Καλησπέρα και καλό μήνα!Λίγη βοήθεια;
Έχω σύσταση (έτος 1976) οριζοντίου, για κατοικία με ισόγειο, α και β όροφο και δώμα. Η τελευταία οικ. άδεια βγήκε το ετος 1976 για προσθήκη β ορόφου και δώματος (με υπόλοιπο σ.δ 8.4 μ2). Στο διάγραμμα κάλυψης της αδείας η πραγμ.δόμηση υπολογίζεται σε κάθε όροφο και προστίθενται οι επιφάνειες του άρθρου 20 παρ.7(ΓΟΚ 73) καθώς και των έρκερ. Στην σύσταση όμως και σε όλα τα μετέπειτα συμβόλαια οι επιφάνειες του κάθε ορόφου είναι χωρίς τον υπολογισμό αυτών.(έχω δηλαδή συνολικά υπόλοιπο σ.δ 8,4+20,82=29,22μ2). Σήμερα προσπαθώ να ρυθμίσω με τον Ν4495/17, 2 αυθαίρετα ανεξάρτητα κτίσματα (Κ.Χ)στο δώμα συνολικής επιφάνειας 25,18μ2 . Ο πελάτης μου έχει το ισόγειο-300/οοο (υψιλή) ,τον έναν όροφο 300/οοο και το δικαίωμα υψουν (100/οοο). Απ΄ όσο γνωρίζω…η επιφάνεια του κουβουκλίου(9,52μ2) πλέον μετρά στην δόμηση (σαν γ όροφος).
1)Τι ποσοστό υπέρβασης βάζω;;
2)Μήπως με συμφέρει να το πάω με άδεια;;;Αλλά αν υπολογίσω και την επιφάνεια του κουβουκλίου στην δόμηση έχω για 5,48μ2 υπέρβαση από την επιτρεπόμενη….
3)Μπορώ να κάνω ρύθμιση για όλες τις οριζόντιες του πελάτη μου με μία αίτηση (υπάρχει αυθαίρετος μικρός εξώστης σε όλα τα επίπεδα, στον χώρο που δημιουργήθηκε βάσει αδείας για φωτισμό και αερισμό του κλιμακοστασίου και της κουζίνας)
Σας κούρασα...ευχαριστώ προκαταβολικά