Καλησπέρα !
μια ερωτησούλα θα ήθελα να κάνω ,
σε οικόπεδο αβγδ που είχε διαστάσεις 20x50μ (περίπου) έχει χαραχτεί (άλλα δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα) νέος δρόμος πλάτους 8μ,
οπότε πλέον είναι 12x50μ και έχει κανονικά αρτιότητα (κατ ' εξαίρεση), επίσης για διάφορους λόγους δεν έχω δ στην αριστερή πλευρά (στη γειτ. ιδιοκτησία 1) και μπορώ να ''κολλήσω''.
Το οικόπεδο χτίζει 390τμ με μέγιστο ύψος 15μ , οπότε ο ιδιοκτήτης θα ήθελε να κάνει μια μικρή πολυκατοικία με πιλοτή + 4 ορόφους από πάνω και ιδανικά , 2 μικρά διαμερισματάκια ανά όροφο .
Λόγω του περίεργου σχήματος του οικοπέδου , θεώρησα ότι η σκάλα πρέπει να μπει κεντρικά για να διευκολύνει την πρόσβαση και στα 2 διαμερίσματα και μετά από διάφορες εναλλακτικές λύσεις κατέληξα σε αυτό που φαίνεται στην επισύναψη.
Και φτάνω στην ερώτηση, αν το κλιμακοστάσιο και ο ανελκυστήρας είναι εκεί που φαίνεται το κίτρινο ορθογώνιο (Κ) για να έχω φωτισμό και αερισμό (στο κλιμακοστάσιο) πρέπει να αφήσω δ ?
αν ναι, πρέπει να αφήσω δ= 3,25μ και εμένα με το ζόρι μου βγαίνει 3μ, νομίζω κάπου είδα πριν στο αρθ. 14 ότι θες τουλάχιστον 2μ κάθετα στα ανοίγματα του κλιμακοστασίου για να είσαι εντάξει , με καλύπτει αυτό ? επίσης αυτό μπορεί να θεωρηθεί εσοχή ? αίθριο ? είναι σε όλους του ορόφους ίδιο και δεν στεγάζεται πουθενά ...
Θα ήθελα κ κάτι ακόμα για να μην ανοίγω δεύτερο θέμα , στη πλευρά του νέου δρόμου , κάνοντας το ιδεατό στερεό , στον τελευταίο όροφο , πρέπει να μπω μέσα 1,5-2μ και δεν μένει αρκετός ωφέλιμος χώρος ... μήπως λόγω ότι το οικόπεδο έχει γίνει από 20>12μ υπάρχει κ εκεί κάποια εξαίρεση? (δεν πιστεύω) . Επίσης επειδή το κτίριο δεν ακολουθεί τον λοξό νέο δρόμο, ομοίως και το ιδεατό στερεό ''κόβει'' ανομοιόμορφα το κτίριο (στον τελευταίο όροφο) , το οποίο δημιουργεί θέματα στη μορφή του κτιρίου ...
ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	κλ.jpg
Προβολές:	61
Μέγεθος:	14,5 KB
ID:	1814