Καλησπέρα σας
Θα ήθελα την γνώμη των συναδέλφων σχετικά με την ΜΣΕ. Εχω περίπτωση στατικά ανεξάρτητου μεταλλικού παταριού επιφάνειας 35τμ άνω του 50% της υποκείμενης πλάκας σε ισόγεια κατοικία.

Στο αρ.99-η-ββ-γγγ λέει : "πατάρια ισογείου που είναι στατικά ανεξάρτητα από το φέροντα οργανισμό του κτιρίου και πατάρια υπερκείμενων ορόφων όταν το συνολικό ίδιο βάρος δεν επιφέρει αύξηση του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας πάνω από 15%. Στην περίπτωση αυτή εξετάζεται η σύνδεση με στοιχεία του φέροντος οργανισμού, τα οποία και θα ενισχύονται για ενδεχόμενες τοπικές αστοχίες"
Εγώ καταλαβαίνω ότι ανεξάρτητα πατάρια ισογείου εξαιρούνται της ΜΣΕ έτσι κι αλλιώς και για τα πατάρια των υπερκείμενων ορόφων ανεξάρτητα ή μη υπάρχουν προυποθέσεις. Αλλιώς δεν βγάζει κατά την γνώμη μου νόημα (αν οι προυποθέσεις ισχύουν και για τα πατάρια του ισογείου γιατί αναφέρεται σε ανεξάρτητα μόνο για το ισόγειο??). Συμφωνείτε?

Η επόμενη αναφορά σε πατάρια στην Υ.Α. λέει
"αυθαίρετες κατασκευές παταριών ισογείου επιφάνειας μέχρι ποσοστού 50% του δαπέδου του ισογείου με την προϋπόθεση ότι δεν δημιουργούνται “θέσει” κοντά υποστυλώματα. Διαφορετικά εξετάζονται τα μέλη και η σύνδεσή τους με στοιχεία του φέροντος οργανισμού, τα οποία και θα ενισχύονται για ενδεχόμενες τοπικές αστοχίες. Σε κάθε περίπτωση ελέγχεται η στατική επάρκεια
του αυθαίρετου παταριού για κατακόρυφα φορτία"
Εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται μόνο σε πατάρια που στηρίζονται στον φορέα του κτιρίου λόγω της αναφοράς σε κοντά υποστυλώματα. Αλλά το σε κάθε περίπτωση που κολλάει? Σε κάθε πατάρι ανεξαρτήτως ορόφου κλπ???

Εγώ τείνω να πάω με την πρώτη αναφορά σε ανεξάρτητα πατάρια ισογείου και να μην κάνω ΜΣΕ ούτε για το κτίριο ούτε για το πατάρι. Θα ήθελα την γνώμη σας και συγνώμη για το μακροσκελές μνμ...