win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 21
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άρθρο 23, παρ. 15α, 15β, περί κτιρίων του ΟΕΚ

    Θα ήθελα πολύ να έχω την άποψή σας στο εξής:

    Το Άρθρο 23, παρ. 15α, περί κτιρίων του ΟΕΚ, αναφέρεται σε αυθαιρεσίες επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον ΟΕΚ, με την καταβολή μόνο του σχετικού παραβόλου…

    Επομένως ρωτάω:

    1) Ακίνητο του ΟΕΚ είχε δοθεί με παραχωρητήριο (οριστικό τίτλο) σε δικαιούχο. Έπειτα κληρονομήθηκε και τέλος πωλήθηκε στους σημερινούς ιδιοκτήτες. Το ακίνητο αυτό ανήκει στην κατηγορία Κτίρια Δικαιούχων ΟΕΚ ή είναι Ιδιωτικό Κτίριο?? (Σε ερώτησή μου στον ΟΕΚ μου τα μπερδέψανε λίγο, αλλά τελικά είπαν ότι μάλλον πρέπει να το κατατάξω στα Κτίρια του ΟΕΚ)

    2) Σε ποιές αυθαιρεσίες αναφέρεται:

    α) Σε αυθαιρεσίες που προϋπήρχαν στο κτίσμα, πριν αυτό αποδοθεί στους δικαιούχους, ενώ οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες τακτοποιούνται κανονικά?
    β) Σε αυθαιρεσίες που έγιναν μετά την παραχώρηση του κτίσματος στους δικαιούχους και πριν τις 28/07/2011?
    γ) Σε όλες ανεξαιρέτως τις αυθαιρεσίες πριν τις 28/07/2011?

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα, σε ακίνητο του ΟΕΚ που μεταβιβάστηκε από τον δικαιούχο στο παιδί του, το δήλωσα σαν κτίριο του ΟΕΚ και οι αυθαιρεσίες που αναφέρει το αρ.13, αφού δεν ορίζονται διαφορετικά, εννοούνται όλες οι αυθερεσίες πριν της 28-7-2011.
    Εξάλλου, σαν ιδιωτικό κτίριο θα έπρεπε να συνοδεύεται από οικοδομική άδεια. Έχεις; ΔΚ; Τοπογραφικό; Στην δικιά μου περίπτωση (δεν γνωρίζω αν είναι ο κανόνας) είχα απόφαση νομάρχη για την κατασκευή των κτιρίων και συνοδευόταν με ένα γενικό τοπογραφικό χωροθέτησης των κτιρίων σε έκταση αρκετών χιλιάδων στρεμμάτων.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και εγώ σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο...

    Φυσικά δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αλλά απόφαση νομάρχη + το γενικό τοπογραφικό και κάτοψη...

    Η μόνη μου απορία είναι γιατί το αντιμετωπίζεις ως παραδοσιακό οικισμό, Αρ. 13?

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Ο...δαίμων του τυπογραφείου. Εννοούσα "το Άρθρο 23, παρ. 15α, περί κτιρίων του ΟΕΚ" που αναφέρεις στην πρώτη ανάρτηση.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ΟΚ τότε είμαστε σύμφωνοι... και ο Θεός Βοηθός...

    Ευχαριστώ πολύ

    Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος έχει να προσθέσει κάτι άλλο?

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους

    Έχω μία ακόμα απορία για τα κτίσματα του ΟΕΚ, σε συνέχεια των παραπάνω...

    Από όσο γνωρίζω (το ίδιο ισχύει και στην περίπωσή μου), τα κτίσματα του ΟΕΚ κατέχουν ποσοστό εξ' αδιαιρέτου στα οικόπεδα που έχουν κατασκευαστεί, παρόλο που σύμφωνα με τα σχέδια το κάθε ένα έχει συγκεκριμένα τ.μ. στο όλο οικόπεδο, συγκεκριμένη θέση και αρίθμηση...

    Πως αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση??
    Ισχύει ότι και στα εκτός σχεδίου (οι γνωστες περιπτώσεις με τα εξ' αδιαιρετου, με τις συναινέσεις, κτλ) ή ισχύει κάτι διαφορετικό για αυτά??

    Ευχαριστώ...

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Απαντάω μόνος μου στο παραπάνω για ενημέρωση σε όποιον άλλο συνάδελφο τύχει παρόμοια κατάσταση:

    Άρθρο 23
    15.α Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται, μόνο με την καταβολή του σχετικού παραβόλου και χωρίς την καταβολή του ειδικού προστίμου, αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον πρώην Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.). Η αίτηση υπαγωγής δύναται να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων, σύμφωνα με την άδεια οικοδομής.
    β. Για την υπαγωγή πέραν των απαιτούμενων δικαιολογητικών, συνυποβάλλεται το παραχωρητήριο ή ο νόμιμος τίτλος από τον Ο.Ε.Κ..

  8. Ευχαριστούν οι:


  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος giannis_eng δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.09.2013
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι έχω μια παρόμοια περίπτωση. Έχω το παραχωρητήριο αλλά καθόλου σχέδια. υπάρχουν αυτοί οι φάκελλοι στην πολεοδομία? Ή θα πρέπει να ανατρέξω αλλού?

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα συνάδελφε,

    Τα σχέδια εγώ τα πήρα κατευθείαν από τον ΟΕΚ. Οπότε δες στην περιοχή σου που υπάρχουν ακόμα γραφεία του οργανισμού και θα σε κατατοπίσουν (ελπίζω) αυτοί. Πάρε μαζί σου και το παραχωρητήριο, οπότε να είναι πιο συγκεκριμένο αυτό που θα τους ζητήσεις (περιοχή καθώς και ποιά συγκεκριμένη κατοικία είναι).

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eleni81 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    31.05.2012
    Αναρτ.
    23
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Παρακαλώ τη βοηθεία σας καθώς μου ήρθε πελάτης τελευταία στιγμή και ψάχνω και άκρη δε βρίσκω..Πρόκειται για αυθαιρεσίες σε κτίριο ΟΕΚ. Εκτός απο παραχωρητήριο και απόφαση νομάρχη που όπως διαβάζω απαιτείται στην αίτηση, κατα τα υπόλοιπα πως γίνεται η δήλωση;Απαιτουνται δηλαδή ορισμός Κατηγορίας αυθαιρεσιών, σχέδια (προφανως), τοπογραφικό , αεροφωτογραφίες κλπ;Το δηλώνω τελικά χωρίς Ο.Α.;¨Εχω παραχωρητηριο και διάγραμμα κάλυψης. Δεν αναφέρεται πουθενα΄Ο.Α..τι γινεται σε αυτην την περίπτωση;

    Ευχαριστω!

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Σε αντίστοιχη περίπτωση, κάνοντας και ερώτηση στην Πολεοδομία της περιοχής, ως άδεια μπαίνει ο αριθμός απόφασης Νομάρχη. Επίσης Δηλώνεται ότι έχει Οικοδομική Άδεια. Τοπογραφικό θεωρώ ότι κάπου θα υπάρχει οπότε κάνε κάποια ερώτηση, είτε στον ΟΕΚ είτε στην Πολεοδομία. Όσο για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, η τακτοποιήση γίνεται κανονικά όπως κάθε άλλο αυθαίρετο.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eleni81 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    31.05.2012
    Αναρτ.
    23
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα κι ευχαριστω για την απάντηση! Προφανως δεν προλαβαινω να κανω την αίτηση εκτος κι αν δοθεί καποια παράταση καθώς η απόδειξη παλαιότητας θα γινει με αεροφωτογραφίες κ οσες φορές Παρήγγειλα απο ΓΥΣ εκαναν ενα μηνα να ερθουν..

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος Π.Θ - Τ.Τοπογραφος Μηχανικος
    Το μέλος gestamoul δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.10.2010
    Περιοχή
    Χιος
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και απο εμενα.χρειαζομαι την συμβουλη-βοηθεια των συναδελφων.
    Σε προσφυγικο οικισμο που αποτελειτε απο μπλοκ κατοικιων,που εχουν παραχωρηθει απο ΟΕΕ ή ΟΕΚ (δεν εχω παρει το παραχωρητηριο ακομα στα χερια μου αλλα υπαρχει) ενα απο τα κτιρια (ακριανο) που βρισκονται σε σειρα (μεζονετες 78,66τ.μ) μεσα στη αυλη του ειχε βγει αδεια! για βοηθητικους χωρους ή οποια και εγινε στην πορεια μετατραπηκε σε σπιτι.Θελει δλδ αλλαγη χρησης καλα ως εδω.Το προβλημα που ξεκιναει ειναι οτι η αυθαιρεσια δεν βρισκεται στο κτισμα παραχωρηθηκε αρθρο 15α 4178 ,αλλα στην αυλη του και με βασει αυτα που μου ειπαν και στην τοπικη πολεοδομια αλλα και συνφωνα με την ερευνα που εχω κανει ως τωρα τα παραχωρητηρια ειναι ΜΟΝΟ για τα κτισματα, οι περιβαλλοντες χωροι ανηκουν κατα εξ αδιαρετου σε ολους τους ιδιοκτητες του εκαστωτε μπλοκ που ανηκει το κτισμα,δλδ το κτισμα ανηκει στο ιδιοκτητη αλλα οι αυλες ειναι κοιτοκτητες και ας ειναι οριοθετημενες(ετσι δοθηκαν)!!Αρα καθισταται πρακτικα αδυνατο στο Ν.4178 γιατι δεν ειναι οτι χρειαζεται μονο τις υπογραφες ολων των ιδιοκτητων που υπαρχουν στο μπλοκ της συγκεκριμενης σειρας αλλα πρεπει συμφωνα με την πολεοδομια να γινει νομιμοποιηση ολων των αυθαιρεσιων που υπαρχουν σε καθε περιβαλλοντα χωρο!καμια ιδεα κανεις?

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Άρθρο 23
    15.α Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται, μόνο με την καταβολή του σχετικού παραβόλου και χωρίς την καταβολή του ειδικού προστίμου, αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον πρώην Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.). Η αίτηση υπαγωγής δύναται να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων, σύμφωνα με την άδεια οικοδομής.
    β. Για την υπαγωγή πέραν των απαιτούμενων δικαιολογητικών, συνυποβάλλεται το παραχωρητήριο ή ο νόμιμος τίτλος από τον Ο.Ε.Κ..

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος Π.Θ - Τ.Τοπογραφος Μηχανικος
    Το μέλος gestamoul δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.10.2010
    Περιοχή
    Χιος
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κωστα αυτα τα γνωριζω και σε ευχαριστω.Εξαλλου τα αναφερω αλλα εκανα λαθος και εγραψα 15α αλλα εννουσα αυτο ακριβως που μου εστειλε απο αρθρο 23.Εσυ πιστευεις οτι μπορει να ενταχθει το παραχωρητηριο θα το εχω την Δευτερα στα χερια μου αλλα εκτος συνταρακτικου απροοπτου θα αναφερει αυτα που εγραψα παραπανω οτι αφορα μονο το κτισμα και οι αυλιοι χωροι παρολο που ειναι οριοθετημενοι για καθε ιδιοκτησια θωρουνται κοινοκτητοι βασει των παραχωρητηριο.Εμενα η αποθηκη που εγινε με αδεια ειναι στην αυλη αρα στο κοινοκτητο.εχει κανεις αντιμετωπιση κατι παρομοιο?

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    Είχα αντίστοιχη περίπτωση, με άδεια αποθήκης στην αυλή που έγινε κατοικία.

    Η άδεια αποθήκης που βγήκε από την πολεοδομία το έχει αντιμετωπίσει ως ανεξάρτητο τμήμα (φαίνεται και στους υπολογισμούς του διαγράμματος Δόμησης).

    Επίσης και από προσωπική μου ερώτηση στην πολεοδομία μου το επιβεβαίωσαν.

    Γι αυτό και η επισύμανση στον νόμο Η αίτηση υπαγωγής δύναται να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων, σύμφωνα με την άδεια οικοδομής.


  18. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Τοπογράφος Μηχανικος
    Το μέλος topoman δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.10.2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    18
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, θα ήθελα να παραθέσω και εγώ τον προβληματιμό μου, αλλα και να βοηθησω αν μπορω,

    Οι χώροι (αυλες) των κατοικιών του ΟΕΚ συνήθως αναφέρονται στους τίτλους ως κοινόκτητοι χώροι αποκλειστικής χρήσεως. Και συνήθως εντός αυτων έχουν γίνει οι αυθαίρετες προσθήκες. Οι συμβολαιογράφοι έβγαλαν μια εγκύκλιο την οποία και παραθέτω http://www.bountimas.com/wp-content/...-Afthereta.pdf , η οποία νομίζω λύνει τα χέρια των ιδιοκτητών, αν εχει καποιος μια πρόσφατη εμπειρία μεταβίβασης, θα παρακαλούσα αν μπορουσε να την παραθέσει αν υπήρξε κάποιο κόλλημα.

    Εκτός αυτού στο σύστημα του τεε πως δηλωνονται αυτες οι αυθαίρετες προσθήκες?, π.χ. Ποια κατηγορία.Υπερβάσεις δόμησης αν υπάρχουν ειναι κάτι που δεν μπορει να ειναι γνωστό μιας και το οικόπεδο αναφέρεται σε όλο τον οικισμό και δεν μπορει να μετρηθεί κάθε κτίριο του οικισμού , και πάει λεγοντας, ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη topoman : 20.01.2017 στις 20:25

  19. Ευχαριστούν οι:


  20. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Το μέλος rgelena δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.02.2011
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Κάνω μια τακτοποίηση αυθαίρετης προσθήκης κατ’ επέκταση (2003)σε κτίριο του ΟΕΚ (1977).
    Το Παραχωρητήριο αναφέρει ότι η οριζόντια ιδιοκτησία Α1 (διαμέρισμα) με ποσοστό συνδιοκτησίας επί του όλου οικοπέδου Χ‰, που είναι μια διώροφη μονοκατοικία, συνορεύει:

    -Ανατ. με κοινόκτητο οικόπεδο και πέραν τούτου με οδόν

    (υπάρχει περίφραξη ανάμεσα τον δρόμο και την αυλή)

    -Δυτ. με κοινόκτητο οικόπεδο και πέραν τούτου με κοινόκτητον δρόμον

    (υπάρχει απλό κάγκελο ανάμεσα στον κοινόκτητον δρόμο και την αυλή)

    -Βορ. με κοινόκτητο οικόπεδο και την υπ’ αριθμ. Α3 κατοικίαν του αυτού στοίχου

    (κοινόκτητο οικόπεδο εννοεί την αυλή της Α3 κατοικίας)

    -Νοτ. με την υπ’ αριθμ. Α2 κατοικίαν του αυτού στοίχου


    Το ερώτημά μου είναι αν δικαιολογείται η περίφραξη που υπάρχει βόρια και νότια της κατοικίας Α1, δηλαδή περίφραξη μεταξύ Α1 και Α2 (νότια) και περίφραξη μεταξύ Α1 και Α3 (βόρεια).
    Βέβαια αυτή η περίφραξη υφίσταται εκ κατασκευής από το 1977.

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορεί να υφίσταται νόμιμη περίφραξη εντός ενός κοινόκτητου οικοπέδου, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.

    Όμως, δες τον ΓΟΚ 1985 και ακόμα περισσότερο τον ΓΟΚ 1973 και ειδικότερα τις τελευταίες 5 λέξεις του ορισμού.

    ΓΟΚ 1985:
    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	GOk85_perifragma.jpg
Προβολές:	13
Μέγεθος:	14,3 KB
ID:	1933


    ΓΟΚ 1973:
    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	GOK73_perifragma.jpg
Προβολές:	12
Μέγεθος:	19,3 KB
ID:	1934

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Το μέλος rgelena δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.02.2011
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το 1977 ήταν εκτός σχεδίου και γι αυτό τον λόγο το Παραχωρητήριο αναφέρει "οριζόντια ιδιοκτησία".

    Στην πορεία η περιοχή του ΟΕΚ εντάχθηκε εντός σχεδίου, οπότε το "οριζόντια ιδιοκτησία" δεν μετατράπηκε σε "κάθετη ιδιοκτησία";

    Κάθετη ιδιοκτησία=η κάθετη με τους Κοινόκτητους χώρους=Χώρος αποκλειστικής χρήσης=περίφραξη????

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενδεικνύμενο υλικό ανάμεσα σε σκελετούς κτιρίων
    Από το μέλος thebet στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.10.2019, 17:34
  2. Θεμελίωση μεταλλικών κτιρίων
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.02.2019, 13:03
  3. Αδειοδότηση εκπαιδευτικών κτιρίων
    Από το μέλος CFAK στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.02.2017, 16:18
  4. Bιβλιογραφία για επισκευές και ενισχύσεις κτιρίων
    Από το μέλος alexaras στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.01.2010, 12:47
  5. Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης κτιρίων
    Από το μέλος Efpalinos στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.01.2010, 14:49

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •