Συνάδελφοι έχω περίπτωση γηπέδου (εκτός σχεδίου) όπου θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για συρματοπερίφραξη. Το γήπεδο το κόβει στο μέσον περίπου ένα ρέμα. Από παρόμοιες περιπτώσεις ήξερα ότι θα πρέπει να γίνει υδραυλική μελέτη για την χάραξη γραμμής πλημμύρας κτλ. Παρ΄`όλα αυτά:

1. Κατόπιν επικοινωνίας μου με την ΥΔΟΜ ισχυρίστηκα ότι το Αρ. 9 παρ. 4 του Ν. 4258/14 αναφέρεται σε αποστάσεις δόμησης. Θεωρείται η συρματοπερίφραξη δόμηση?
2. Ώς απαραίτητο έγγραφο στην πληρότητα της άδειας μικρής κλίμακας είναι και η ΥΔ ιδιοκτήτη ότι το οικόπεδο, γήπεδο ή κτίσμα είναι εκτός δάσους, ρέματος , κτλ ( ΦΕΚ Β` 1671/11-11-2004). Τι εννοεί εκτός ρέματος??? Μήπως εννοεί για τις εργασίες να είναι εκτός οριοθετημένου ρέματος ήτοι χάραξη γραμμής πλημμύρας ήτοι υδραυλική μελέτη??
3. Δηλαδή για μία περίφραξη που θέλει να φτιάξει ένας αγρότης θα πρέπει να δώσει ένα κάρο λεφτά για να κάνει υδραυλική μελέτη?????
4. Εάν πείσω την ΥΔΟΜ να το περάσουν χωρίς υδραυλική μελέτη, καθώς δεν έχω δόμηση-δομημένη επιφάνεια, (δεν είμαι καθόλου σίγουρος...), ποιος παίρνει την τελική ευθύνη? Μήπως εγώ?? Στο τοπογραφικό θα το βάλω πάντως το ρέμα ως αδιαμόρφωτο.....

Ευχαριστώ