Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Tthanasis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.04.2013
    Περιοχή
    Χρυσούπολη Καβάλας
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Δώστε προσοχή Στατική Επάρκεια

    Καλησπέρα,

    Σε οικία που έχει οικοδομική άδεια και τηρεί το περίγραμμα της, η φέρουσα τοιχοποιία (δεν έχει σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα) είναι προκατασκευασμένη και δεν είναι από οπτόπλινθο σύμφωνα με την άδεια. Πρέπει να γίνει έλεγχος για στατική επάρκεια?

    Εφόσον χρειάζεται σύμφωνα με την Εγκύκλιο Στατικής Επάρκειας 9-1507_11-05-18 στο άρθρο 3, ζητάει Έκθεση συλλογής στοιχείων, αποτύπωση - τεκμηρίωση, γενικά σχέδια αποτύπωσης του φέροντος οργανισμού κτλ. για κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα.. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τι κάνω? Μου αρκεί μία στατική μελέτη-έκθεση από την Εταιρεία που έχει κάνει την κατασκευή?

    Επίσης εφόσον χρειάζεται μελέτη για στατική επάρκεια, ως Μηχανικός (που δεν γνωρίζω από στατικές επιλύσεις υφιστάμενων κτιρίων) αναλαμβάνω να βρω άλλον Μηχανικό που να μπορεί να κάνει αυτή τη μελέτη ή ο ιδιοκτήτης? Δηλαδή ένας Μηχανικός μπορεί να αναλάβει αυθαίρετα αλλά όχι τη μελέτη στατικής επάρκειας έχει ευθύνη ή ο ιδιοκτήτης πρέπει να στραφεί και σε Μηχανικό που μπορεί να αναλάβει τη μελέτη αυτή?

    Ευχαριστώ.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.289
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.290
    Αρχεία

    Λήψεις
    226
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1) Έλεγχος σε στατική επάρκεια απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις εκτός εκείνων για τις οποίες έχουμε απαλλαγή.
    Σε ποιες περιπτώσεις έχουμε απαλλαγή; Δες ΕΔΩ.

    2) Κάποια κεφάλαια του ΚΑΝΕΠΕ έχουν γενική εφαρμογή ανεξαρτήτως υλικού κατασκευής.
    Η ΥΑ.19409/18 στο άρθρο 3 αναφέρει ότι:
    "Για τα (α), (β), (γ) και (ε) εφαρμόζεται ο ισχύων ΚΑΝΕΠΕ για κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα και αντίστοιχες διατάξεις των ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΩΝ για τους υπόλοιπους φορείς."
    Άρα εφαρμόζεις τις διατάξεις των ευρωκωδίκων. Άποψή μου ότι εφαρμόζεις τον ΚΑΝΕΠΕ. Δες την §1.2.1 του ΚΑΝΕΠΕ.

    3) Ναι. Ένας π.χ. Αρχιτέκτονας συνεργάζεται αναγκαστικά με έναν Πολιτικό Μηχανικό που έχει τα σχετικά δικαιώματα, τη γνώση και την εμπειρία, για την εκπόνηση της μελέτης στατικής επάρκειας.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Tthanasis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.04.2013
    Περιοχή
    Χρυσούπολη Καβάλας
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ!
    Ως διευκρίνηση τι γίνεται στην περίπτωση που το αυθαίρετο κτίσμα είναι δημόσιο αλλά κατηγορία 2? Δεν χρειάζεται στατική μελέτη?

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.289
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.290
    Αρχεία

    Λήψεις
    226
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι να γίνεται κάποια διάκριση μεταξυ δημόσιων και ιδιωτικών κτηρίων.
    Όλα τα Κατηγορίας 1, 2 και 3 απαλλάσονται της μελέτης στατικής επάρκειας.

    Δες και το τελευταίο εδάφιο της §3 του άρθρου 114 του Ν.4495/17, άρθρο το οποίο αναφέρεται στα κτήρια δημόσιου ενδιαφέροντος:
    "Η μελέτη στατικής επάρκειας, όπου απαιτείται, εκπονείται υποχρεωτικώς πριν από την έκδοση πιστοποιητικού ταυτότητας κτηρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος."

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    283
    Εύσημα

    έδωσε
    54
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    129
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.
    Σε οικοπεδο με πρασια,σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου, υπάρχει αυθαίρετη επέκταση εξώστη από 1.40 x6.50 σε 2.50x6.50 και αυθαίρετο μη βατό προστεγασμα πάνω από τον εξώστη και στην συνέχεια του δώματος (ταράτσας), από 0.40x6.50 σε 2.50x6.50.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφευχθεί η μελέτη στατικής επάρκειας ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 13.02.2020 στις 18:05

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.289
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.290
    Αρχεία

    Λήψεις
    226
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Ισμήνη,

    Υπάρχει τρόπος.
    Με έλεγχο των κατακόρυφων φορτίων της οριζόντιας ιδιοκτησίας ή του κτηρίου.
    Βλ. την περίπτωση ια του άρθρου 2 της Υπουργικής Απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507/11.05.2018.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    283
    Εύσημα

    έδωσε
    54
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    129
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη ευχαριστώ για την απάντηση.
    Στο διαμέρισμα παρατήρησα λόγω αλλαγής διαρυθμισης που έχει και κάποιες αλλαγές στους δοκούς.
    Αυτό επηρεάζει την παραπάνω απάντηση σου ?
    Είναι πολύ δύσκολο να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας σε αυτή την πολυκατοικία.Ειναι τσακωμενοι όλοι με όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 13.02.2020 στις 21:50

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.289
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.290
    Αρχεία

    Λήψεις
    226
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Όχι, δεν επηρεάζει.

    Ο νόμος/υπουργική απόφαση δεν μας θέτει ως προϋπόθεση για να έχουμε απαλλαγή, να έχει εφαρμοστεί η στατική μελέτη στο νόμιμο τμήμα του κτηρίου.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    283
    Εύσημα

    έδωσε
    54
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    129
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χίλια ευχαριστώ.
    Καλό βράδυ.

Παρόμοια θέματα

  1. Υπεύθυνη δήλωση μηχανικού σχετικά με τη στατική επάρκεια
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.02.2018, 19:14
  2. N.4495/17: Στατική επάρκεια οριζοντίου ιδιοκτησίας
    Από το μέλος lama στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.01.2018, 21:11
  3. N.4495/17: Στατική επάρκεια
    Από το μέλος αλε στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.11.2017, 16:06
  4. Ηχομόνωση και στατική επάρκεια ξύλινου πατώματος
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία Οικοδομική
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.06.2016, 22:22
  5. N.4014/11: Στατική επάρκεια σε κατάστημα/γραφεία
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.10.2012, 12:59

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •