win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος TOLIS17 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2013
    Αναρτ.
    175
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άδεια μικρής κλίμακας σε γήπεδο με ρέμα

    Συνάδελφοι έχω περίπτωση γηπέδου (εκτός σχεδίου) όπου θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για συρματοπερίφραξη. Το γήπεδο το κόβει στο μέσον περίπου ένα ρέμα. Από παρόμοιες περιπτώσεις ήξερα ότι θα πρέπει να γίνει υδραυλική μελέτη για την χάραξη γραμμής πλημμύρας κτλ. Παρ΄`όλα αυτά:

    1. Κατόπιν επικοινωνίας μου με την ΥΔΟΜ ισχυρίστηκα ότι το Αρ. 9 παρ. 4 του Ν. 4258/14 αναφέρεται σε αποστάσεις δόμησης. Θεωρείται η συρματοπερίφραξη δόμηση?
    2. Ώς απαραίτητο έγγραφο στην πληρότητα της άδειας μικρής κλίμακας είναι και η ΥΔ ιδιοκτήτη ότι το οικόπεδο, γήπεδο ή κτίσμα είναι εκτός δάσους, ρέματος , κτλ ( ΦΕΚ Β` 1671/11-11-2004). Τι εννοεί εκτός ρέματος??? Μήπως εννοεί για τις εργασίες να είναι εκτός οριοθετημένου ρέματος ήτοι χάραξη γραμμής πλημμύρας ήτοι υδραυλική μελέτη??
    3. Δηλαδή για μία περίφραξη που θέλει να φτιάξει ένας αγρότης θα πρέπει να δώσει ένα κάρο λεφτά για να κάνει υδραυλική μελέτη?????
    4. Εάν πείσω την ΥΔΟΜ να το περάσουν χωρίς υδραυλική μελέτη, καθώς δεν έχω δόμηση-δομημένη επιφάνεια, (δεν είμαι καθόλου σίγουρος...), ποιος παίρνει την τελική ευθύνη? Μήπως εγώ?? Στο τοπογραφικό θα το βάλω πάντως το ρέμα ως αδιαμόρφωτο.....

    Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. "αποστάσεις δόμησης" σημαίνει σε τι απόσταση μπορείς να δομήσεις, να κατασκευάσεις. Μάλλον εννοείται οποιαδήποτε κατασκευή, είτε κτηρίου είτε περίφραξης.

    2. Το γεωτεμάχιο/κτίσμα πρέπει να μη βρίσκεται σε ρέμα. Τμήμα της περίφραξης σου βρίσκεται σε ρέμα. Άρα στο τμήμα αυτό δεν μπορεί να κατασκευαστεί η περίφραξη.

    3. Οδηγείται στην αυθαιρεσία.

    4. Ο αιτών, δηλαδή ο ιδιοκτήτης, που δηλώνει υπεύθυνα ό,τι δηλώνει. Ο μηχανικός έχει ευθύνη για την ακρίβεια, την ορθότητα και την πληρότητα των σχεδίων και των τεχνικών εκθέσεών του.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος TOLIS17 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2013
    Αναρτ.
    175
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη σε ευχαριστώ ...
    Όσον αφορά :

    το 1. η λέξη "μάλλον" που αναφέρεις με προβληματίζει. Εκεί βρίσκεται όλη η ουσία. Παρ`όλα αυτά,κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω, ασχέτως εάν το βρίσκω πολύ άδικο και ασχέτως εάν δεν το υποστηρίζω μπροστά σε υπαλλήλους της ΥΔΟΜ.

    Κι ερχόμαστε στο 4 για να σου πω ότι ναι μεν ο ιδιοκτήτης παίρνει την ευθύνη με την ΥΔ αλλά ποιος ενημερώνει τον ιδιοκτήτη? Νομίζω τελικά το μπαλάκι πάει στην ΥΔΟΜ (για την ελλειπή πληρότητα) και στον Μηχανικό, για την μη άρτια ενημέρωση του ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ξέρει την Νομοθεσία...

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει ως δικαιολογία η άγνοια του νόμου.
    Ο ιδιοκτήτης που δηλώνει ότι το ακίνητό του δεν είναι σε ρέμα φέρει και όλη την ευθύνη αν τυχόν είναι σε ρέμα και ψευδώς δήλωσε ό,τι δήλωσε.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος ianni δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.09.2020
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι καλησπέρα. Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου το οποίο έχει όριο σε μη οριοθετημένο ρέμα, ο ιδιοκτήτης θέλει να εκδόσει άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη. Προβλέπεται ή πρέπει να τηρήσει απόσταση 20μ?

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) για θερμομόνωση με το εξοικονομώ
    Από το μέλος dimitri-78 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.05.2021, 15:25
  2. N.4495/17: Ρύθμιση με Ν.4495/17 & άδεια μικρής κλίμακας
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.06.2020, 14:32
  3. ΙΚΑ για εργασίες μικρής κλίμακας
    Από το μέλος ariskal στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.11.2017, 11:02
  4. N.4178/13: Άδεια Μικρής Κλίμακας (παρ.2 αρ.4 του Ν.4067/12)
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.11.2014, 20:03
  5. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας
    Από το μέλος theagpar στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2012, 18:16

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •