win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Tthanasis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.04.2013
    Περιοχή
    Χρυσούπολη Καβάλας
    Αναρτ.
    7
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Δώστε προσοχή Επίβλεψη Μηχανικού

    Καλημέρα. Έχω μία σοβαρή υπόθεση και θα ήθελα την άμεση βοήθεια!!! Έχω βγάλει μία άδεια σε βιομηχανική ζώνη. Δηλώθηκα και ως επιβλέπων Μηχανικός με επίγνωση του ιδιοκτήτη στην άδεια. Οι ιδιοκτήτες όμως χωρίς να πούνε τίποτα ξεκινήσανε το έργο με άλλον επιβλέπων Μηχανικό απ'ότι κατάλαβα. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να δηλώσω ότι αποχωρώ από το έργο ότι δέχομαι της εργασίες που γίνανε και ότι δεν έχουν καμία οικονομική υποχρέωση με μένα. Οι εργασίες ξεκινήσανε σε άγνοιά μου ξεκάθαρα. Δεν είναι παράπτωμα αυτό του ιδιοκτήτη? Έγιναν εργασίες χωρίς παραίτηση δικιά μου και χωρίς να πάρουν νέο επιβλέποντα στην ουσία. Ποιους νόμους ψάχνω??? Οι εργασίες έχουν εδώ και μια εβδομάδα και εγώ πληροφορήθηκα σήμερα. Αυτό δεν το έχω ζήσει στα οκτώ χρόνια που έχω γραφείο. Και φυσικά χωρίς να έχω πρόβλημα να παραιτηθώ εννοείται. Ήδη θέλω να συντάξω παραίτηση από την επίβλεψη δεν θέλω χρηματική ανταμοιβή από αυτούς τους τύπους και φυσικά καταγγέλλω το γεγονός ότι δεν ενημερώθηκα για την έναρξη των εργασιών. Αλλά φυσικά δεν αναλαμβάνω την ευθύνη των εργασιών που γίνανε. Ευχαριστώ...

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θα διαβάσεις προσεκτικά την §9 του άρθρου 42 του Ν.4495/17 και τα άρθρα 5 και 5α της ΥΑ.48123/6983/31.07.2018 αναλόγως αν πρόκειται για άδεια που εκδόθηκε ηλεκτρονικά ή είναι παλιά, έντυπη οικοδομική άδεια.

    Αφού ενημερωθείς για τη νομοθεσία κάνε μια σχετική ερώτηση στο γραφείο επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ και στη συνέχεια επικοινώνησε με την αρμόδια ΥΔΟΜ για να σου δοθούν κατευθύνσεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Μελέτη - Επίβλεψη (Άδειας Δόμησης)
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.12.2015, 13:42
  2. Αμοιβή μηχανικού για αλλαγή χρήσης-βεβαίωση μηχανικού και άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.09.2013, 21:10
  3. Επίβλεψη Χωματουργικά-Μπετά
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.06.2013, 20:09
  4. Ιδιωτικό συμφωνητικό για επίβλεψη παλιάς άδειας...
    Από το μέλος naytilos70 στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.04.2013, 20:35
  5. Παραίτηση από επίβλεψη - νέος επιβλέπων. Ζητήματα που προκύπτουν.
    Από το μέλος JTB στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.02.2010, 19:08

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •