win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος Archi.mil00 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.02.2024
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ανάληψη έργου - ανέγερσης - πλαίσιο συνεργασιας & αμοιβής

    Καλημέρα σε όλους.

    Μια ζωή ήμουν μηχανικος με μισθό κ έτσι δεν γνωρίζω πολλά θέματα που πιθανόν να εμπλέκονται στην πιθανή απαντηση

    το πλαίσιο : ΕΕ (όχι επε) ζητά να συνεργαστούμε ως προς την έκδοση αρχιτεκτονικών σχεδιων

    ερώτησεις:
    1/ μπορώ να είμαι με μισθό/προσληψη και να εκδίδω αδειεσ Για την ΕΕ; Σε αυτή τη περίπτωση φαίνομαι στην ταμπέλα της ανέγερσης; Σφραγιζω κ υπογράφω κανονικά μόνο ως μισθωτός χωρίς καμία άλλη ενέργεια;
    2/ μπορώ Μόνο με μπλοκάκι;
    3/ εάν μπλοκάκι: οι ώρες απασχόλησης μου είναι σε μηνιαία βάση (Αρα σα να παίρνω μισθό αλλά κόβω απόδειξη) πχ 1000€ και η άδεια κοστίζει πχ 20.000€ τι αμοιβομαι; Γιατί έχω ακούσει αντικρουόμενα πράγματα κ μπερδεύομαι- ότι την κρατάω ότι την επιστρέφω κλπ κλπ
    4/ τι με συμφέρει γενικότερα γιατί τα έχω χαμένα. Δεν έχω μπει ποτέ σε αυτή τη πιστα παρά μόνο με μισθό κ όχι για ανεγέρσεις και έχω χάσει το μπούσουλα . Οποίος/α μπορεί να με διαφωτίσει με όσο το δυνατόν περισσότερη λεπτομερές θα το εκτιμούσα για να μπορέσω να κρίνω εάν πρέπει η όχι να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη δουλειά. Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το "ΕΕ" τι σημαίνει;
    α) Ετερόρρυθμη Εταιρεία ή
    β) Ελεύθερος Επαγγελματίας;

    Όχι ότι έχει σημασία αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο οποιασδήποτε μορφής (ΑΕ, ΕΠΕ, ΙΚΕ, ΟΕ, ΕΕ) ή για φυσικό πρόσωπο (ελεύθερος επαγγελματίας = ατομική επιχείρηση).

    Οι τρόποι συνεργασίας είναι δύο:
    1) ως μισθωτός με πρόσληψη και
    2) ως ελεύθερος επαγγελματίας συνεργάτης με μεταξύ σας συμφωνητικό ή και χωρίς αυτό.
    Στη 2η περίπτωση μπορεί να θεωρηθείς οιονεί μισθωτός, δηλαδή εργαζόμενος με "μπλοκάκι", αν πληροίς τα σχετικά κριτήρια. Προσοχή στα κριτήρια αυτά, διότι αν τα παραβιάσεις δεν θα θεωρείσαι οιονεί μισθωτός, με ό,τι συνεπάγεται αυτό φορολογικά και όχι μόνο.
    Αν είσαι οιονεί μισθωτός τότε οι ασφαλιστικές σου εισφορές δύναται να υπολογίζονται και να καταβάλλονται ως ελεύθερου επαγγελματία ή ως μισθωτού, όπου συμμετέχει και ο εργοδότης, αναλόγως της συμφωνίας σας.

    Όταν εκπονείς μια μελέτη για λογαριασμό μιας εταιρείας, υπογράφει η εταιρεία με τη σφραγίδα της και συνυπογράφεις εσύ που κάνεις τη μελέτη.
    Η εταιρεία κλείνει τη συμφωνία με τον πελάτη και εκείνη αμείβεται από τον πελάτη και στη συνέχεια δίνει σε σένα τον μισθό σου ή ό,τι έχει συμφωνηθεί. Μπορεί π.χ. να έχει συμφωνηθεί ότι θα λαμβάνεις Χ μισθό και ποσοστά επί των μελετών που συνυπογράφεις, πράγμα μάλλον σπάνιο, δεν το έχω ακούσει ποτέ να συμβαίνει.

    Μπορείς να έχεις προσληφθεί ως μισθωτός και να διατηρείς και την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία, αρκεί να έχεις ανοιχτά βιβλία στην εφορία.
    Στην περίπτωση αυτή, μπορείς να υπογράφεις και δικές σου μελέτες για δικούς σου πελάτες, εκτός εάν σου το απαγορεύει το συμφωνητικό που έχεις υπογράψει με τον εργοδότη σου.

    Το ποιος θα φαίνεται στην ταμπέλα της ανέγερσης είναι θέμα συμφωνίας που κάνεις με τον εργοδότη σου.
    Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση από τον νόμο να υπάρχει ταμπέλα ανέγερσης, μόνο ταμπέλα με τον αριθμό της οικοδομικής άδειας.

    Θα σου φανεί χρήσιμο ΑΥΤΟ το πρόγραμμα σε Excel.

    Γενικώς, συμφέρει να είσαι μισθωτός, κανονικός, όχι οιονεί (μπλοκάκι), διότι κατοχυρώνεις όλα τα εργασιακά δικαιώματα των μισθωτών.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος Archi.mil00 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.02.2024
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    ΕΕ = ετερόρρυθμη εταιρεία ναι


    η εταιρεία είτε παίρνει αντιπαροχές & ανταποδιδει χρήμα είτε χρήμ+ διαμέρισμα στον οικοπεδούχο(ους) είτε έχει σαν εταιρεία «κάβα» κάποια οικόπεδα και τα χτίζει πολυκατοικίες και πουλάει τα διαμερίσματα σε πελάτες .

    η δίκη μου δουλειά θα είναι η αρχιτεκτονική μελέτη η/και επίβλεψη(δεν ξέρω ακόμα)
    στις Περιπτώσεις που αναφέρεις νομίζω κατάλαβα πως λειτουργεί, στην περίπτωση των αντιπαροχών ή των ιδιοκτητών οικοπέδωντης εταιρειασ που απλά κάνει ανέγερση κ πουλάει τα διαμερίσματα μπορώ να είμαι με μισθό στο πλαίσιο που αναφέρεις δλδ μισθωτός κ κάποιο (ίσως στο καλό σενάριο όπως λες) ποσοστό επι της μελέτης που χρησιμοποιείται η υπογραφή μου;

    Για αυτο το θέμα μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος λογιστής η εν τελει είναι όλα θέμα συμφωνητικού; γιατί έχω ακούσει από άλλους συναδελφουσ ότι για να υπογράφω μελέτη (στο πλαίσιο που ανέφερα) μπορώ μόνο με μπλοκάκι γιατί ως μισθωτός δεν προβλέπεται.
    και ειλικρινά έχω τρομερή σύγχυση για το τι πρέπει να ζητήσω κ πως
    σθεωρητικα και εγώ ως προαίρεση θα προτιμούσα με μισθό ακόμα κ χωρίς το «ευνοϊκό» σενάριο των μπόνους για την υπογραφή γιατί γενικά η φάση μπλοκάκι νομίζω είναι περίπλοκη κ πολυέξοδη χωρίς λόγο ουσιαστικά στην Ελλάδα.

    ευχαριατω εκ των προτέρων για τος απαντήσεις

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ήμουν σαφής.
    Οι τρόποι συνεργασίας είναι δύο:
    1) ως μισθωτός με πρόσληψη και
    2) ως ελεύθερος επαγγελματίας συνεργάτης με μεταξύ σας συμφωνητικό ή και χωρίς αυτό.
    ...
    Αυτό εφαρμόζεται ΠΑΝΤΟΥ.

    Εννοείται ότι μπορείς και ως μισθωτός να υπογράψεις μελέτες.
    Ήμουν μισθωτός (προ 30 ετών) σε ανώνυμη τεχνική εταιρεία και υπέγραφα μελέτες.
    ΦΕΜ δεν πλήρωνα, πλήρωνε η εταιρεία φόρο 15% στη ΦΑΕ.
    Παράλληλα διατηρούσα ανοιχτά τα βιβλία μου.
    Ασφαλιστικές εισφορές κατέβαλα ως μισθωτός στο τότε ΤΣΜΕΔΕ, υπήρχαν και κάποιες κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ (όχι για σύνταξη).

    Θα πρότεινα να απευθυνθείς στο τμήμα επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ και να έχεις μαζί τους μια δια ζώσης συνάντηση.
    Αν είσαι Θεσσαλονίκη, το ΤΕΕ/ΤΚΜ διαθέτει και συνεργάτη λογιστή, τον Νίκο Κολυδά, τον οποίο μπορείς να βρεις στα γραφεία του ΤΕΕ/ΤΚΜ κάποιες Πέμπτες (βλ. ΕΔΩ).

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Το μέλος Archi.mil00 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.02.2024
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις δυστυχώς είμαι αθηνα αλλά είναι καλή ιδέα η πρόταση σου για το ΤΕΕ .

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.04.2015, 11:19
  2. Πρόσκληση συνεργασίας για τις γραφιστικές εργασίες του ΤΕΕ/ΤΚΜ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Εύρεση εργασίας - Επιδοτούμενα προγράμματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.10.2014, 14:25
  3. Ανάληψη επίβλεψης κατασκευής προσθήκης
    Από το μέλος teop στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.05.2014, 07:49
  4. Ανάληψη & διεκπεραίωση έργου εκτός έδρας, σε μικρό νησί
    Από το μέλος Apithanos στη θεματική κατηγορία Διαχείριση έργων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.10.2012, 09:22

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •