win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tom1908 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    25.06.2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Εκπόνηση μελετών ως υπάλληλος μηχανικός σε τεχνικό γραφείο τρίτου

    Καλησπέρα! Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός και έχω την εξής απορία.
    Θα προσληφθώ σε τεχνική εταιρεία ως υπάλληλος μηχανικός. Αν εγώ στα πλαίσια της εργασίας αυτής στο τεχνικό γραφείο , θέλω να υπογράψω κάποια μελέτη ο ίδιος, στο όνομα μου, τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να βγάλω μπλοκάκι; Έχω πάρει άδεια ασκήσεως εππαγγέλματος. Πρέπει να κάνω και έναρξη επαγγέλματος; Τί κόστος θα έχει το να έχω μπλοκάκι; Γενικά από ότι καταλαβαίνω δεν γίνεται όταν προσληφθώ ως υπάλληλος μηχανικός, να πάω απλά να βγάλω μία σφραγίδα και να υπογράφω ότι θέλω. θέλει μία διαδικασία. Αυτή είναι το μπλοκάκι ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρείστε με για την άγνοια μου!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Λογιστής
    Το Αβατάριο του μέλους accounter
    Εγγραφή
    31.05.2010
    Αναρτ.
    202
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    45
    Αρχεία

    Λήψεις
    30
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Αν θέλετε παράλληλα ως υπάλληλος εταιρείας ( μισθωτός ) να έχετε και δικές σας δουλείες τότε θα πρέπει να κάνετε έναρξη ως Ε.Ε με έδρα το σπίτι σας .
    Δεν θα υπάρξει επιπλέον κόστος σε ασφαλιστικές εισφορές αν η μισθωτή εργασία καλύπτει το ελάχιστο ποσό ασφαλιστικών εισφορών που θέτει ο νόμος για την ασφάλιση .

    - - - Ενημερώθηκε - - -

    Νέοι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι

    Στο νέο ασφαλιστικό σύστημα έχει προβλεφθεί ειδική κατηγορία με χαμηλότερες εισφορές για νέους ασφαλισμένους. Επιπλέον παρέχεται η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής της κατηγορίας που ταιριάζει στις οικονομικές σας δυνατότητες. Πιο συγκεκριμένα:


    • Μπορείτε να επιλέξετε για την Κύρια Ασφάλιση την ειδική ασφαλιστική κατηγορία για νέους ασφαλισμένους και να παραμείνετε σε αυτήν για τα πέντε πρώτα έτη ασφάλισης.
    • Αν δεν έχετε συμπληρώσει 5 έτη ασφάλισης μπορείτε να επιλέξετε την ειδική κατηγορία η οποία θα ισχύει μέχρι τη συμπλήρωση των πέντε ετών.
    • Πίνακας εισφορών Ειδικής κατηγορίας

    Κλάδος Κύριας Σύνταξης (€) Κλάδος Υγειονομικής Περίθαλψης (€) Συνολικό ποσό (€)
    Ειδική 93 33 126




    • Επίσης μπορείτε να επιλέξετε ελεύθερα μια από τις ακόλουθες ασφαλιστικές κατηγορίες που απευθύνονται στους Ελεύθερους Επαγγελματίες και Αυτοαπασχολούμενους.

    Ασφαλιστικές Κατηγορίες Κλάδος Κύριας Σύνταξης (€) Κλάδος Υγειονομικής Περίθαλψης (€) Συνολικό ποσό (€)
    155 55 210
    186 66 252
    236 66 302
    297 66 363
    369 66 435
    500 66 566



    Οι ασφαλιστικές κατηγορίες -και στις δύο περιπτώσεις- περιλαμβάνουν εισφορές Κλάδων Σύνταξης και Υγείας. Με τις ασφαλιστικές εισφορές συνεισπράττονται, εισφορές υπέρ του Κλάδου Ανεργίας (ΟΑΕΔ) ύψους 10€ και για τους Υγειονομικούς υπέρ της Στέγης Υγειονομικών, ύψους 2€.



    Για τους ασφαλισμένους με δικαίωμα υπαγωγής στον Κλάδο Επικουρικής Ασφάλισης, παρέχεται η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής μεταξύ τριών (3) ασφαλιστικών κατηγοριών ως εξής:
    Ασφαλιστικές Κατηγορίες Ποσό εισφοράς (€)
    42
    51
    61



    Για τους ασφαλισμένους με δικαίωμα υπαγωγής στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών, παρέχεται η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής μεταξύ τριών (3) ασφαλιστικών κατηγοριών ως εξής:

    Ασφαλιστικές Κατηγορίες Ποσό εισφοράς (€)
    26
    31
    37



    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΑΚΟΜΗ:

    • Η κατάταξη σας σε ασφαλιστική κατηγορία είναι υποχρεωτική.
    • Η επιλογή σας θα ισχύει για όλο το έτος 2021 εκτός αν συμπληρώσετε πέντε έτη ασφάλισης εντός του έτους.
    • Σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας, παραμένει ενεργή η κατηγορία κατάταξης του προηγούμενου έτους.
    Νίκος Κολυδάς, Οικονομολόγος - Λογιστής
    Βενιζέλου 8 , 54624 Θεσσαλονίκη - 2310.234.946, 6977.20.70.57 - kolidas@otenet.gr - www.kolidas.gr

Παρόμοια θέματα

  1. Ζήτηση: Ζητείται πολιτικός μηχανικός από τεχνικό γραφείο στην Αρκαδία
    Από το μέλος noangel στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.09.2016, 21:46
  2. Προσφορά: Μηχανικός σε τεχνικό - μεσιτικό γραφείο στον Μαραθώνα Αττικής
    Από το μέλος ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧ στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.09.2013, 16:45
  3. Ζήτηση: Μηχανικός Έργων Υποδομής Τ.Ε. αναζητά εργασία σε τεχνική εταιρεία ή τεχνικό γραφείο
    Από το μέλος konstantinos mp στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.10.2012, 16:31
  4. Ζήτηση: Τοπογράφος μηχανικός Τ.Ε. σε κατασκευαστική εταιρία ή τεχνικό γραφείο στην Αθήνα
    Από το μέλος Νούλας Ιωάννης στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.06.2012, 16:10
  5. Ζήτηση: Πολιτικός Μηχανικός για κατασκευαστική εταιρεία ή τεχνικό γραφείο
    Από το μέλος dim17 στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.08.2011, 16:00

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •