win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος MARILOU δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    29
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Μ.Σ.Ε. σε στατικά ανεξάρτητο πατάρι ισογείου

    Καλησπέρα σας
    Θα ήθελα την γνώμη των συναδέλφων σχετικά με την ΜΣΕ. Εχω περίπτωση στατικά ανεξάρτητου μεταλλικού παταριού επιφάνειας 35τμ άνω του 50% της υποκείμενης πλάκας σε ισόγεια κατοικία.

    Στο αρ.99-η-ββ-γγγ λέει : "πατάρια ισογείου που είναι στατικά ανεξάρτητα από το φέροντα οργανισμό του κτιρίου και πατάρια υπερκείμενων ορόφων όταν το συνολικό ίδιο βάρος δεν επιφέρει αύξηση του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας πάνω από 15%. Στην περίπτωση αυτή εξετάζεται η σύνδεση με στοιχεία του φέροντος οργανισμού, τα οποία και θα ενισχύονται για ενδεχόμενες τοπικές αστοχίες"
    Εγώ καταλαβαίνω ότι ανεξάρτητα πατάρια ισογείου εξαιρούνται της ΜΣΕ έτσι κι αλλιώς και για τα πατάρια των υπερκείμενων ορόφων ανεξάρτητα ή μη υπάρχουν προυποθέσεις. Αλλιώς δεν βγάζει κατά την γνώμη μου νόημα (αν οι προυποθέσεις ισχύουν και για τα πατάρια του ισογείου γιατί αναφέρεται σε ανεξάρτητα μόνο για το ισόγειο??). Συμφωνείτε?

    Η επόμενη αναφορά σε πατάρια στην Υ.Α. λέει
    "αυθαίρετες κατασκευές παταριών ισογείου επιφάνειας μέχρι ποσοστού 50% του δαπέδου του ισογείου με την προϋπόθεση ότι δεν δημιουργούνται “θέσει” κοντά υποστυλώματα. Διαφορετικά εξετάζονται τα μέλη και η σύνδεσή τους με στοιχεία του φέροντος οργανισμού, τα οποία και θα ενισχύονται για ενδεχόμενες τοπικές αστοχίες. Σε κάθε περίπτωση ελέγχεται η στατική επάρκεια
    του αυθαίρετου παταριού για κατακόρυφα φορτία"
    Εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται μόνο σε πατάρια που στηρίζονται στον φορέα του κτιρίου λόγω της αναφοράς σε κοντά υποστυλώματα. Αλλά το σε κάθε περίπτωση που κολλάει? Σε κάθε πατάρι ανεξαρτήτως ορόφου κλπ???

    Εγώ τείνω να πάω με την πρώτη αναφορά σε ανεξάρτητα πατάρια ισογείου και να μην κάνω ΜΣΕ ούτε για το κτίριο ούτε για το πατάρι. Θα ήθελα την γνώμη σας και συγνώμη για το μακροσκελές μνμ...

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Είσαι βέβαιη ότι το πατάρι είναι στατικά ανεξάρτητο;
    Θα πρόκειται για μια σπάνια περίπτωση.

    Η γνώμη μου είναι ότι αν το πατάρι είναι στατικά ανεξάρτητο, τότε πρόκειται για ένα στατικά ανεξάρτητο κτήριο και ελέγχεται ως τέτοιο.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος MARILOU δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    29
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Χάρη είμαι (σχεδόν) σίγουρη ότι είναι ανεξάρτητο αλλά μου έβαλες ιδέες και θα το ξαναελέγξω...
    Αν έχω στην ιδιοκτησία αύξηση κατακόρυφων φορτίων <20% βάση της παρ.(ια) της ΥΑ19409 θεωρείς ότι δεν απαιτείται έλεγχος ούτε για το πατάρι?? Η αμφιβολία μου είναι αν θα πρέπει να ελέγξω το πατάρι για κατακόρυφα φορτία στα πλαίσια της τεχνικής έκθεσης.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν το πατάρι είναι στατικά ανεξάρτητο τότε ελέγχεται ξεχωριστά και ισχύουν ξεχωριστά γι αυτό όλες οι περιπτώσεις απαλλαγής.
    Κατά τη γνώμη μου, εφόσον
    _ είναι εμβαδού >25τ.μ.,
    _ είναι αυθαιρεσία κατηγορίας 4 ή 5,
    _ είναι σεισμικής σπουδαιότητας Σ2 και
    _ δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, άρα και στατική μελέτη για αυτό,
    τότε κανονικά θα έπρεπε να απαιτείται πλήρης στατική μελέτη επάρκειας γι αυτό.

    Όμως
    , βασιζόμενοι στην §η.γγγ του άρθρου 99 του Ν.4495/17 θα μπορούσαμε να πούμε ότι απαλλάσσεται της ΜΣΕ.


    Αν έχω στην ιδιοκτησία αύξηση κατακόρυφων φορτίων <20% βάση της παρ.(ια) της ΥΑ19409 θεωρείς ότι δεν απαιτείται έλεγχος ούτε για το πατάρι?? Η αμφιβολία μου είναι αν θα πρέπει να ελέγξω το πατάρι για κατακόρυφα φορτία στα πλαίσια της τεχνικής έκθεσης.
    Ναι. Το άρθρο είναι γενικό και καλύπτει και πατάρια και σοφίτες και υπόγεια και πιλοτές, τα πάντα!

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Το μέλος MARILOU δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    29
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με το σκεπτικό σου και κατά την κρίση μου ως μηχανικός θα έπρεπε να θέλει στατική επάρκεια το πατάρι είτε είναι ανεξάρτητο είτε όχι. Αλλά δυστυχώς σε αυτόν τον νόμο σε πολλές περιπτώσεις η κρίση μου ως μηχανικός είναι αντίθετη από τις διατάξεις του. Ειδικά στα θέματα στατικής επάρκειας... Επομένως θέλω να υποβάλλω τα απολύτως συμβατικά απαιτούμενα από τον νόμο. Προφανώς ο ιδιοκτήτης θα είναι ενήμερος και για την δική μου κρίση και θα αποφασίσει αν επιθυμεί να κάνει κάτι παραπάνω. Για το άρθρο λοιπόν σχετικά με το 20% των φορτίων και εγώ πιστευώ ότι έχει γενική ισχύ και απαλλάσσει από ΜΣΕ (αν και δεν το κρίνω σε κάποιες περιπτώσεις ορθό).
    Σε ευχαριστώ και πάλι για την γνώμη σου

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος espresso δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    34
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Xάρης Προβολή Ανάρτησης


    Ναι. Το άρθρο είναι γενικό και καλύπτει και πατάρια και σοφίτες και υπόγεια και πιλοτές, τα πάντα!
    Χάρη το έχεις δει σε κάποια ερωτο-απάντηση ή το συμπεραίνεις από τα γραφόμενα του άρθρου?

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το άρθρο για τις απαλλαγές θέτει (ή δεν θέτει) κάποιες προϋποθέσεις εφαρμογής της κάθε περίπτωσης.
    Θεωρώ ότι είναι σαφείς. Βλ. ΕΔΩ.

    Υ.Γ.: Οι ερωτήσεις-απαντήσεις έχουν συμβουλευτικό και μόνο χαρακτήρα.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος espresso δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    34
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Η περίπτωση μου είναι η ακόλουθη
    Διόροφη μονοκατοικία με υπόγειο και στέγη.
    Μεταξύ Α ορόφου και στέγης υπάρχει μεταλλικό πατάρι το οποίο εν μέρη εδράζεται στα στοιχεία σκυροδέματος του κτιρίου και εν μέρη στους τοίχους (χωρίσματα) του Α ορόφου.
    Το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών δεν φέρει αύξηση κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% (καλύπτεται δηλαδή το Αρθρο 2 ια) του ΦΕΚ 1643/2018

    Αρκεί να δείξω οτι τα φορτία των αυθαίρετων κατασκευών δεν επιφέρουν αύξηση πάνω απο 20%, κατά τη γνώμη σας, ή θα έπρεπε να εξετάσω και τη σύνδεση του παταριού με τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού όπως αναγράφεται στο Αρθο 99 η) ββ) γγγ) του 4495.
    Ενημερωτικά το συνολκό ίδιο βάρος του παταριού δεν επιφέρει αύξηση περισσότερο απο 15% του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εφόσον χρησιμοποιηθεί η περίπτωση ια) του άρθρου 2 της ΥΑ.1949/18 για την τεκμηρίωση της απαλλαγής από τη ΜΣΕ, δεν απαιτείται τίποτα άλλο πέρα από τους υπολογισμούς για τα κατακόρυφα φορτία και την τεχνική έκθεση στατικών.

    Αν όμως χρησιμοποιηθεί η περίπτωση β), τότε πρέπει να ελεγχθούν και οι συνδέσεις και η στατική επάρκεια του παταριού για κατακόρυφα φορτία.

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος espresso δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    34
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Χάρη.

Παρόμοια θέματα

  1. Εξώστης ισογείου
    Από το μέλος Evan στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.12.2017, 13:44
  2. N.4178/13: Υπέρβαση ύψους ισογείου με τον Ν.4178/13
    Από το μέλος Christos Tsioul στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.09.2014, 15:34
  3. Μεζονέτα σε επαφή μ' άλλες. Κτήριο ανεξάρτητο ή τμήμα κτηρίου;
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.11.2012, 10:43
  4. Κάτοψη ισογείου αποπερατωμένης οικοδομης διαφορετική από την κάτοψη ισογείου της αδείας.
    Από το μέλος KooZ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.06.2012, 10:52
  5. N.4014/11: Πατάρι καταστήματος λειτουργικά ανεξάρτητο
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.11.2011, 09:54

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •