win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άδεια με ψευδή στοιχεία

    Καλημέρα,

    Εξετάζω μια περίπτωση κτιρίου εντός σχεδίου σε οικόπεδο με οικοδομική άδεια η οποία έχει βγει με ψευδή στοιχεία. Το οικόπεδο, ενώ ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση στο τοπογραφικό φάνηκε πολύ μεγαλύτερο για να αυξηθούν τα τετραγωνικά προς εκμετάλλευση.

    Διαβάζοντας το παράρτημα του Ν4495 βλέπω πως βάζω συντελεστή 2 όταν έχω μεν Ο.Α. αλλά προκύπτει ότι το οικόπεδο δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο παρά τα όσα είχαν δηλωθεί . Η δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική. Είχα άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο αλλα δηλώθηκε μεγαλύτερο.

    Θεωρείτε ότι πρέπει να θεωρήσω ολόκληρο το κτίσμα χωρίς άδεια ή να το θεωρήσω νομίμως υφιστάμενο?

    Η άδεια δεν έχει ανακληθεί μέχρι σήμερα.

    Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Εργων
    Το μέλος κατ.1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.11.2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    5
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας έχω την εξής περίπτωση Ιδιοκτήτης οικοπέδου ενός σχεδίου εχει Οικόπεδο με επιφάνεια 1200τ.μ απο το 1970 (Τοπογραφικό δεν υπάρχει). Το 1975 θέλει να χτισει μι 3οροφή και βγάζει οικοδμική αδεια στο τοπογραφικό της αδειας δείχνει οικόπεδο με 640 τ.μ. Το 1991 εκδιδει ξανά νεα άδεια με οικόπεδο 1.200τ.μ δείχνει το παλιό κτίσμα αλλά με λανθασμένα στιχεια δόμησης και κάλυψης και χτιζει σε αποσταση απο την παλιά οικοδομή νέα 3όροφη οικοδομή. Διαφορες υπάρχον στα δύο τοπογραφικά ώς προς τα πίσω όρια. Πως θα κάνατε τακτοποίηση με Ν.4495/2017 στο παλιό κτίσμα του 1975. Ποιο διγραμμα καλυψης θα λαμβάνατε υπ'οψην και ποιο τοπογραφικο ? Το τοπογραφικό που ισχύει σημερα βαση των συμβολαίων είναι το τελευταίο

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς, εφόσον η άδεια δεν έχει ανακληθεί, είναι ισχυρή. Εμείς οι ιδιώτες μηχανικοί δεν είμαστε εξουσιοδοτημένοι να ελέγχουμε διοικητικές πράξεις

    Από εκεί και πέρα, μπορούμε να κάνουμε νέο σύγχρονο (κατά ΕΓΣΑ 1987) τοπογραφικό που να αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση και να το ανεβάσουμε και στο σύστημα αυθαιρέτων.

    Μήπως όμως, αν οι αυθαιρεσίες υλοποιήθηκαν προ 09.06.1975, τότε είναι κατηγορίας 1, οπότε και δεν έχει μεγάλη σημασία.

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Εργων
    Το μέλος κατ.1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.11.2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    5
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το Ιοσγειο και Α' οροφος χτιστικαν με άδεια το 1973 ο Β' όροφος με αδεια το 1988 εχω παρει τα σχεδια της τελευταιας αδειας του 1988(Συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω) . Επίσης το έτος 2013 εγινε αποδοχη κληρονομιάς οπου ο κληρονομούμενος εντάσει το οικόπεδο σε κάθετη διακιωμα αποκλειστικης χρήσης τις δυο οικοδομές οπότε έχω εξαρτημένο νέο τοπογραφικο. Το θέμα μου είναι εχω ενα διαγραμμα κάλυψης του 1973 το οποίο υπολογιζει τα επιτρεπόμενα μεγεθη καλυψης δομησης κλπ για τα συγκεκριμένα τ.μ οικοπέδου 640τ.μ. Το 1991 βγαίνει οικοοδμική άδεια για οικόπεδο 1.200τ.μ υπολογίζει στο διάγραμμα κάλυψης το υπάρχον παλαιο κτισμα αλλά με περισσότερα τ.μ. Εγω τωρα με ποια πολεοδομικά στοιχεία κάνω έλεγχο με ποιο διαγραμμα κάλυψης ελεγχω με βάση την δική μου αδεια 1988 ή με βάση την αδεια του 1991 που αφορά αλλαη οικοδομή στην ουσία. Εκεί εχω μπερδευτεί.
    Ευχαριστώ . [Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΔΕΙΑΣ 1991.jpg
Προβολές:	8
Μέγεθος:	31,9 KB
ID:	1841Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ 1975.jpg
Προβολές:	6
Μέγεθος:	29,8 KB
ID:	1842
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος PANOS55 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2016
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Αναρτ.
    11
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας,
    σε οικοδομική άδεια του 87 για προσθήκη κατ' επέκταση σε παλιό κτίσμα νομίμως υφιστάμενο (προ του 55) το κτίσμα είναι αποτυπωμένο μικρότερο στην άδεια από την πραγματικότητα και το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο του 5% από αυτό της αδείας. Το οικόπεδο έχει υλοποιημένα όρια μη αμφισβητούμενα και η άδεια δεν έχει ανακληθεί.
    Θέλω να τακτοποιήσω υπερβάσεις στην προσθήκη με Ν.4495/17 και έχω τις παρακάτω απορίες:

    1.Tα παραπάνω τετραγωνικά του παλιού νομίμως υφιστάμενου κτίσματος πως τα δηλώνω, ως αυθαίρετα;
    2. Με ποιο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης κάνω την τακτοποίηση, αυτό της άδειας ή της υφιστάμενης κατάστασης ;
    3. Αν σε συνέχεια της τακτοποίησης προχωρήσει ο ιδιοκτήτης σε μεταβίβαση του ακινήτου με ποιο τοπογραφικό θα κάνει την πράξη και τι θα βεβαιώσω στον συμβολαιογράφο ;

Παρόμοια θέματα

  1. Στοιχεία αμοιβής επιθεωρητή
    Από το μέλος Stamatoula στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.07.2019, 01:43
  2. Στοιχεία αμοιβής επιθεωρητή
    Από το μέλος Stamatoula στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.07.2019, 14:52
  3. Πωλείται: Στοιχεία Μηχανών (τόμος Ι και ΙΙ) - τιμή:20 ευρώ
    Από το μέλος XDalas στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.12.2014, 12:18
  4. ΕΤΑΑ: Στατιστικά στοιχεία για το ΤΣΜΕΔΕ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.10.2014, 11:33
  5. Nemetschek - Scia Engineer: Απορίες στα επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.01.2010, 15:18

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •