Γεια σας! Είμαι καινούργιος στην ιστοσελίδα και θα ήθελα την κατατόπιση για την σωστή κατασκευή στέγης, πόρτας και παραθύρου μιας μικρής αποθήκης στην αυλή του σπιτιού στην επαρχία.
Αρχικά η κατασκευή είχε ξεκινήσει από μάστορα αλλά έμεινε στη μέση. Το δάπεδο που εδράζει η αποθήκη είναι στρωμένο με τσιμέντο το οποίο έχει κλίση και δεν είναι οριζόντιο και έχουν κατασκευαστεί τα τοιχώματα από τσιμεντόλιθο (το κλασικό με δύο κενά στη μία πλευρά) ενώ η μία από τις 4 πλευρές στην ουσία είναι το κάτω μέρος του μπαλκονιού.
Ο τοίχος είναι από πάνω στρωμένος με τσιμέντο μόνο, και τα ανοίγματα της πόρτας και του παραθύρου είναι οι τσιμεντόλιθοι στην ουσία. Θέλω αρχικά να κατασκευάσω το κάσωμα της πόρτας η οποία θα είναι μεταλλική, πως πρέπει να γίνει σωστά το σημείο που θα εδράζεται το κάσωμα της πόρτας; Ισχύει ο τρόπος που μου πρότειναν με καλούπωμα και σίδερα να προεξέχουν για συγκόλληση; Αρχικά τις πλευρές και μετά το πάνω μέρος εσωτερικά και να βάλω τσιμέντο; Μπορώ να χρησιμοποιώσω τσιμέντο ταχείας πήξεως;
Για το παράθυρο σκέφτομαι να διαλέξω παράθυρο πιο μικρό και να φέρω το άνοιγμα στις διαστάσεις του παραθύρου.

Η στέγη θα γίνει με καδρόνι και τραπεζοειδής λαμαρίνα.


Οι διαστάσεις της αποθήκης είναι στο περίπου 2.5μ * 1,8. Το άνοιγμα της πόρτας είναι 1,75μ*0,85μ και του παραθύρου 0,40μ * 0,50μ.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.