Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος Nicholas_79 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.03.2013
    Αναρτ.
    18
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    15
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Απαιτείται άδεια για την κοπή δέντρων;

    Για τον καθαρισμό από δένδρα ενός οικοπέδου που βρίσκεται εντός στάσιμου οικισμού απαιτείται κάποια είδους οικοδομική άδεια? Τι άδεια απαιτείται?

    Ρωτώ γιατί αυτή η περίπτωση δεν κατατάσσεται στην περίπτωση 2.ζ) του άρθρου 29 του Ν.4495/2017 όπου αναφέρει :

    "2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται για τις εξής εργασίες: .............................. ζ) κοπή δένδρων μέσα σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια ή σε Ζ.Ο.Ε., καθώς και σε οικισμούς προϋφιστάμενους του ν.δ. 17.7.1923 (Α΄ 223) και οικισμούς οριοθετημένους με το από 24. 5.1985 π.δ.. Ειδικά, για την κοπή δένδρων σε κοινόχρηστο χώρο πόλης ή οικισμού, Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας χορηγείται ύστερα από αίτηση, η οποία συνοδεύεται από Τεχνική Έκθεση του αρμόδιου γεωτεχνικού επιστήμονα και της αρμόδιας υπηρεσίας του οικείου δήμου και σχετική απόφαση του αρμόδιου οργάνου του δήμου, με την επιφύλαξη των διατάξεων της δασικής νομοθεσίας,".

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.311
    Εύσημα

    έδωσε
    695
    έλαβε
    1.294
    Αρχεία

    Λήψεις
    227
    Ανέβασε
    371
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι έχει σημασία αν ο οικισμός είναι στάσιμος ή δυναμικός.
    Η απαιτούμενη άδεια είναι ΕΕΔΜΚ.
    Ρώτησες στην ΥΔΟΜ και σου είπαν κάτι διαφορετικό;

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια κοπής δέντρων
    Από το μέλος P.A. στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.10.2017, 15:20
  2. Απαιτείται άδεια για συρματοκιβώτια (σαραζανέτι);
    Από το μέλος αλφη στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.07.2016, 20:30
  3. N.4178/13: Άδεια λειτουργίας σχολής χορού (Αλλαγή χρήσης απαιτείται?)
    Από το μέλος teo152 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.02.2016, 14:39

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •