win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος stefkat206 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    15.05.2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) - επισκευή σαθρών επιχρισμάτων σε 6όροφη πολυκατοικία

    Καλησπέρα σας,

    Συγχωρείστε με αν έχει ήδη γραφτεί κατι παρόμοιο σε άλλο thread. Θέλω να πάρω ΕΕΜΚ για μια εξαόροφη πολυκατοικία στο παγκράτι. Οι εργασίες αφορούν την αφαίρεση σαθρών επιχρισμάτων στις ζαρντινιέρες όλων των ορόφων, επισκευές και εξωτερικόι χρωματισμοί και όλα αυτά με χρήση ικριωμάτων. Στα δίαφορα δικαιολογητικά που μου ζήτησε η Πολεοδομία στην Σωκράτους (Ομόνοια) είναι και δήλωση ανάληψης - ευθύνης από το μηχανικό και χαρτί επικινδυνότητας. Κάποιος με σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία από μένα πάνω σε ΕΕΜΚ μήπως θα μπορουσε να μου εξηγήσει τι είναι το χαρτί επικινδυνότητας? Την δήλωση ανάληψης - ευθύνης νομίζω την έχω βρει.

    Επίσης επειδή είναι σε μεγάλο ύψος και χρήση ικριωμάτων, εκτός από ΣΑΥ - ΦΑΥ προβλέπεται κάποιο άλλο έγγραφο?

    Ευχαριστώ πολύ

    Στέφανος

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1) η δήλωση ανάληψης πάει παρέα και με την δήλωση ανάθεσης από τον ιδιοκτήτη....

    2) ΣΑΥ-ΦΑΥ για την σκαλωσιά (το ότι είναι πολύ μεγάλο το ύψος δεν απαιτεί κανένα επιπλέον δικαιολογητικό)

    3) χαρτί επικινδυνότητας δεν μου λέει κάτι παρά μόνο στην περίπτωση που δεν θα έβγαζες ούτε ΕΕΜΚ αλλά θα έκανες καταγγελία στην πολεοδομία ώστε να έρθει να κάνει αυτοψία και να προχώραγε σε έκθεση επικινδύνου με προτεινόμενα μέτρα κτλ.....βέβαια από πολεοδομία σε πολεοδομία και υπάλληλο σε υπάλληλο μπορεί να σου ζητήσουν το οτιδήποτε......

    4) Τεχνική έκθεση όπου περιγράφεις θέση, υφιστάμενη κατάσταση και εργασίες στις οποίες θα προχωρήσεις

    5) πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε από όλα αυτά πας και στο ΙΚΑ να κάνεις έναρξη εργασιών ανοίγεις καρτέλα κτλ...

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Γιατί να πάει από πριν στο ΙΚΑ;
    Η ΥΔΟΜ θα ενημερώσει το ΙΚΑ για την έκδοση της ΕΕΜΚ.
    Αν μέσα σε ένα διάστημα μετά την έκδοση της ΕΕΜΚ δεν πάει ο ιδιοκτήτης στο ΙΚΑ, θα του αποσταλεί ειδοποιητήριο.
    Ακόμα και τότε όμως να μην πάει, αν τυχόν δεν ξεκινήσει εργασίες, δεν έχει καμία υποχρέωση να κάνει έναρξη εργασιών στο ΙΚΑ.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    με συγχωρείτε δεν το έγραψα σωστά........εννοούσα πριν ξεκινήσει τις εργασίες....είναι όπως τα λες Χάρη....συνήθως βέβαια ο ιδιοκτήτης την διαδικασία στο ΙΚΑ την στέλνει μπαλάκι σε εμάς....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 06.06.2018 στις 10:57

Παρόμοια θέματα

  1. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για σκαλωσιά (ΣΑΥ-ΦΑΥ)
    Από το μέλος dimitrisv στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.05.2021, 13:14
  2. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΣΑ) - Εφορεία Νεοτέρων Μνημείων
    Από το μέλος maraki_th στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.02.2019, 10:13
  3. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) - αντικατάσταση στέγης
    Από το μέλος akakios στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2018, 14:17
  4. Έντυπο Εργασιών Μικρής Κλίμακας
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.04.2016, 05:28
  5. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας
    Από το μέλος theagpar στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2012, 18:16

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •