Γεια σε όλους τους συναδέλφους.
Εχω κάποια ερωτήματα που με απασχολούν σχετικά με την ηλεκτρονική δήλωση αυθαιρέτων. Ειμαι σχετικά νέος στο επάγγελμα και δεν εχω χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα του ΤΕΕ ιδιαίτερα.
Ερώτηση 1: Στην πρώτη καρτέλα κατω απ τα ''Στοιχεία υπολογισμού'' περιγράφουμε το αυθαίρετο? Και αντίστοιχα στο ΦΚ 1 κανουμε το ίδιο και προσέχουμε να συμπίπτουν χρήσεις κλπ?
Ερώτηση 2: Στην επιλογή οικοδομικής άδειας (ναι/όχι) τι επιλέγω για μεταλλικό υπόστεγο το οποίο δεν εχει δηλωθεί πουθενά ποτέ?
Ερώτηση 3: Στην ''επικρατούσα χρήση'' και ''είδος χρήσης'' τι επιλέγω για το υπόστεγο?
Ερώτηση 4: Ως αποδεικτικά παλαιότητας του έχω 2 αεροφωτογραφίες απο ΕΚΧΑ η μια του 2015-2016 και η άλλη του 2007-2009 στις οποίες φαίνεται το υπόστεγο, αλλα εγώ θελω να αποδείξω πως είναι πριν του '90. Επειδή είδα πως πολλοί ζητούν απο ΟΚΧΕ αερ/φιες, δεν μπορώ να βρω την πλατφόρμα κάπου, ούτε που να απευθυνθώ.
Ερώτηση 5: 'Οταν κάνω υποβολή, πότε θα μου ζητήσει να ανεβάσω τα έγγραφα? (τα έχω έτοιμα παρεμπιπτόντως φεμ,φωτό,υπεύθυνες δηλώσεις κλπ, αν και δεν ξερω τι άλλο θα ζητήσει το σύστημα)
Είναι κρίμα να είμαστε έτσι στην άγνοια οι νέοι μηχανικοί και όσους έχω ρωτήσει για βοήθεια δεν έχουν βοηθήσει καθόλου.
Γενικά εαν μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει επίσης αναλυτικά με απλά λόγια τι συμπληρώνουμε στα πεδία της πρώτης καρτέλας στη δήλωση θα ήμουν πολύ ευγνώμων, διότι τα έχει πολύ μπερδεμένα και ακαταλαβίστηκα.