Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με μια δουλειά που μου προέκυψε.

Πρόκειται για γήπεδο εκτός σχεδίου επιφανείας 4,005 τ.μ. για το οποίο προ 92 έγινε πράξη κάθετου και προέκυψαν 2 τμήματα, τμήμα καθέτου με στοιχείο 1 επιφανείας 1.700 τ.μ. και τμήμα 2 επιφανείας 2.305 τ.μ. .
Το 1992 μεταξύ των οικοπεδούχων (3 σε αριθμό) του τμήματος 1 έγινε πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας για την μελλοντική ανέγερση μια διώροφης οικοδομής όπου το ισόγειο θα αποτελούνταν από 6 οριζόντιες ιδιοκτησίες (Ι-1 – Ι-6) και ο όροφος από 6 οριζόντιες ιδιοκτησίες (Α-1 – Α-6), αντίστοιχα με χρήση γραφεία – καταστήματα με την μέγιστη επιτρεπόμενη εκμετάλλευση, ήτοι (1.700/4.005)*600 τ.μ. (μέγιστο για χρήση γραφεία – καταστήματα) = 255 τ.μ. Στο τμήμα 2 καθέτου μέχρι σήμερα δεν έχει ανεγερθεί τίποτα.

Το 1993 εκδίδεται οικοδομική άδεια και στους 3 συνιδιοκτήτες του τμήματος 1 καθέτου για διώροφη οικοδομή με δόμηση όση η μέγιστη επιτρεπόμενη για την χρήση γραφεία – καταστήματα, δηλαδή 255 τ.μ. . Στην πραγματικότητα, όμως, τότε το 1993 κατασκευάστηκαν μόνο οι 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες ισογείου και οι 4 ορόφου ( Ι-3 – Ι6 & Α-3 – Α-6).
Ο πελάτης μου έχει στην κυριότητα του τις 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες ισογείου και ορόφου (Ι-1, Ι-2, Α-1, Α-2) που δεν κτίστηκαν τότε και επιθυμεί να κάνει ενέργειες για να προβεί στην έκδοση οικοδομικής αδείας για το ποσοστό που του αναλογεί με χρήση γραφεία – καταστήματα.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι ο ιδιοκτήτης των οριζόντιων ιδιοκτησιών (Ι-4 – Ι6 & Α-4 – Α-6) τα έχει μετατρέψει αυθαίρετα σε κατοικίες – επιπλωμένα διαμερίσματα και επέκτεινε αυθαίρετα όπου μπορείτε να φανταστείτε! Και τώρα ζητάει από τον πελάτη μου να υπογράψει δύο υπεύθυνες δηλώσεις, όπου στη μία δηλώνει ότι συμφωνεί να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες καθ’ υπέρβαση της αδείας του 93 και στην άλλη ότι συμφωνεί να τα μετατρέψει σε τουριστικά καταλύματα και να εκδόσει το ανάλογο σήμα.
Με μια γρήγορη ταύτιση του τοπογραφικού της τότε άδειας πάνω σε αεροφωτογραφία από το google earth, φαίνεται ο χώρος που προοριζόταν για τις οριζόντιες ιδιοκτησίες που δεν κτίστηκαν να υπάρχει.

Α) Σε τι ενέργειες πρέπει να προβώ πριν υπογράψει ο πελάτης μου αυτές τις δύο υπεύθυνες δηλώσεις ;
Β) Εφόσον η άδεια του 93 είχε χρήση γραφεία – καταστήματα, όλο το γήπεδο απέκτησε χρήση γραφεία – καταστήματα. Με το να συναινέσουμε εμείς στην αλλαγή χρήσης σε τουριστικά καταλύματα δε θα αλλάξει χρήση πάλι όλο το γήπεδο και θα έχουμε θέμα?
Γ) Όσων αφορά το υπόλοιπο δόμησης, λαμβάνεται υπόψιν η δόμηση μόνο των νόμιμα υφιστάμενων κτισμάτων ή και των αυθαιρέτων (τακτοποιημένων ή μη) που υπάρχουν μέσα στο τμήμα της καθέτου που μελετάται ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων