win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΤΜ
    Το μέλος dioni7 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2013
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή μηχανικού λόγω θανάτου

    Καλησπέρα, έχω περίπτωση που ο μηχανικός ανέλαβε μια τακτοποίηση με το Ν.4178/2013, έχει εκδόσει πρόστιμο και ο πελάτης το έχει εξοφλήσει, του έχει δώσει εκτυπωμένα (με σφραγίδα) τοπογραφικό και κάτοψη και εν συνεχεία απεβίωσε...Αφού κάναμε την αίτηση για αλλαγή μηχανικού βλέπω τώρα στο σύστημα ότι δεν έχει ανεβάσει κανένα αρχείο.Θα μιλήσω με το ΤΕΕ για το τι πρέπει να γίνει από δω και πέρα, αλλά θα ήθελα μερικές γνώμες για να είμαι κάπως προετοιμασμένη.Για παράδειγμα, μπορώ να ανεβάσω εγώ τα σκαναρισμένα σχέδια του?Με ευθύνη δική μου ή του μηχανικού που τα συνέταξε (!!!!)? Ως προς τα φορολογικά? Δεν γνωρίζει κάποιος αν είχε γίνει κατάθεση αμοιβής,αν είχε πληρωθεί ΦΕΜ..Γενικώς...έχω πελαγώσει!!!Κάθε βοήθεια δεκτή.Ευχαριστώ πολύ.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι μετά την αλλαγή μηχανικού εσύ είσαι η υπεύθυνη για ό,τι αρχείο ανεβαίνει.
    Άρα τα σχέδια, αν φέρουν δική σου υπογραφή, θα είναι δική σου ευθύνη. Αν υπήρχαν όμως σφραγισμένα στον υπολογιστή του εκλιπόντος και απλώς δεν είχαν ανέβει στο σύστημα, τότε δική του θα ήταν η ευθύνη, έστω και αν εσύ τα ανεβάσεις τώρα.

    Σε συνεννόηση με τον λογιστή του μπορείς να δεις αν είχε κοπεί απόδειξη παροχής υπηρεσιών και αν είχε πληρωθεί ΦΕΜ. Το ΦΕΜ είναι βέβαια το λιγότερο αφού είναι προκαταβολή φόρου και όχι φόρος.

    Θα πρότεινα πριν κάνεις την οποιαδήποτε ενέργεια να ρωτήσεις το ΤΕΕ με email και να ζητήσεις να σου απαντήσουν με email.
    Αυτό βέβαια θα έπρεπε να είχε γίνει προτού αναλάβεις τη δουλειά και γίνει η αλλαγή μηχανικού.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.10.2015, 21:42
  2. ΕΤΑΑ: Αναδρομική διαγραφή μηχανικού από το 1992, λόγω μη άσκησης του επαγγέλματος από τότε
    Από το μέλος eMichanikos.gr στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.10.2015, 21:31
  3. Αμοιβή μηχανικού για αλλαγή χρήσης-βεβαίωση μηχανικού και άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.09.2013, 21:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.08.2013, 10:43

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •