση εκτέλεσης εργασιών απαιτείται για τις ακόλουθες εργασίες, ύστερα από υποβολή τεχνικής έκθεσης και δήλωσης, αρμόδιου μηχανικού, ότι αναλαμβάνει την επίβλεψη σύμφωνα με τους όρους που ορίζει η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης:
    γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες ή έχουν υπαχθεί στο άρθρο 106 του παρόντος ή στην παρ. 1α του άρθρου 23 του ν. 4178/2013, όπως ισχύει. Δεν είναι υπαιτιότητα του αιτούντος αφού η άδεια μικρής κλίμακας δεν έχει ανακληθεί. Υπάρχουνε τρεις λύσεις : η θα εκδόσεις άδεια νομιμοποίησης σήμερα αλλά λίγο δύσκολο χωρίς κατασκευή (αφού όπως μου είπες έγινε καθαίρεση), η « Αποπεράτωση εργασιών της Ο.Α. 95/2012 οικοδομικής άδειας μικρής κλίμακας , προσθήκη κινητού προστεγάσματος >> μια και το ταμπάνι (το δοκάρι πάνω στον τοίχο του ιδιοκτήτη σου ) δεν έχει καθαιρεθεί (όπως μου έγραψες) , η <αναθεώρηση ως προς τον χρόνο (μια και δεν έχει ανακληθεί ) ισχύος> βάσει του ΦΕΚ 1049/Β/29/3/2019 γιατί εκεί μιλάει για διοικητικές πράξεις όπως ήταν η άδεια μικρής κλίμακας όταν εκδόθηκε το 2012. Και αυτό γιατί μου έγραψες οτι ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει μια άδεια μικρής κλίμακας την 95/2012 , για το κινητό προστέγασμα , βάσει της οποίας κατασκεύασε την τέντα η οποία δεν ανακλήθηκε , αλλά έχει λήξει . Όλα τα πιο πάνω πάντα σε συνδυασμό πάντα με τακτοποίηση και άρθρο 98 § 9 του Ν4495/17 (ν.4643/19)

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος kour δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.11.2009
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    192
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    κατ αρχας σε ευχαριστω . Αν την φτιάξω σήμερα χωρίς Ο.Α , μια και δεν χρειάζεται , στηριζόμενος στην ιδιοχρησία της παραγράφου 9 του άρθρου 98 , τι μέλει γενέσθαι ;

Παρόμοια θέματα

  1. N.4014/11: Ημιτελές αυθαίρετο χωρίς άδεια και άδεια αποπεράτωσης
    Από το μέλος andreaspele στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.07.2012, 22:30
  2. Άδεια κατεδάφισης και αμέσως μετά άδεια ανέγερσης
    Από το μέλος nikoue στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.06.2011, 14:20

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •